مقامات اطلاعاتی روسیه می‌گویند یکی از زیرشاخه‌های داعش موفق به جذب حدود ۵ هزار نیرو در مرزهای شمالی افغانستان با جمهوری‌های استقلال‌یافته شوروی سابق شده است.

 «الکساندر بورتنیکوف» رئیس سازمان اطلاعات روسیه، در نشستی با سران سازمان‌های اطلاعاتی شماری از کشورهای حوزه اوراسیا از استقرار دوباره گروه‌های تروریستی در ولایت‌های شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرد.

وی همچنین اعلام کرد گروه موسوم به ولایت خراسان که یکی از شاخه‌های محلی داعش به شمار می‌رود موفق به جذب ۵ هزار نیرو در این مناطق شده است.

وی افزود: آنها همچنین تلاش می‌کنند در مناطقی که دولت سوریه کنترلی بر آنها ندارد از نو گروه‌هایی ایجاد کنند و یا در اردوگاه‌های پناهندگان مخفی شوند.

بنا به گفته بورتنیکوف، اعضای این گروه‌های تروریستی که در پیوند با جرایم سازمان یافته هستند تلاش دارند با مخفی نگه‌داشتن هویت خود به عنوان پناهجو و مهاجر به جمهوری‌های استقلال‌یافته شوروی سابق نفوذ کنند.

بنا بر اعلام کارشناسان، باقی‌ماندگان داعش پس از شکست‌های عمده در عراق و سوریه تلاش می‌کنند نیروهای خود را در دیگر نقاط جهان از جمله شمال آفریقا و جنوب شرق آسیا مستقر کنند.  / مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.