تأمین امنیت کودکان در حوادث ترافیکی

حوادث /
شناسه خبر: 473392

برابر آمار پزشکی قانونی، از حدود 17 هزار جان باخته ناشی از سوانح ترافیکی در سال 97، تعداد 1307 نفر آن یعنی حدود 8 درصد را کودکان زیر 10 سال تشکیل می‌دهند.این نشان می‌دهد که کودکان همواره در معرض تهدید سوانح ترافیکی هستند

بنابراین علاوه بر لزوم آموزش، نیازمند توجه جدی والدین هستند؛ چرا که آنها به تنهایی نمی‌توانند با قوانین ترافیکی کنار بیایند و تا قبل از ده سالگی مهارت مدیریت موقعیت‌های خطرناک را ندارند و حتی در مواجهه با وسایل نقلیه در معابر، به‌عنوان واکنش ناآگاهانه، پشت خود را به وسلیه نقلیه می‌کنند تا به زعم خود، از معرض خطر پنهان شوند اما اغلب والدین پیش از آنکه بچه‌ها واقعاً آمادگی پذیرش قوانین را داشته باشند، تصور می‌کنند که آنها می‌توانند با قوانین ترافیکی همکاری داشته باشند.
 کودکان در مقایسه با بزرگسالان از تجربه و آموزش کم‌تری برخوردار بوده و به لحاظ کوتاه بودن قدشان، براحتی دیده نمی‌شوند و در بعضی اوقات بویژه در مواقع حرکت با دنده عقب در پارکینگ خانه، ممکن است فرزندان توسط خودرو زیر گرفته شوند. مشکل دیگر کودکان، تشخیص و شناسایی محدود خطرات احتمالی جانی است؛ زیرا اغلب به یک وظیفه فکر می‌کنند و به سایر وقایعی که از کنار آنها می‌گذرد، توجهی ندارند و رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی مانند بیرون آمدن از سقف باز یا پنجره خودرو یا دویدن ناگهانی به‌وسط خیابان یا بازی در محل‌های نامناسب، از خود نشان می‌دهند.
استفاده نکردن از قفل کودک خودرو در خودروهای مجهز به این تجهیزات یا تنها گذاشتن کودکان در داخل خودرو به قصد خرید و... می‌تواند موجب بروز سوانح جبران‌ناپذیری شود. پیاده کردن کودکان از در خودرو که به سمت خیابان باز می‌شود نیز احتمال تصادف کودکان را افزایش می‌دهد.
 همچنین به‌دلیل اینکه تشخیص کودکان از میزان سرعت و فاصله وسایل نقلیه با درک درستی همراه نیست، بنابراین باید به کودکان اجازه ندهیم به تنهایی از عرض خیابان عبور کنند و همچنین به کودک نباید در خیابان یا کوچه‌های پر تردد اجازه دوچرخه سواری داده شود. ضمن اینکه کودکان زیر 12 سال نباید از صندلی جلو استفاده کنند، باید برای آنها صندلی مخصوص کودک تعبیه کرد.بیان این نکته لازم است که برای ایمنی ترافیک کودکان، می‌بایست نگرش بزرگسالان اصلاح شود و محدودیت کودکان نیز بایستی به آنان آموزش داده شود که در طول سالیان گذشته بسیار این موضوع اتفاق افتاده است. نمایندگان مجلس نیز با هدف پیشگیری از بروز سوانح ترافیکی برای کودکان و حفظ سلامتی آنها به‌عنوان آینده‌سازان جامعه، برای والدینی که به‌دلیل بی‌توجهی و سهل‌انگاری، منجر به فوت یا جراحت فرزندانشان می‌شوند، مجازات دیه و حبس تعیین کرده‌اند.
با توجه به وضع موجود، جامعه به‌صورت جدی نیازمند مراقبت از کودکان است و با آموزش و فرهنگ‌سازی و رعایت دقیق مقررات توسط رانندگان و والدین و اجرای دقیق قانون جدید در این خصوص، شاهد به حداقل رسیدن سوانح ترافیکی کودکان خواهیم بود. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.