یک پیشنهاد ویژه برای ناراضیان پایان سریال «بازی تاج و تخت»

با جهان جرج مارتین همراه شوید

فرهنگی /
شناسه خبر: 473404

سال 2011 پخش سریالی با عنوان «بازی تاج و تخت» از شبکه HBO آغاز شد و خیلی زود همه صنعت سرگرمی و سریال‌های تلویزیونی را معطوف به خود کرد. در طول 8 سال رویدادهای بسیاری در متن و حاشیه سریال «بازی تاج و تخت» اتفاق افتاده است که همین وقایع می‌تواند نشان دهد چرا این سریال این قدر خاص و مورد توجه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بوده است.

اما فارغ از نوع ساخت سریال، بازی‌های بازیگران، موسیقی فوق‌العاده و ده‌ها عاملی که در ساخت این سریال مؤثر بوده‌اند، به نظر می‌رسد مهم‌ترین امتیاز را باید به رمانی داد که این سریال بر اساس آن ساخته شده است. «نغمه‌ای از یخ و آتش» مجموعه رمانی است که تاکنون 5 جلد آن منتشر شده و قرار است دو جلد دیگر نیز روانه بازار کتاب شود. جرج مارتین خالق این رمان در سال 1996 جلد اول این مجموعه را با عنوان «بازی تاج و تخت» منتشر کرد. «نبرد پادشاهان» عنوان جلد دوم این کتاب بود که در سال 1998 روانه بازار کتاب شد. پیش از انتشار کتاب دوم، مارتین به این نتیجه رسیده بود که دنیای بزرگی که خلق کرده بدون بیان تاریخ دقیق آن به کار نمی‌آید و به همین دلیل شروع به نوشتن بخش‌هایی از تاریخ وستروس و ایسوس (دو سرزمینی که حوادث داستان در آنها اتفاق می‌افتد) کرد. اولین کتابی که به تاریخ وستروس می‌پرداخت «شوالیه آواره» نام داشت و مارتین آن را به‌عنوان داستان اول از «مجموعه داستان‌های دانک و اگ» در سال 1998 منتشر کرد. پس از آن جلد سوم مجموعه «نغمه‌ای از یخ و آتش» با عنوان «طوفان شمشیرها» در سال 2000 منتشر شد. اما انتشار کتاب چهارم با تأخیری بیشتر روبه‌رو شد و به همین دلیل مارتین در سال 2003، داستان «شوالیه هفت پادشاهی» از «مجموعه داستان‌های دانک و اگ» را روانه بازار کتاب کرد. هر چند که این داستان‌ها واقعاً جذاب بود اما طرفداران بشدت در انتظار جلد چهارم «نغمه‌ای از یخ و آتش» بودند. «ضیافتی برای کلاغ‌ها» به‌عنوان چهارمین جلد این مجموعه در سال 2005 منتشر شد. در این جلد مارتین دست به ابتکار جالبی زد و فقط داستان تعدادی از شخصیت‌ها را روایت می‌کرد. او وعده داده بود که در سال 2006 جلد پنجم منتشر و داستان بقیه شخصیت‌ها را روایت کند. اما این انتظار 6 سال بعد برآورده و در سال 2011 کتاب پنجم با عنوان «رقص با اژدهایان» منتشر شد. مارتین در این میان داستان سوم از «مجموعه داستان‌های دانک و اگ» را با عنوان «شوالیه رمز و راز» در سال 2010 منتشر کرد. این سه داستان بعداً به‌عنوان جلد اول این مجموعه با عنوان «شوالیه هفت اقلیم» در سال 2017 منتشر شد.
با انتشار کتاب پنجم، شرایط برای ساخت یک سریال بر اساس آن فراهم شده بود اما کسی نمی‌دانست که این سریال قرار است در 8 فصل ساخته و تمام شود، اما خبری از جرج مارتین و کتاب ششم و هفتم «نغمه‌ای از یخ و آتش» - با عنوان‌های «بادهای زمستان» و «رویای بهار» - نباشد. مارتین در سال‌هایی که سریال «بازی تاج و تخت» ساخته می‌شد، دست به انتشار آثاری درباره تاریخ رمان اصلی خود زد و به ترتیب داستان‌های «خرد و ذکاوت تیریون لنیستر» و «پرنسس و ملکه» در سال 2013، «شاهزاده شریر» در سال 2014 و «پسران اژدها» را در سال 2017 منتشر کرد. همچنین دو کتاب «جهان یخ و آتش» که به تاریخ وستروس می‌پرداخت و «آتش و خون» که تاریخ خاندان تارگرین را روایت می‌کرد در سال‌های 2014 و 2018 منتشر شد.
حالا که سریال «بازی تاج و تخت» به پایان خود رسیده، می‌توان به‌عنوان یک پیشنهاد، علاقه‌مندان این سریال را دعوت کرد که دست از بحث درباره فصل آخر، رخدادهای سریال، سرنوشت شخصیت‌ها و اتفاقات پیرامون آن بکشند و به جای آن خود را با دنیای عجیب و بکری که جرج آر.آر مارتین در مجموعه رمان‌های «نغمه‌ای از یخ و آتش» ساخته همراه شوند. دنیای بزرگی که حالا می‌توان با قطعیت گفت بسیار جذاب‌تر از سریال است و به‌دلیل نداشتن محدودیت‌های ساخت یک مجموعه تلویزیونی جهانی جذاب را به هر طرفداری تقدیم خواهد کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.