اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

استفاده امارات از300 مزدور کلمبیایی برای جنگ در یمن

استفاده امارات از300 مزدور کلمبیایی برای جنگ در یمن

منابع آگاه روز شنبه اعلام کردند که امارات 300 مزدور کلمبیایی را مخفیانه برای کمک به تهاجم به یمن اعزام کرده است.

ایران آنلاین /ابوظبی از نظامیان پیشین کلمبیا که تجربه مبارزه با گروه های شورشی و قاچاقچیان مواد مخدر را دارند، خواسته که با توجه به تجربه کم نظامیان اماراتی به نیروهای ارتش این کشور کمک کنند.
امارات همچنین به این نیروها مبالغ هنگفتی برای آموزش نیروهای خود و جنگ با نیروهای مقاومت مردمی و ارتش یمن پرداخت کرده است.
یک افسر پیشین ارتش کلمبیا در بوگوتا به خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای کلمبیایی مهارت زیادی در جنگ های چریکی و نیز درگیری با گروه های غیرقانونی و تبهکار دارند.
اغلب شرکت های امنیتی جهان از نظامیان کلمبیایی در مناطق ناامن و ناآرام جهان که کانون جنگ و درگیری است، نظیر عراق، افغانستان و سودان استفاده می کنند.
این افسر پیشین ارتش کلمبیا با بیان اینکه نظامیان این کشور در ابتدا با هدف اجرای ماموریت های امنیتی و محافظتی به امارات اعزام شده اند، افزود: امارات از آغاز سال 2010 شروع به استفاده از نظامیان کلمبیایی برای تشکیل نیروهای ویژه ای در شهرک نظامی زاید کرده است.
امارات در ماه گذشته (نوامبر) پس از کشته شدن 30 نظامی این کشور در یمن تصمیم گرفت تا 300 نفر از نیروهای کلمبیایی را برای جنگ با نیروهای مقاومت مردمی و ارتش به یمن اعزام کند و آنها را به بندر عدن منتقل کرد.
بنابر گفته منابع آگاه، قرار بود ابتدا امارات 800 نفر از نیروهای کلمبیایی را به یمن اعزام کند که با مخالفت این نیروها روبه رو شد.
همچنین نیروهای کلمبیایی پس از اوجگیری درگیری های یمن، قصد داشتند خاک این کشور را ترک کنند که امارات با افزایش دستمزد روزانه آنان، آن ها را از این تصمیم منصرف کرد.
یک کارشناس امور نظامی کلمبیا نیز با استفاده امارات از نظامیان پیشین کلمبیا در جنگ یمن، افزود: ابوظبی این نیروها را پنهانی به یمن منتقل کرده است.
در حمله موشکی هفته گذشته ارتش و نیروهای مردمی یمن به ساختمان ستاد فرماندهی عملیات ائتلاف ضد یمن در باب المندب، 169 نظامی ائتلاف عربی مهاجم به یمن به فرماندهی عربستان، کشته شدند.
عربستان و 9 کشور عربی دیگر با حمایت انگلیس و آمریکا از ششم فروردین 94 ، حملات هوایی و دریایی علیه یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تأسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها، مدارس و حتی خانه های مسکونی مردم این کشور را بمباران و منهدم کرده اند.
براساس گزارش سازمان ملل متحد در جریان درگیری های یمن، تاکنون قریب به پنج هزار و 700 تن از غیرنظامیان یمنی از جمله زنان و کودکان کشته و حدود 32 هزار تن دیگر مجروح شده اند.
گزارش سازمان ملل مؤید آن است که از ماه مارس گذشته تاکنون روزانه بطور میانگین 153 نفر در جریان درگیری های یمن کشته و یا زخمی شده اند.

منبع: ایرنا

کپی