وزارت دفاع عراق روز سه شنبه با تکذیب خروج نیروهای نظامی ترکیه از استان نینوا، بار دیگر بر درخواست خروج کامل نیروهای این کشور از شمال عراق تاکید کرد.

ایران آنلاین /«نصیر نوری» سخنگوی وزارت دفاع عراق گفت: تنها آرایش نیروهای ترکیه و چگونگی استقرار آن ها تغییر کرده که نمی توان آن را عقب نشینی نامید و ما خواهان عقب نشینی کامل تمام نیروهای ترک هستیم.
دفتر نخست وزیری عراق نیز اعلام کرد: اعضای هیات دولت با بررسی موضوع بحران این کشور با ترکیه، بر موضع ثابت خود در مورد ضرورت خروج این نیروها از خاک عراق و احترام به حاکمیت ملی عراق، تاکید کردند.
این سخنان مقام های عراق در حالی مطرح می شود که ترکیه اعلان کرد: بخشی از نیروهای این کشور از پادگان بعشیقه در نزدیکی شهر موصل مرکز استان نینوا در شمال این کشور خارج شده اند. هر چند که این نیروها به ترکیه باز نگشته اند.
پیشتر احمد داووداوغلو نخست وزیر ترکیه در خصوص کاهش حضور نظامی کشورش در بعشیقه عراق در پی واکنش های تند بغداد، گفت: حضور نظامیان ترکیه در منطقه در جهت تنظیم دوباره و بازبینی نیازهای نظامی، صورت گرفته است.
داووداوغلو با ادعای اینکه مشروعیت پایگاه های ترکیه در بعشیقه و دیانا به هیچ وجه قابل بحث نیست، گفت: یگان های اطلاعاتی ترکیه درباره احتمال حملات تروریستی علیه این پایگاه ها دریافت کرده بودند که آنکارا به ناچار و بطور سریع تدابیر لازم را اتخاذ کرد.
وی افزود: بنابراین برای محافظت از نظامیانی که در آن محل مشغول آموزش نظامی اعراب موصل، کردها و ترکمن های با هدف آماده سازی این نیروها برای مقابله با داعش در این منطقه هستند، نیروی تقویتی اعزام شد.
دولت عراق با انتشار گزارش هایی در خصوص اعزام 25 دستگاه تانک و 600 نظامی ترکیه به بعشیقه برای خارج کردن نیروهای ترکیه از منطقه، ضرب الاجل تعیین کرد.

منیع: ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.