بهره‌برداری از یک سد مخزنی در غرب کشور با حضور رئیس جمهور

تولید محصولات کشاورزی250 هزار تن افزایش می‌یابد

اقتصادی /
شناسه خبر: 473032

گروه اقتصادی / رئیس جمهوری روز گذشته برای سومین بار در طول ریاست خود به آذربایجان غربی رفت. هدف حسن روحانی از انجام این سفر افتتاح چند طرح و پروژه بود که در میان آنها بزرگ‌ترین طرح اقتصاد مقاومتی کشور نیز قرار داشت؛ سدکرم آباد پلدشت که با آبگیری و بهره‌برداری از آن یک تحول در شمال غرب کشور رخ خواهد داد. این سد یکی از طرح‌های عظیم توسعه منابع آب و خاک کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، سد مخزنی کرم‌آباد از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر ۴۳ متر و از پی سنگی ۵۵ متر حجم عملیات خاک‌ریزی حدود پنج میلیون ۶۵۰ هزار متر مکعب است؛ ظرفیت تنظیمی این سد نیز حدود ۵۷ میلیون متر مکعب است.
افزایش تولید محصولات کشاورزی
با بهره‌برداری از طرح کرم آباد علاوه بر اینکه ۲۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی به تولید کشور اضافه می‌شود، برای ۱۵ هزار نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم زمینه اشتغال فراهم خواهد شد.
سد کرم آباد از جمله سدهای ساخته شده خارج از بستر رودخانه در آذربایجان غربی است که برای آبگیری آن، ۲۰ کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و سه ایستگاه پمپاژ احداث شده است.
گزارش‌های وزارت نیرو نشان می‌دهد که طرح جامع ساختمان سد و شبکه آبیاری و زهکشی کرم آباد با اعتباری بالغ بر یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از سال ۹۴ آغاز شد و شامل سد، شبکه آبیاری و زهکشی، ایجاد خطوط لوله و تلمبه‌خانه‌های اصلی انتقال آب و پست‌های فوق توزیع و خطوط انتقال برق است.
استفاده از حقابه قانونی جمهوری اسلامی ایران
استفاده از حقابه قانونی جمهوری اسلامی ایران، توسعه آبیاری نوین، ایجاد اشتغال، درآمدزایی و بهبود وضعیت اقتصادی برای بهره‌برداران از مهمترین نتایج اجرای کامل این طرح محسوب می‌‌شود. همچنین امکان ذخیره و تنظیم آب، امکان برداشت آب با سناریوهای مختلف از لحاظ نوع مصرف بویژه در حوزه صنعت و توزیع ماهیانه برداشت با تمهیدات لازم از جمله اهداف احداث این سد در شمال آذربایجان غربی به شمار می‌رود. وزارت نیرو با هدف مهار آبهای مرزی شمال غرب کشور توسط این سد درصدد تکمیل آن برآمد.
تحقق ۱۱۲ میلیون مترمکعب حقابه اراضی کشاورزی پلدشت
سد کرم آباد پلدشت از این رو یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور نامیده می‌شود که با افتتاح این طرح سالانه آب موردنیاز کشاورزی اراضی پایاب به میزان ۱۱۲ میلیون مترمکعب به‌وسیله این سد تأمین می‌شود. این سد 23 هزار هکتار از زمین‌های بایر منطقه را با استفاده از حقابه ایران از دریاچه پشت سد ارس به اراضی کشاورزی تبدیل می‌کند. با اجرای طرح کرم آباد 19 هزار و 200 هکتار از اراضی دیم و ملی دو شهرستان پلدشت و شوط به سیستم آبیاری نوین مجهز و زمینه اشتغال در حوزه کشاورزی ایجاد می‌شود و با بهره‌برداری از این طرح، تحولی بزرگ در کشاورزی استان و تولید محصولات استراتژیک همچون گندم، کلزا، جو و آفتابگردان به وجود می‌آید.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.