تغییر و تحول در دفتر موسیقی

فرهنگی /
شناسه خبر: 473039

«ایران»: علی ترابی مدیرکل دفترموسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سمت خود استعفا کرد و محمد اللهیاری فومنی به‌عنوان مدیرکل جدید منصوب شد. گویا دلیل اعتراض و استعفای علی ترابی به قانون جدید اختصاص 10 درصد از درآمد کنسرت در تهران و کلانشهرها و وصول و واریز به حساب خزانه دولت بوده است.


 قانونی که تا به امروز با واکنش‌های بسیاری از سوی اهالی موسیقی مواجه شده و بی‌تردید این اتفاق به ضرر موسیقی نواحی و موسیقی سنتی خواهد بود.اما اعتراض به این موضوع و استعفای آقای ترابی تا بدانجا پیش رفت که شهرام صارمی مدیر اجرایی جشنواره موسیقی فجر هم روز گذشته استعفای خود را اعلام کرد. حالا باید دید با انتخاب محمد اللهیاری فومنی به مدیریت دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه تدبیر واندیشه ای برای این قانون خواهند داشت.
توضیح معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
درباره 10 درصد درآمد کنسرت ها
سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌و‌گو با «ایران» بیان کرد: اختصاص 10درصد از درآمد کنسرت‌ها برای زیرساخت‌های فرهنگی و هنری استان‌ها که در قانون بودجه سال 1398 آمده است وجوه مختلفی دارد. یکی از جنبه‌های این قانون موقتی(یکساله) بودن آن است، این مورد فقط در قانون بودجه سال 98 آمده است و این نشان می‌دهد، قانونگذار نگاه مثبت یا منفی مطلق به این قانون نداشته است و احتمال نقص‌ها و کاستی‌های این قانون در نظر قانونگذار هم وجود دارد. در این مدت نقدهایی از سوی هنرمندان و فعالان موسیقی به این قانون طرح شد که جای تأمل و توجه دارد و معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی هم تلاش و مذاکره کرد تا نظر و خواسته هنرمندان موسیقی دنبال شود، معاونت هنری هرچند کوچکترین نقشی در طراحی و پیگیری این مصوبه نداشته اما به عنوان دستگاه اجرایی در این مورد وظیفه و تکلیف دارد و از هنرمندان و فعالان موسیقی انتظار می‌رود برای پیگیری خواسته خود از مسیر قانونی اقدام کنند.
او افزود: درباره این قانون و امکان تغییر آن بارها مذاکره شده اما قطعاً در اجرای قانون، شیوه‌هایی برای ارزیابی محاسن و معایب و بررسی کارشناسی آن تمام همت و دقت معاونت مبذول خواهد شد. همچنین گزارش جامعی از پیامدها و عواقب این قانون برای هنرمندان، جامعه و هنر موسیقی تدوین خواهد شد تا در بازنگری مدنظر قوه محترم مقننه قرار گیرد.
معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص استعفای مدیرکل دفتر موسیقی بیان کرد: علی ترابی در یک سال و دو ماه گذشته صادقانه و جدی برای ایجاد فضای مناسب موسیقی به عنوان مدیرکل دفتر موسیقی تلاش کرد، اواخر سال گذشته قصد خداحافظی با این مسئولیت را داشت که پس از مذاکره لطف کرد و همچنان به فعالیت ادامه داد اما در هفته گذشته در گفت‌و‌گویی که داشتیم اعلام کرد تصمیم قطعی گرفته است که به دلیل شرایط شخصی و خستگی از امور کاری دفتر موسیقی با این مسئولیت خداحافظی کند و مقرر شد تا زمان انتخاب مدیر جدید همراهی کند که در نهایت این جابه‌جایی اتفاق افتاد. صمیمانه از خدمات صادقانه و تلاش آقای ترابی سپاسگزارم و در حوزه‌های دیگر که دشواری کمتری دارد از تجربه و توان ایشان بهره می‌بریم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.