دو آفت خطرناک در البرز؛

مشاهده سوسک سرشاخه خوار و زنبور ساقه خوار بعد از ملخ و پروانه

استانها /
شناسه خبر: 472827

مدیرکل منابع طبیعی البرز ضمن ابراز نگرانی از مشاهده دو آفت خطرناک سوسک سرشاخه‌خوار و زنبور ساقه‌خوار در البرز گفت: سوسک سرشاخه‌خوار به گونه‌های بادام خسارت وارد می‌کند و زنبورهای ساقه خوار هم گونه‌های عرعر و زبان گنجشک را به شدت آلوده کرده است.

حامد فرضی اظهار کرد: امسال پوشش گیاهی مناسب مراتع موجب شده تا تعداد زیادی پروانه موسوم به «خانم قشنگ» یا «خانم رنگی» در مراتع و مزارع استان مشاهده شود.

وی ادامه داد: این نوع پروانه از شناخته‌شده‌ترین پروانه‌هاست و به دلیل زیبایی اهمیت زیادی برای کلکسیون داران حشرات دارد. این پروانه‌ها زندگی‌گروهی و مهاجرتی دارند و از گرده و شهد گل‌ها تغذیه می‌کنند و به شدت به آفتاب علاقه مند هستند و سریع پرواز می‌کنند.

این مسئول با اشاره به طول عمر این حشرات بیان کرد: دوره زیست این حشره به طور متوسط کمتر از سه هفته است که بعد از ظهور حشره کامل و تغذیه از شهد گل‌های میزبان، تخم ریزی انجام شده و چرخه جدیدی از نسل جدید پروانه شروع می‌شود.

فرضی گفت: جمعیت این گونه پروانه امسال به دلیل افزایش بارندگی و افزایش گیاهان میزبان زیاد شده به طوری که توجه مردم بالاخص کشاورزان را به خود جلب کرده است.

وی اظهار کرد: از آنجایی که لارو این پروانه پلی‌فاژ بوده قادر به تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان است و پوشش خوب مراتع در سال جاری بستر مناسبی برای افزایش جمعیت ناگهانی آن بوده است.

فرضی در مورد نگرانی‌های مردم گفت: حشرات کامل پروانه‌ها هیچگاه خسارتی ندارند بلکه در بیشتر مواقع حشره نر حتی توانایی تغذیه نداشته و پس از ظهور و جفت گیری از بین می‌رود و تنها لاروهای پروانه‌ها خسارت زا هستند.

وی با اشاره به غذای اصلی خانم قشنگ افزود: کنگر وحشی از اصلی‌ترین و مهمترین میزبان‌های لارو این پروانه است و با توجه به پتانسیل پایین خسارت زایی در این خانواده از پروانه‌ها، این گونه هیچ آسیبی به محصولات کشاورزی و مراتع وارد نمی‌کند و قبل از آغاز کامل کشاورزی به علت تغییر فصل و کاهش شدید منابع غذایی جمعیت آنها کاملاً از عرصه‌های ملی ناپدید می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی البرز در بخش دیگری از صحبت‌های خود در خصوص گونه‌های دیگر آفات شناسایی شده، افزود: طبق شواهد و گزارش‌های رسیده، جنگل‌های دست‌کاشت گوراب در شهرستان کرج نیز مشکوک به حضور جوندگان به خصوص خرگوش بود اما با توجه به عدم مشاهده کلونی‌های قابل توجه و عدم وجود خسارات ناشی از فعالیت خرگوش، در ادامه با بررسی سرشاخه‌ها و شاخه‌های خشک، دو آفت خطرناک از گروه سرشاخه خوارها شناسایی شد.

وی ابراز کرد: نخستین گونه سوسک سرشاخه‌خوار است که به گونه‌های بادام خسارت وارد می‌کند و دومین گونه، زنبورهای ساقه خوار بوده که گونه‌های عرعر و زبان گنجشک را به شدت آلوده کرده است.

این مسئول گفت: این دو آفت در اثر وقوع خشکسالی یا تنش‌های خشکی به سوی جوامع درختی جذب می‌شوند که بهترین راهکار پیشگیری و مقابله با آن تقویت درختان در عرصه و حذف سرشاخه‌های آلوده است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.