ion

واشنگتن پست:

بوی 'جنگ سرد' تازه با تهدید تسلیحات هسته ای به مشام می رسد

بین الملل /
شناسه خبر: 50236

واشنگتن پست نوشت: زنگ خطر برای جهان، دو قدرت 'جنگ سرد ' دیروز، دوباره به روی هم خط و نشان می کشند و وارد مسابقه تولید نسلی جدید و پیشرفته تر از تسلیحات هسته ای شده اند.

ایران آنلاین /ر این تفسیر به قلم ' کاترینا فاندن هویول' آمده است: گزافه گویی نکرده ایم اگر بگوییم , دو کشور آمریکا و روسیه, وضعیت جنگی علیه یکدیگر گرفته و هردو شتابان به سمت تولید تسلیحات غول پیکر هیولایی در حرکت اند.
روزنامه 'هافینگتون پست' چندی پیش گزارش داد وزارت دفاع آمریکا 'پنتاگون' در نظر دارد ظرف 30 سال با اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد دلار نسلی جدید و کامل از تسلیحات اتمی شامل بمبهای هسته ای , بمب افکن , موشک و زیردریایی تولید کند. از جمله این تسلیحات، دوازده فروند زیردریایی حامل بیش از هزار کلاهک اتمی است که قابلیت آن را دارند در هر کشوری که بخواهند منفجر شود و تلفات غیرقابل شمارشی برجای گذارند .
روسیه در این مسابقه بسیار تهاجمی و تجاوزگر ظاهر شده است .
رسانه های دولتی روسیه اخیرا از طرحهای این کشور برای تولید نسلی جدید از تسلیحات خبردادند .
یک فروند اژدر حاوی بمب هیدروژنی که می تواند مشابه قدرت پرواز یک موشک در آسمان، 6 هزار مایل مسافت را در اقیانوسها بپیماید .
شدت اثر بخشی این بمب به حدی است که 'یک سونامی رادیواکتیو' ایجاد می کند و در آن واحد میلیونها انسان را در سراسر سوار ساحلی یک کشور به کام مرگ فرو می برد.
مدتهاست که تنش جنگ افزاری میان واشنگتن - مسکو اوج گرفته است .
آمریکا به شدت بابت این تنش مورد سرزنش قرار دارد .
در دولت 'بیل کلینتون' , آمریکا شتابان 'ناتو' را گسترش داد و خود خلف وعده کرد و قولی را که به روسیه سپرده بود شکست و تا گستره نفوذ مسکو پیشروی کرد.
'ویلیام پری ' وزیر دفاع دولت کلینتون که نقش رهبری این برنامه را داشت خود این کار را 'یک جنون' خواند و تکرار همان خطایی دانست که روسها مرتکب آن می شوند .
دولت 'جورج بوش' هم مرتکب خطاهای فاحش مشابهی شد .
عقب نشینی از 'پیمان موشک های ضد بالستیک ' مصداق این خطاها بود چون باعث شد خسارتی جبران ناپذیر به روابط سست و شکننده دو کشور آمریکا و روسیه وارد شود .
در دولت اوباما هم جنگ لفظی رهبران دو کشور علیه یکدیگر بالا گرفته است .
اوباما , 'پوتین ' را شاگرد شلوغ کلاس که بیرون از کلاس ایستاده توصیف کرده است.
دولت اوباما در خطای دیگر سلاح هایی به اوکراین ارسال کرد.
اوکراین یکی از بازمانده های جنگ های نیابتی دوران جنگ سرد است که در آن دوران آمریکا در تمام قاره های جهان پایش به جنگ باز شد .
اما این بار, این بازی بس خطرناک تر است.
بازی های قبلی هزاران مایل دورتر از مرزهای روسیه در می گرفت اما امروز این بازی به نزدیک مرزهای روسیه رسیده است .
