چهار کارگردان در میان 22 کارگردان بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر، پیش از این موفق به دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی شده اند و ابراهیم حاتمی کیا در این بین رکورددار است.

ایران آنلاین / کمتر از یک ماه دیگر تا آغاز مهمترین رخداد سینمایی کشور باقی است و فیلمسازان باتجربه در کنار جوانان ها برای کسب سی و چهارمین سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر به رقابت خواهند پرداخت.
اما یکی از مهمترین جوایز جشنواره که هر سال بحث های بسیاری از زمان آغاز جشنواره در ارتباط با آن مطرح می شود، جایزه بهترین کارگردانی است. جایزه ای که در طول سی و سه دوره برگزاری این جشنواره در میان کارگردان های مختلف دست به دست شده است؛ هرچند که سهم برخی از کارگردانان سینمای ایران در ربودن سیمرغ این بخش بیش از دیگران بوده است.
با نگاهی به فهرست برگزیدگان بخش بهترین کارگردانی سی وسه دوره اخیر جشنواره فیلم فجر، بیش از همه با نام هایی چون مجید مجیدی، اصغر فرهادی، ابراهیم حاتمی کیا و داریوش مهرجویی روبرو خواهیم شد، که از میان این چهار کارگردان امسال تنها حاتمی کیا با فیلم «بادیگارد» در جشنواره حضور دارد.
در ادامه با کارگردان هایی که سابقه دریافت سیمرغ بهترین کارگردانی از جشنواره فجر را دارند و امسال نیز با فیلمشان در جشنواره هستند، آشنا خواهیم شد.

** کیومرث پوراحمد؛ دوره چهاردهم
«خواهران غریب» فیلمی بود که اولین سیمرغ بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را بر شانه کیومرث پوراحمد نشاند. رقبای پوراحمد در این دوره، مجید مجیدی با فیلم « پدر» و رسول ملاقلی پور با فیلم «سفر به چزابه» بودند که اولی جایزه بهترین فیلم را گرفت و دومی به سیمرغ بلورین بهترین تدوین اکتفا کرد.
فیلم خواهران غریب براساس کتابی به همین نام نوشته اریش کستنر ساخته شده است و در آن بازیگرانی چون خسرو شکیبایی، افسانه بایگان، پرویندخت یزدانیان و لادن طباطبائی حضور دارند.

** ابراهیم حاتمی کیا؛ دوره شانزدهم و بیست و هشتم
حاتمی کیا که تا پیش از شانزدهمین دوره جشنواره در ادوار هشتم و یازدهم این جشنواره با دو فیلم «مهاجر» و «از کرخه تا راین» جایزه بهترین فیلم جشنواره فجر را به دست آورده بود، این بار با روایت داستان حاج کاظم در «آژانس شیشه‎ای» برای اولین بار سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را از آن خود کرد.
حاتمی کیا البته بعد از سال 76، یک بار دیگر هم به جایزه بهترین کارگردانی فجر دست پیدا کرد. سالی که او با «به رنگ ارغوان» به دوره بیست و هشتم این جشنواره پاگذاشته بود و فیلمش چهار سیمرغ بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم برداری را از آن خود کرد.
حمید فرخ نژاد، خزر معصومی، کوروش تهامی، رضا بابک و فرهاد قائمیان از جمله بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

** رضا میرکریمی؛ دوره بیست و یکم
دوره بیست و یکم فجر بالاخره نوبت به رضا میرکریمی رسیده بود که جایزه بهترین کارگردانی را به خانه ببرد. او که در این دوره با فیلم «اینجا چراغی روشن است» در جشنواره فجر حضور پیدا کرده بود، پرویز شهبازی را به عنوان رقیب در مقابل داشت، هرچند که در نهایت شهبازی با ساخت «نفس عمیق» تنها توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه جشنواره بیست و یکم را از آن خود کند.

