نگرانی از آینده کاری کارگران بخش شیلات لرستان

استانها /
شناسه خبر: 472818

چند سالی است لرستان خود را به رده های بالای تولید ماهیان پرورشی رسانده و خودرا به عنوان قطب تولید ماهیان سرد آبی در کشور مطرح کرده است؛ به گونه ای که امسال اگر سیلی در کار نبود می توانست از مرز 32 هزار تن تولید در بخش شیلات بگذرد ، اما سیل فروردین ماه آنقدر بی سابقه بود که به بسیاری از زیرساخت‌های پرورش ماهی در این استان غربی آسیب‌های جدی زد و بیش از 7 هزار تن ماهی را تلف کرد .

---

آمار اعلام شده نشان می دهد، در جریان سیلاب امسال 412 مزرعه پرورش ماهی متحمل خسارت جزئئ تا کلی شدند ، جدا از خسارت هایی که به مزارع ماهی وارد شد صددرصد سازه‌های ۲۵ مزرعه پرورش ماهی با سیل روانه منطقه دیگری شد و معیشت 14 هزار نفر شاغل در این بخش تحت الشعاع سیل ویرانگر قرار گرفت . این کارگران که بیشتر آنان در واحدهایی کار می کردند که خود واحد نیز بیمه نبود حالا در گیر و دار روزی فردایشان هستند . این در حالیست که مالکان مزارع پرورش ماهی نیز درد و دل خود را دارند و می گویند که وقتی دولت هنوز ریالی بابت خسارت این سیل ویرانگر به ما نداده سرمایه لازم برای ادامه کار را نداریم .

«کیارش بیرانوند» مدیر کل شیلات لرستان در این زمینه می گوید: از آنجا که عمده مزارع پرورش ماهی استان در کنار رودخانه قرار دارد با طغیان رودخانه ها نخستین چیزی که آسیب دید همین مزارع بود .

مجموع خسارت وارده به بخش شیلات لرستان ۱۸۹ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گفته وی بخشی از مزارع پرورش ماهی لرستان تحت پوشش بیمه بودند که مشکلی ندارند و بیمه خسارت آنها را پرداخت می کند، اما بیشتر مشکل مربوط به واحدهایی است که تحت پوشش بیمه نیستند و به تبع کارگرانشان نیز با مشکلات بیشتری روبرو هستند .

 بیرانوند خاطرنشان می کند : هر چند در حال رایزنی و مذاکره هستیم تا مشکل واحدهایی که بیمه نداشته اند را هم حل کنیم و بتوانیم خسارت آنها را نیز هر چه زودتر حل کنیم ولی تاکنون ریالی برای جبران خسارت بخش شیلات به دستمان نرسیده است .امیدواریم با مساعدت دولت و همکاری استانداری این مشکل بزودی رفع شود .

وی با اشاره به اینکه در هر هکتار از مزارع پرورش ماهی در لرستان ۲۵۰ تن ماهی تولید می‌شود، می افزاید : تا قبل از بروز سیلاب انتظار داشتیم به تولید بالای 32 هزار تن برسیم ولی سیل معادلاتمان را به هم زد و در حال حاضر پیش بینی ما تنها تولید 25 هزار تن است .

وی اما تاکید می کند، لرستان با توجه به منابع آبی که در اختیار دارد و بارش های خوبی که امسال داشته می تواند در درازمدت به  تولید 50 هزار تن انواع آبزیان در سال برسد .

در حال حاضر لرستان دارای 453 مزرعه سردآبی ، 24 مزرعه گرمابی، 14 مرکز تکثیر ماهیان سردابی و یک مزرعه با ظرفیت تولید 50 تن ماهیان خاویاری است.

در همین حال قرار بود، امسال لرستان کل بچه ماهی چشم زده کشور را تامین کند که مدیر کل شیلات لرستان می گوید : متاسفانه بدنبال وقوع سیلاب این امکان دیگر برایمان میسر نیست و شاید تنها بتوانیم بچه ماهی مورد نیاز استان را فراهم کنیم .

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.