میانه روی، کلید نجات و رستگاری

فرهنگی /
شناسه خبر: 473401

اعتدال و میانه روی در عرصه اعتقادی، ضرورتی اساسی است، زیرا با کمترین بی اعتدالی و گام نهادن در افراط و تفریط، مرزهای اعتقاد سالم و درست، فرو می‌ریزد و انسان در اعتقاداتی افراطی یا تفریطی گام می نهد و بسرعت پیش می رود تا خود را به تباهی و نابودی کشانَد، چنانکه امام علی(ع) دراین باره هشدار داده است:

«هَلَک فِی رَجُلاَنِ: مُحِبٌّ غَالٍ وَ مُبْغِضٌ قَالٍ.» (نهج البلاغه، حکمت 117)
درباره من، دو گروه نابود شدند: دوستدار افراط‌کننده و گزافه پوی و دشمن کینه توز و دشمن خوی.
تمام اعتقادات چنین است که اگر در آن افراط و تفریط صورت پذیرد، از اندازه درست بیرون رود و در جایگاهی تباه شده قرار گیرد و به تباهی کشد؛ اعتقاد به خداوند، پیامبر و امام و علم امام و عصمت و شفاعت و دیگر اعتقادات. خداوند در قرآن کریم از غلوّ در دین پرهیز داده و فرموده است:
(یا اَهْلَ الْکتَابِ لاَ تَغْلُوا فِی دِینِکمْ وَ لاَ تَقُولُوا عَلَی‌الله إِلاَّ الْحَقَّ إِنَّمَا الْمَسِیحُ عِیسَی ابْنُ مَرْیمَ رَسُولُ‌الله وَ کلِمَتُهُ اَلْقَاهَا إِلَی مَرْیمَ وَ رُوحٌ مِنْهُ فَآمِنُوا بِاللهِ وَ رُسُلِهِ وَ لاَ تَقُولُوا ثَلاَثَه انْتَهُوا خَیرًا لَکمْ إِنَّمَا‌الله إِلهٌ وَاحِدٌ سُبْحَانَهُ آن یکونَ لَهُ وَلَدًا) (نساء / 171)
ای اهل کتاب، در دین خود از اندازه فراتر مروید و غلو مکنید و بر خدا جز راست مگویید؛ همانا مسیح عیسی پسر مریم، پیامبر خدا و کلمه اوست که آن را به سوی مریم افکند و روحی است از او، پس به خدا و فرشتگان او ایمان آورید و مگویید خدا سه است - و ابن و روح القدس -. [از این گفته] بازایستید که برای شما بهتر است جز این نیست که‌ الله خدایی یکتاست، پاک و منزّه است، از اینکه او را فرزندی باشد.
در میان پیروان هر دینی، غلّو پیدا شده، آسیب‌های اساسی به اعتقادات پیروان آن دین وارد کرده است و خداوند از پیروان هر دینی می‌خواهد که در دین خود غلّو نکنند. در میان مسلمانان نیز به سبب عوامل گوناگون از جمله: عواطف و احساسات تند و دوستی افراطی، نادانی و ناآگاهی، خرافه ‌پروری، قدرت ‌طلبی برخی اشخاص و گروه‌ها، میل به اباحی ‌گری، طرفدارسازی، مریدپروری و دشمنی با دین و پیشوایان دین، مجموعه‌ای اعتقادات غلوآمیز شکل گرفته و رواج یافته است. امیرمؤمنان علی(ع) که با موجی از غلوّ درباره خود روبه‌ رو شده بود، بشدت غالیان را از افراط‌ گری در اعتقادات پرهیز داده و فرموده است:
«إِیاکمْ و الْغُلُوَّ فِینَا، فَقُولُوا إِنَّا عَبِیدٌ مَرْبُوبُونَ.» (الخصال، صدوق، ص 614)
از غلوّ و زیاده‌روی درباره ما]اهل بیت[بپرهیزید و ما را بندگانِ پروریده بدانید.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.