‌مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: بیش از ۹۸ درصد زرشک ایران در این استان تولید و زرشک تولیدی علاوه بر مصرف داخل به دیگر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

احمد بیکس در این رابطه گفت: تعداد ۱۰ کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۴۸ تن در استان فعال است.

وی افزود: ۳۸۰ سالن بهداشتی زرشک برای نگهداری و خشک کردن این محصول در استان مجوز دریافت کرده که ظرفیت اسمی این مکان‌ها ۳۹ هزار تن و ظرفیت عملی آن‌ها نیز هفت هزار و ۸۵۶ تن است.

وی با بیان اینکه ۱۰ کارخانه فرآوری زرشک با ظرفیت ۱۱ هزار و ۳۴۸ تن در استان فعال است، اظهار کرد: در سالن‌های بهداشتی زرشک، خشک کردن محصول از حالت خرمنی به نیمه‌صنعتی تبدیل و برای خشک کردن آن با کیفیت مطلوب و مناسب اقدام می‌شود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سال گذشته ۱۹ هزار و ۵۰ تن زرشک از ۱۵ هزار و ۵۶۳ هکتار باغ‌های این محصول برداشت شد که امسال نیز برداشت زرشک در استان از نیمه مهر آغاز می‌شود و تا اواخر آذر با توجه به شرایط آب و هوایی ادامه دارد.

بیکس تعداد بهره‌برداران محصول زرشک در خراسان‌جنوبی را ۲۵ هزار نفر اعلام و اظهار کرد: زرشک به‌عنوان یکی از محصولات استراتژیک استان از منابع درآمدی کشاورزان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: بیش از ۹۸ درصد زرشک ایران در این استان تولید و زرشک تولیدی علاوه بر مصرف داخل به دیگر کشورها از جمله حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌شود.

مدیر صنایع سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: بیشترین سطح زیر کشت زرشک در خراسان‌جنوبی با چهار هزار و ۲۳۳ هکتار مربوط به قائنات است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.