ضرورت عارضه یابی رکود واحدهای تولیدی مازندران

استانها /
شناسه خبر: 472719

آمارها همیشه مشخص کننده وضعیتی است که هر منطقه در آن قرار گرفته است. از 2 هزار واحد صنعتی که طی سال قبل از سوی بانک ها تملیک شد، سهم مازندران 170 واحد تولیدی بود.

Image result for ‫وامشکلات واحدهای تولید یمازندران‬‎

شرایط نامساعد اقتصادی

این واحدها متاثر از شرایط نامساعد اقتصادی کشور امکان ادامه حیات نیافته و سرانجام توان باز پرداخت تسهیلات دریافتی را نداشتند و بانک ها هم به عنوان وجه ضمان وام شان آنها را به تملک خود در آوردند. اما تقریبا وجه مشترک تمامی اظهارنظرها در باره فرو غلتیدن واحدهای تولیدی به این شرایط را رکود اقتصادی و آشنا نبودن مدیران و مالکان به بازار فروش و مهارت بازاریابی دانسته اند؛ هر چند در این روزهای نابسامان اقتصادی، دولت تمام تلاش خود را برای بازگرداندن این واحدها به چرخه حیات انجام می دهد. هرچند که در مازندران در حال حاضر 170 واحد راکد داریم، اما تمهیدات صورت گرفته از سوی دولتمردان ترمزی بر سر راه افزایش شتاب آلود این اتفاق نامبارک شده است؛ به گونه ای که بنا بر اذعان مسوولان و دست اندرکاران مرتبط با صنعت که اگر قرار بود با سرعت گذشته پیش رود باید الان 350 یا حتی بیشتر از تعداد واحد راکد می داشتیم.

حمایت از تولید

«بابک دین پرست» معاون اقتصادی وزیر کشور در جریان سفرش به مازندران و شرکت در جلسه ستاد تسهل و رفع موانع تولید این استان، به این مساله اشاره کرد و اظهارداشت: سران سه قوه تصمیم گیر کشور مصوبه ای را برای حمایت از تولید داشته و بر اساس آن ستاد تسهیل اجاز دارد تا از هرگونه اقدامی فارغ از هر قانون و بخش نامه ای برای جلوگیری از تعطیلی واحد های تولیدی اقدام کند.

 

حالا تاکیدمسوولان برنظارت بیشترروی تصمیم گیری های بانک های خصوصی است تا از این رهاورد شرایط به گونه ای پیش برود که واحدهای تولیدی با کمترین آسیب روبرو شوند؛ بانک هایی که در پاره ای از موارد خود را ارجع بر قانون دانسته و بدون توجه به ملاحظات کلان کشوری اقدام به وارد آوردن فشار به واحدهای تولیدی می کنند. دولت در این باره طرح بسته ویژه حمایتی را از چند سال قبل در دستور کاری خود قرار داده و مازندران نیز در این راستا در جذب تسهیلات در ردیف استان هایی قرار دارد که بالاترین میزان را به خود اختصاص داده اند.

واحدهای مصادره شده از سوی بانک ها

در همین حال، «سید مصطفی موسوی»  مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی مازندران زنگ خطر را 4 سال قبل به صدا در آورده و گفته بود که حدود 130 واحد صنعتی که تقریبا 12 درصد واحدهای مصادره شده از سوی بانک ها را در کل کشورشامل می شود متعلق به دیار علویان است و از این نظر این استان در رده نخست جای دارد.

وی تاکید دارد که تلاش دولت برای جلوگیری از تملیک واحدها در دستور کار شرکت شهرک های صنعتی قرار دارد و حتی سال قبل برای حدود 200 واحد صنعتی درخواست تملیک از سوی بانک ها مطرح شد که با رایزنی های انجام گرفته در این باره مخالفت صورت گرفت.

Related image

فعال سازی واحدهای راکد

احمد حسین زادگان استاندار مازندران نیز بر فراهم کردن زمینه فعال سازی واحدهای راکد و تملیک شده از سوی بانک ها تاکید داشته و اعتقاد دارد، از هر فرصتی برای پیگیری مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی استفاده می کنیم و اگر بانکی در این راستا همراه نباشد از مصوبات خاص در راستای حمایت از تولید کنندگان بهره گیری می کنیم.

به نظر می رسد، با اتفاقات صورت گرفته از سوی دولتمردان ابرهای ناملایمات از آسمان واحدهای صنعتی راکد و تملیک شده در حال کنار رفتن است، اما ضرورت توجه به این مهم که دلیل این بیماری چه بوده باید در شرایط کنونی در رده نخست اولویت کاری متخصصان و فعالان اقتصادی قرار گیرد؛ چرا که راه اندازی یک واحد تولیدی نیازمند صرف وقت و هزینه های بالایی است و زمان زیادی نیاز است تا آن واحد به مرحله ای برسد که اکنون واحد توقیف شده و یا راکد در آن قرار دارند.

 

پس می توان با اتخاذ تمهیداتی با راه‌اندازی آنها از سرمایه‌گذاری‌های جدید برای احداث واحدهای صنعتی جلوگیری کرده و با سرعت بیشتری به رونق تولید  که شعار مورد تاکید مقام معظم رهبری است ،دست یافت.

بیشتر بخوانید

http://جلوی تعطیلی 181 واحد تولیدی مازندران گرفته شد- اخبار استانها - اخبار ...

http://مشکلات واحدهای تولیدی | تی نیوز

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.