ولوآنکه ربع قرن از فروریختن 'دیوار برلین' سپری شده است , اما امریکا هنوز هم تسلیحات هسته ای دارد که به سمت روسیه نشانه گرفته شده است و برای شلیک تنها منتظر یک فرمان است.
آمریکا ضمن آن، همه روزه علامتهای تجاوزگری به روسیه ارسال می کند .
یکی از بزرگ ترین خطرات اشاعه سلاح های کشتار جمعی , راه افتادن جنگ تصادفی است.
این هذیان گویی و بیان یک سری مهملات جنون آمیز نیست .
در ماه مه 2013 نیروی هوایی آمریکا به دنبال بازرسی های انجام گرفته, تعداد 17 افسر کنترل تسلیحات هسته ای را به دلیل نقض مقررات از کار برکنار کرد . هفت ماه بعد یک ژنرال نیروی هوایی که مامور نظارت بر پایگاههای موشکهای 50 ICBM بود از کار بیکار شد . ماه بعد 34 افسر هسته ای متهم به تقلب در امتحانات مهارت و تخصص خود شدند . موارد مشابه فراوانی نیز در ماههای بعد اتفاق افتاد .
تنش فزاینده میان آمریکا و روسیه بی تردید آثار و عواقب جهانی خواهد داشت حتی اگر هیچیک از طرفین هیچ سلاحی به روی هم شلیک نکنند.
این بار اوضاع پیچیده تر هم شده است .
روسیه وارد معرکه جنگ سوریه شده است و از سویی دیگر, شکست دادن 'داعش' بدون مشارکت مسکو در ائتلاف تشکیل شده امکان پذیر نیست .
روسیه نه فقط انواع جنگ افزارها و قابلیتهای پیشرفته نظامی و منابع مهم خود را وارد این مبارزه کرده است بلکه از وجود پیوندهای اطلاعاتی دیپلماتیک و سیاسی با خاورمیانه هم بهره مند است و این مزیتی است که آمریکا فاقد آن است .
به جز مبارزه با 'داعش ' , پاره ای موضوعات مهم ژئوپولیتیک نیز وجود دارند که رتق و فتق آنها بدون مشارکت روسیه امکان پذیر نیست .
اوباما در نطقی در سال 2009 در پراگ در یک چرخش موضع تاریخی اعلام کرد: ' امروز دیگر خطر تهدید یک جنگ جهانی هسته ای, فروکش کرده است اما خطر حمله هسته ای نه تنها ازبین نرفته بلکه روز به روز مشهودتر احساس می شود .
نگارنده مطلب سپس تصریح می کند:
اما در کمال حیرت, این خود آمریکاست که امروز دارد به قوت گرفتن این خطر کمک می کند .
شدت و ضعف این خطر را می توان در مبارزات انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سنجید.
یک روز بعد از بمباران مواضع داعش در سوریه از سوی جنگنده های روسی , 'هیلاری کلینتون' وزیر خارجه سابق آمریکا خواستار برقراری منطقه 'پرواز ممنوع' در سوریه شد ,سیاستی که امروز دیگر به عنوان یک ضرورت خود را عرضه می کند.
اوباما در نطق خود در پراگ با انتقاد از همه افرادی که اشاعه سلاحهای کشتار جمعی را یک ضرورت اجتناب ناپذیر می دانند گفت:' اعتقاد داشتن به یک چنین سرنوشت محتومی, یک دشمنی مرگبار است '.
وی افزود: ' اگر ما بر این باوریم که تسلیحات هسته ای غیر قابل اجتناب است، به خود قبولانده ایم که کاربرد این تسلیحات هم غیر قابل اجتناب است'.
حال , اوباما در سال آخر دوره کاری اش امکان دارد به یاد حرفهایی که زده است باشد ما هم شاید سالها بعد به یاد حرفهای او بیفتیم.
**نگارنده مطلب ' کاترینا فاندن هویول' سردبیر و ناشر مجله 'نیشن' است.

منبع: ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.