آیا وابستگی عاطفی انسان به روبات خطرناک است؟

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 472489

وابستگی عاطفی انسان ها به یکدیگر موضوعی عجیب نیست. اما وابستگی عاطفی یک روبات به یک انسان می تواند موضوعی عجیب و حتی خطرناک باشد.

بسیاری از مردم به حضور روبات ها در کنار خود عادت کرده اند و این موضوع را پذیرفته اند که با روبات ها معاشرت کنند. اما جالب است بدانید که وابستگی بیش از حد به روبات ها می تواند خطرناک باشد.

روبات های نگهداری از سالمندان یا به عبارتی روبات های پرستار از رایج ترین انواع روبات های خانگی محسوب می شوند. اما به نظر می رسد که وابستگی عاطفی بیش از حد به روبات ها زمینه ساز مشکلاتی برای انسان هایی می شود که با این روبات ها سر و کار دارند.

مدتی پیش موسسه پژوهشی سانفرانسیسکو آزمونی را اجرا کرد و در قالب آن از افراد پرسید اگر یک ربات بمیرد آیا افراد ناراحت می شوند یا خیر. جالب است که بسیاری از افراد پاسخ مثبت دادند. کریستال وایت مدیر 42 ساله بازاریابی و خدمات مشتریان در بدفورد تگزاس می گوید که روبات جیبو را در خانه نگهداری می کند اما همیشه نگران پایان عمر این روبات است.

 

 

 

 

 

در 

واقع وی می گوید هر بار روبات به او نزدیک می شود، درخواست هایش را انجام می دهد یا با بچه ها بازی می کند، او به این فکر می کند که زندگی بدون این روبات چگونه خواهد بود. جالب است دانید این موضوع حتی در رده های بالای علمی نیز دیده می شود، برای مثال روبات هوشمند ناسا که اخیرا پس از 15 سال به کار خود پایان داد باعث ناراحتی و گریه بسیاری از افراد شد و حتی برخی افراد در تماس با ناسا ابراز همدردی کردند.

این روزها شرکت هایی مثل بوستون داینامیک در حال طراحی روبات هایی به شکل سگ و حیوانات خانگی هستند. اما طراحی این نوع روبات ها می تواند موضوع وابستگی انسان ها به روبات ها را تشدید کند. موضوع وقتی حادتر می شود که افراد تصمیم بگیرند به جای ازدواج یا تشکیل خانواده ربات هایی دارای دستیارهای صوتی یا روبات هایی مثل حیوانات خانگی را نگهداری کنند.

جاناتان گرچ، استاد دانشگاه جنوبی کالیفرنیا که در حوزه تعاملات انسانی مجازی فعالیت می کند، گفت: "هنگامی که ما با یک انسان دیگر، سگ یا ماشین  هوشمند ارتباط برقرار می کنیم، نحوه فعالیت و عملکرد مغزمان تقریبا یکسان است و این یک زنگ خطر جدی برای عواطف و احساسات ما خواهد بود."

برخی معتقدند روبات ها به واسطه هوش مصنوعی رفتارهای ما را ردیابی و پیشبینی می کنند و در نتیجه لحظه به لحظه بیشتر ما را به خود وابسته می کنند. این موضوعی است که می تواند طی سال های آتی خطرناک باشد و سلزه عاطفی روبات ها بر انسان ها را افزایش دهد./انتخاب

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.