** پرویز شهبازی؛ دوره سی و یکم
در سی و یکمین دوره جشنواره فجر، نوبت به پرویز شهبازی رسیده بود که جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر را از آن خود کند. او با فیلم سینمایی «دربند» در این دوره حضور پیدا کرده بود و با بهروز شعیبی (دهلیز) و علی غفاری (استرداد) برای کسب این عنوان رقابت می کرد.
دربند، داستان دختری شهرستانی (با بازی نازنین بیاتی) است که برای تحصیل به تهران آمده و با دختری به نام سحر (با بازی پگاه آهنگرانی) همخانه می شود، سحر در یک فروشگاه کار می کند اما این هم نشینی اتفاقات بدی را برای هر دو رقم می زند.

** دوره سی و چهارم؟
شاید مهمترین تفاوت این دوره از جشنواره با دوره های گذشته خود حضور سه نسل از کارگردان های سینمای ایران باشد که رقابت را جذاب می کند.
رقابت کارگردان های قدیمی تر چون ابراهیم حاتمی کیا، کمال تبریزی و کیومرث پوراحمد، رضا میرکریمی و نسل بعدی کارگردانان ازجمله پرویز شهبازی، مانی حقیقی و فرزاد موتمن همچنین جوانترهایی چون بهروز شعیبی، مصطفی کیایی، نرگس آبیار و هاتف علیمردانی که باید ماند و دید که کدام یک از کارگردان ها موفق به دریافت سی و چهارمین سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی جشنواره فیلم فجر خواهند شد.

** همه کارگردان هایی سیمرغ گرفته
دوره اول جشنواره فیلم فجر، در بخش سینمای حرفه ای به شکل غیررقابتی برگزار شد، به همین خاطر در هیچ بخشی برگزیده نداشت. دوره دوم سال ۶۲ خسرو سینایی برای فیلم «هیولای درون»، سال ۶۳ یدالله صمدی برای فیلم «مردی که زیاد می دانست»، ۶۴کیانوش عیاری برای «تنوره دیو»، سال 65 عباس کیارستمی برای «خانه دوست کجاست؟»، سال 66 کیانوش عیاری برای «آن سوی آتش»، سال ۶۷ محسن مخملباف برای
«بایسیکل ران» سال ۶۸ داریوش مهرجویی برای فیلم «هامون»سال ۶۹ واروژ کریم مسیحی برای «پرده آخر» سال ۷۰ رخشان بنی اعتماد برای نرگس، سال ۷۱سیروس الوند برای «یکبار برای همیشه» سال ۷۲ محمد بزرگ نیا برای «جنگ نفت کش ها»، سال ۷3داریوش مهرجویی برای «پری»، سال ۷۴ کیومرث پوراحمد برای «خواهران غریب»، سال ۷5مجید مجیدی برای «بچه های آسمان»، سال ۷۶ابراهیم حاتمی کیا برای «آژانس شیشه ای»، سال ۷۷ رسول ملاقلی پور برای «هیوا»، سال ۷۸ بهمن فرمان آرا «خانه ای روی آب» سال ۷۹ مجید مجیدی برای «باران»، سال ۸۰ رسول صدرعاملی برای «من ترانه ۱۵ سال دارم»، سال ۸۱ رضا میرکریمی برای «اینجا چراغی روشن است»، سال ۸۲احمدرضا درویش برای «دوئل»، سال ۸۳ مجید مجیدی برای «بید مجنون»، سال ۸۴اصغر فرهادی برای «چهارشنبه سوری»، سال ۸۵ محمدحسین لطیفی برای «روز سوم»، سال ۸۶ مجید مجیدی برای «آواز گنجشک ها»، سال ۸۷ اصغر فرهادی برای «درباره الی»، ۸۸ ابراهیم حاتمی کیا برای «به رنگ ارغوان» سال ۸۹ اصغر فرهادی برای «جدایی نادر از سیمین» سال 90 پرویز شیخ طادی برای «روزهای زندگی»، سال ۹۱ پرویز شهبازی برای «دربند»،سال ۹۲احمدرضا درویش برای «رستاخیز»، سال ۹۳ ابوالحسن داوودی برای «رخ دیوانه».
سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر 12 تا 22 بهمن به دبیری محمد حیدری در برج میلاد تهران برگزار می شود./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.