سن امید به زندگی در سیستان و بلوچستان پایین است

استانها /
شناسه خبر: 472683

‌معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: سن امید به زندگی در سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استان‌های کشور پایین‌تر است.

زینی وند در جلسه شورای راهبردی جمعیت افزود: پایین بودن سن امید به زندگی در استان نیازمند تقویت مؤلفه‌های سلامت و امنیت غذایی است.

زینی‌وند با اشاره به اینکه ۶۷ درصد جمعیت سیستان و بلوچستان، جوانان کمتر از سی سال هستند گفت: لازم است حرفه آموزی و افزایش مشاغل خرد افزایش یابد تا زمینه اشتغال جمعیت جوان استان تأمین شود.

وی ادامه داد: بالاترین جمعیت روستایی کشور با ۵۱.۵ درصد در سیستان و بلوچستان است که پایین بودن سطح سواد و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در این روستاها، سبب افزایش جمعیت و فرزندآوری در استان شده است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از مهمترین سیاست‌های کشور که در آینده موجب پیشرفت و یا پس‌رفت جامعه خواهد شد توجه به سیاست جمعیتی است.

زینی وند افزود: ایجاد کارگروه‌هایی برای رفع خلاء های سیاست جمعیتی با ایجاد و تدوین برنامه‌ای جامع، توجه به آموزش و حرفه آموزی، توجه به رشد شاخص‌های توسعه‌ای و استفاده از ظرفیت‌ها و نیروی جوان استان از موارد مهم در حوزه جمعیتی است.

وی بیان کرد: سیاست جمعیتی دارای ابعاد مختلفی است که یکی از آنها رشد جمعیت است.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: توجه به پیری و کیفیت جمعیت، باز توضیح جغرافیایی، کاهش فشار جمعیت در مناطق پر جمعیت و هویت جمعیتی از دیگر حوزه‌های سیاست جمعیتی به شمار می‌آید.

وی هویت ایرانی، اسلامی و انقلابی را از جمله مهمترین مؤلفه‌های هویت جمعیتی عنوان کرد و ادامه داد: شناخت و تبیین این هویت‌ها برای جوانان بسیار مهم است و باید به آن توجه شود.

زینی وند با بیان اینکه رشد و یا کاهش جمعیت رابطه‌ای مستقیم با شهرنشینی، رفاه و سطح سواد دارد تصریح کرد: سیستان و بلوچستان شاهد رشد کاهش جمعیتی خواهد بود و در دهه‌های آینده رشد جمعیتی طبیعی خواهیم داشت.

وی در حوزه جمعیت گفت: در افزایش و یا کاهش جمعیت نمی‌توان تأثیری گذاشت و نباید از نرخ بالای موالید در سیستان و بلوچستان خوشحال بود.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد: افرادی که تابعیت ایرانی آنان محرز و مشخص است باید با سرعت کار صدور شناسنامه شأن انجام شده و در ان زمینه با افرادی که هیچ گونه هویت ایرانی ندارند و خواهان دریافت شناسنامه هستند، براساس قانون برخورد شود./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.