کارشناسان و منتقدان از سریال تلویزیونی «معمای شاه» گفتند

«معمای شاه» در بوته نقد

فرهنگی /
شناسه خبر: 47382

شاید در نگاه اول، قضاوت درباره سریالی که تنها 4 قسمت از آن پخش شده و عنوان «الف ویژه» را هم در تلویزیون دارد، کمی زود باشد اما به باور کارشناسان، همین 4 قسمت هم برای یک ارزیابی اولیه درباره کم و کیف این سریال و حاشیه‌های گسترده آن کافی است.

ایران آنلاین / محمدرضا ورزی کارگردان «معمای شاه» که انتقادهای تند و تیزی در طول روزهای گذشته از سوی کارشناسان دریافت کرده است، در گفت‌و‌گویی اعلام کرده که چند هزار سند تاریخ معاصر را برای ساخت «معمای شاه» مطالعه کرده است. او همچنین گفته است بازیگران را به نحوی انتخاب کرده است که با گریم، نزدیک ترین چهره را به شخصیت‌های تاریخی پیدا کنند.
آنچه مشخص است این است که در همین مدت کوتاه از پخش این سریال، نحوه ارائه تصویر از آن زمان، بحث برانگیز شده است. روایت قصه در فضایی است که گاه باورپذیری را مشکل می‌کند، همچنین دوبله ضعیف و پرداخت نامناسب قصه «معمای شاه»، تا حدی انتقادها به آن را جدی‌تر هم کرده است. آنچه در ادامه می‌خوانید نظر یک منتقد تلویزیون، یک کارگردان و یک مدرس دانشگاه درباره «معمای شاه» است.
این سریال پر از عوام زدگی است
احمد طالبی‌نژاد منتقد تلویزیون و سینما درباره نقاط قوت و ضعف این سریال می‌گوید: کاری به درجه‌بندی این سریال ندارم که الف ویژه است یا نیست؛ به نظرم معمای شاه یکی از ضعیف ترین سریال هایی است که درباره تاریخ معاصر تاکنون ساخته شده است. در این سریال همه چیز عوامانه بیان می‌شود.
باید از سازندگان این سریال پرسید شما چه حرف تازه‌ای برای ارائه داشتید که به فکر ساختن این سریال افتادید؟
وی می‌افزاید: در این سریال جز دیالوگ‌های بد، میزانسن‌های غلط که ناشی از عوام زدگی و جهت‌گیری‌های خاص سیاسی است، چیزی ندیدم. این منتقد خاطرنشان می‌کند: برای ساخت سریال الف ویژه باید به سراغ افرادی در حد و اندازه علی حاتمی رفت که بتواند از لحاظ شخصیت‌پردازی و دیالوگ نویسی اثر درخور توجهی را ارائه بدهد. 
دیده شدن به معنای موفقیت نیست
صادق زیباکلام پژوهشگر و مدرس دانشگاه هم در این زمینه معتقد است: صدا و سیما می‌خواهد یک نظر خاص را به مخاطب عرضه کند. بنابراین چنین اثری به یک برنامه، سیاسی و جهت‌دار تبدیل می‌شود که تاریخ را به شکل واقعی و بدون حب و بغض روایت نمی‌کند و می‌خواهد یک نظر خاص را القا کند. وی تصریح می‌کند: به نظرم اینکه مردم این سریال را تماشا  می‌کنند، نشان دهنده این نیست که سریال موفقی است. این‌گونه نمی‌شود قضاوت کرد که سریالی موفق است یا خیر.
هنوز برای قضاوت زود است
محمد علی نجفی کارگردان سریال سربداران و بازیگر معمای شاه نیز می‌گوید: وقتی درباره یک اثر تاریخی صحبت می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که کارگردان، مؤلف تاریخ نیست.کارگردان یک منظوری دارد و می‌خواهد نکته‌ای را بیان کند، مخاطب باید نکته مدنظر کارگردان را متوجه بشود و درک کند. وی می‌افزاید: اینکه شخصیت‌ها از نظر گریم شبیه باشند یا نباشد مهم نیست، مهم این است که این کاراکتر چه حرفی می‌زند. وی می‌افزاید: مگر کارگردان اسپارتاکوس، این شخصیت را دیده یا اصلاً اسپارتاکوس یک شخصیت واقعی است یا مثلاً در فیلم «ده فرمان» مگر کارگردان آنجا بوده که ببیند حضرت موسی(ع) چکار کرده است یا در بن هور یکی از مهم ترین سکانس‌های فیلم، سکانس ارابه‌رانی است که آن ستاره داوود را گردن شخصیت داستان می‌اندازد و می‌گوید تو موفق می‌شوی. آن فیلم در دهه 50 ساخته شده است اما چه اتفاقی در حال افتادن است؟ در اواخر دهه 40 اسرائیل به‌وجود آمده و این فیلم غیر مستقیم اسرائیل را تبلیغ می‌کند. او معتقد است: درباره سریال معمای شاه هنوز قضاوت زود است که ببینیم کارگردان چه منظوری دارد و چرا سراغ این مقطع تاریخی رفته است.

به یاری خدا ما اکثریت را خواهیم داشت
کارگردان و نویسنده سریال در حال پخش «معمای شاه» گفت که برای به تصویر کشیدن تاریخ معاصر در کارش از چه مستندات تاریخی استفاده کرده است‌ و احتمال می‌دهد که «معمای شاه» با واکنش‌هایی از سوی تاریخ‌شناسان و شاهدان عینی تاریخ معاصر روبه‌رو شود. وی اعلام کرد که برای سریال «معمای شاه» 5600 نسخه سند رصد و 150 عنوان کتاب برای این کار پیش‌نویسی شده است. محمدرضا ورزی در ادامه خاطرنشان کرد: طبیعتاً این نوع کارها و همچنین کل کارهایی که قصه‌شان در تاریخ می‌گذرد، موافقان و مخالفانی دارند و این مسأله اجتناب‌ناپذیر است و ما تمام سعی‌مان را می‌کنیم که کار خودمان را انجام بدهیم، نه از مخالفان خیلی نگران هستیم و نه بابت موافقان خیلی خوشحال هستیم؛ چراکه معتقدیم باید کارمان را انجام بدهیم و این کار باید در مسیر درست انجام شود. شاید «معمای شاه» به مذاق یک عده سازگار نباشد و عده‌ای تعلق خاطری به رژیم گذشته داشته باشند، بالاخره نمی‌شود همه را راضی نگه داشت ولی می‌توانم به جرأت بگویم که به یاری خدا ما اکثریت را خواهیم داشت و آنچه باید انجام می‌دادیم را انجام دادیم. همچنین یکی دیگر از کارهایی که باید در «معمای شاه» انجام می‌دادیم این است که ما به مستندات تاریخی مؤمن باشیم و بوده‌ایم. ما کاملاً این فضا را قائل هستیم که این وفاداری را رعایت کنیم./روزنامه ایران