یک مقام مسول در وزارت بهداشت :

رشد جمعیت در ایران روند کاهشی دارد

اجتماعی /
شناسه خبر: 473373

سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت: نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد روند رشد جمعیت در ایران روندی کاهشی است و با این روند در 20 تا 22 سال آینده پنجره جمعیتی کشور ما بسته خواهد شد. اگر امروز مقام معظم رهبری و وزارت بهداشت در خصوص افزایش جمعیت دغدغه‌مند است به این دلیل است که براساس روند کاهشی نرخ رشد جمعیت است.

دکتر کیانوش جهانپور تأکید کرد: قطعاً در 30سال آینده میانگین تعداد سالمندان ما از میانگین جهانی افزایش پیدا خواهد کرد واین روند پیر شدن جمعیت و کاهش نرخ رشد جمعیت یک هشدار است. وی افزود از این رو اگر امروز اقدامات پیشگیرانه برای کاهش نرخ رشد جمعیت انجام ندهیم در سال‌های آینده نرخ رشد جمعیت و روند کاهشی آن ممکن است ادامه یابد و نرخ رشد به صفر برسد. در چنین شرایطی قطعاً حسرت روزهایی را خواهیم خورد که می‌توانستیم اقدامات مداخله‌ای انجام دهیم. لذا در حال حاضر بحث این نیست که امروز نرخ رشد جمعیت چقدر است بلکه بحث یک روند است که قطعاً کاهشی است و منجر به افزایش جمعیت سالمندی در کشور خواهد شد و این قطعاً یک دغدغه مهم در حوزه جمعیت است.
وی با تأکید بر این‌که اگر روند کاهشی نرخ رشد جمعیت متوقف نشود قطعاً در آینده با مشکل مواجه می‌شویم، می‌افزاید: این مشکل یکی از موانع توسعه همه جانبه کشور را تشکیل می‌دهد
دکتر جهانپور درباره سیاست‌های وزارت بهداشت در خصوص کنترل و پیشگری از بروز این مشکل اظهار داشت: با تأکید وزیر بهداشت پروژه جمعیت یک پروژه ملی تعریف شده است و اقداماتی که صرفاً در حوزه مأموریت وزارت بهداشت است فعلاً به صورت کوتاه مدت در سه محور تعریف شده و عملیاتی خواهد شد.
وی در ادامه افزود: نخستین محور این است که افزایش دسترسی و ارتقای درمان ناباروری برای زوج‌های نابارور در کشور، مهیا شود. دومین محور، تشویق و ترغیب زوج‌های نابارور و زوج‌های تک فرزند به داشتن حداقل دو فرزند است و محور سوم هم ترغیب زوج‌هایی است که به هر دلیلی ازدواج کرده‌اند و بین ازدواج و فرزند‌آوری آنها فاصله افتاده است. به گفته جهانپور این افراد زمان مناسب سالم باروری که در سنین 18 تا 25 سال است را از دست می‌دهند. پس باید برای آنها برنامه‌ریزی درست انجام شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.