آماده سازی اراضی سیلزده خوزستان برای کشت تابستانه

استانها /
شناسه خبر: 472784

گرچه بارش های بهاری امسال خسارت های زیادی را به همراه داشت اما نمی توان برکاتی را که برای بخش کشاورزی به ارمغان آورده، نادیده گرفت . شاید بزرگترین اتفاقی که در این بخش اتفاق افتاده رفع معضل کم آبی برای کشت به خصوص کشت های تابستانه باشد.

کشاورزان نگران رسیدن به کشت تابستانه هستند

---

همین یکی و دو سال پیش بود که  مسئولان کشاورزی خوزستان  بارها به  در خصوص کشت محصولات پر آب بر  به کشاورزان هشدار داده بودند  و حتی بارها اعلام شد  ممکن است کشت تابستانه این استان دیگر انجام نشود.   گرچه بارش های بهاری  امسال این محدودیت ها  را از میان برداشته اما کشاورزان همچنان نگران  رسیدن به کشت تابستانه هستند زیرا  بخش قابل توجهی از ارضی کشاورزی در سیلاب اخیر زیر آب رفته بودند و اکنون نیاز به آماده سازی دارند.
کشاورزان می گویند درست است که سیلاب زمین راسیراب و غنی کرده  اما برای کشت باید زمین هایمان را آماده کنیم که این کار به تنهایی از عهده ما خارج است. با توجه به نزدیکی زمان کشت تابستانه از مسئولان انتظار داریم هرچه سریعتر این اراضی را  ترمیم کنند.
گرچه دولت به صورت کمک های بلاعوض ، استمهال وام ها و پرداخت کارمزد تسهیلات بانکی به کشاورزان خسارت دیده کمک می کند اما آماده سازی  اراضی سیل زده کشاورزانی که تمام محصول خود را از دست داده اند می تواند دلگرمی برای آنان باشد.


۱۹۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان  در سیلاب اخیر آسیب دیده 

«کیخسرو چنگلوایی» رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان  چنگلوایی با اشاره به اینکه ۱۹۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان  در سیلاب اخیر آسیب دیده ، اظهار داشت: بسیاری از خطوط انتقال آب، کانال های آبیاری، شبکه‌های زهکشی ،ایستگاه های پمپاژ اراضی، شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی دچار خسارت  شده‌ است  که برای ترمیم آن  به بیش از  ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
وی ادامه داد: با توجه به نزدیکی زمان کشت تابستانه  از مسئولان درخواست داریم هرچه سریعتر اعتبارات مورد نیاز ترمیم و اصلاح این اراضی تخصیص داده شود تا بتوانیم زمین ها را آماده کنیم. برای این کار ابتدا باید آب حاصل از سیلاب را مزارع خارج کرده و سپس در گام بعدی به ترمیم، مرمت، بازسازی و اصلاح این مزارع بپردازیم.

---


ضرورت آماده سازی زمین های کشاورزی برای کشت تابستانه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه اگر  زمین های کشاورزی به موقع برای کشت تابستانه آماده نشوند ، کشت پاییزه نیز با تهدید رو به رو  خواهد شد، گفت:  تخلیه آب از اراضی برای نجات حداقلی محصولات باقیمانده، آماده سازی اراضی برای کشت تابستانه و پاییزه و مرمت و اصلاح و بازسازی زیر ساخت ها از جمله  کارهایی است که باید هر چه سریعتر انجام شود.
چنگلوایی تصریح کرد: بر اساس بررسی های انجام شده ، در مجموع حدود 3 هزار و 700 کیلومتر از انهار سنتی، 2 هزار  پمپ و دیزل، ۶۸ کیلومتر لوله های خط انتقال، ۱۱۲ کیلومتر جاده های کنار شبکه های آبیاری و زهکشی، بیش از ۶۰ کیلومتر کانال و ۷۰۰ کیلومتر  از  دستگاه های زهکشی دچار آسیب شده  که برای برای بازسازی این تأسیسات یکهزار و 200  میلیارد تومان مورد نیاز است.


تا ۱۵ خرداد آب باقی مانده در اراضی سیل زده خوزستان تخلیه می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد:  با هماهنگی هایی که با استانداری  انجام شده ، برای هر شهرستان، چند دستگاه اجرایی به عنوان معین انتخاب شده  تا بتوانیم نهایتا تا ۱۵ خرداد ماه سال جاری آب باقی مانده در اراضی را تخلیه و برای کشت های آینده آماده شویم.
وی ادامه داد : بر این اساس شرکت متن و اروندان و اداره کل راه و شهرسازی خوزستان متولی شهرستان های دشت آزادگان و هویزه، سازمان آب و برق خوزستان متولی  منطقه خسرج، شرکت ملی حفاری و مناطق نفت خیز جنوب و شهرداری متولی شهرستان های باوی، اهواز و کارون و  اداره کل مدیریت بحران و بنیاد مسکن متولی شهرستان شوش خواهند بود تا  با قید فوریت زمین های کشاورزان برای کشت تابستانه آماده شود.
مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان  با تأکید بر اینکه تاکنون 53هزار هکتار از اراضی با کمک بهره برداران محلی و دستگاه های اجرایی از آب تخلیه شده است ، گفت: در کنار تلاش برای خروج آب از اراضی از هر وسیله ای برای برداشت محصولات استفاده کردیم،  تا محصولات باقی مانده استفاده شود.

بیشتر بخوانید

کشت تابستانه خوزستان منتظر بارش‌های مناسب

محدودیت کشت تابستانه در خوزستان وجود ندارد

گندم یکی از پرافتخارترین تولیدات کشاورزی خوزستان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.