بازداشت کلاهبرداران سایت های اینترنتی

حوادث /
شناسه خبر: 472486

رییس پایگاه ششم پلیس آگاهی پایتخت گفت: سه کلاهبردار حرفه ای که با شناسایی فروشندگان کالا در سایت های خرید و فروش اقدام به کلاهبرداری از آنها می کردند، دستگیر شدند.

کلاهبرداری

سرهنگ کارآگاه بهزاد اختیاری در این باره گفت: در نهمین روز از اردیبهشت ماه امسال، یک فقره پرونده با موضوع دستگیری مظنون گوشی قاپ با موتورسیکلت مسروقه از سوی کلانتری 158 کیانشهر به همراه دو متهم دستگیر شده به نام های 'محمد' و 'رضا' به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع شد.
وی عنوان داشت: در تحقیقات مقدماتی از متهمان، آنها اتهامات وارده را منکر شدند اما تحقیقات ویژه و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمان، نشان داد هر دو دارای سوابق متعدد در زمینه کلاهبرداری هستند که بر این اساس با هماهنگی مرجع قضائی مخفیگاهشان مورد بازرسی قرار گرفت که در نتیجه این اقدام، یک دستگاه گوشی تلفن همراه، 9 جفت کفش ، 2 قبضه تفنگ بادی، 3 قبضه تفنگ بادی کمری و یک دستگاه کوادکوپتر(هلی پاد) کشف و به پایگاه ششم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد.

سایت اینترنتی

اختیاری افزود: با کشف این موارد و همچنین تحقیقات فنی و تخصصی پلیس، هر 2 متهم صراحتاً به کلاهبرداری به شیوه خرید کالا از سایت های فروش اینترنتی اعتراف کردند و در تشریح شگرد خود در استفاده از این سایت ها اظهار داشتند که با بررسی سایت های فروش و انتخاب کالای مورد نظر، با پیشنهاد قیمت مناسب با فروشندگان تماس گرفته و برای اعتماد بیشتر آنان با همکاری زنی به نام ساناز (30 ساله) آنان را به مکانی خلوت کشانده و کالای همراهشان را از آنها می دزدیدیم و یا در ساعات پایانی شب با نرم افزار 'موبایل بانک' اقدام به تراکنش به صورت ناموفق کرده و فروشنده نیز ناگزیر کالا را به ما تحویل می داد اما صبح متوجه می شد که پولی به حسابش ریخته نشده است.

پلیس آگاهی

رییس پایگاه ششم پلیس پایتخت، بیان داشت: با شناسایی ساناز، دستور بازداشت وی از سوی مرجع قضائی صادر و وی در همان روز دستگیر و پس از انتقال به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ مورد بازجویی قرار گرفت که طی آن به همدستی با محمد و رضا اعتراف کرد.
اختیاری، تصریح کرد: با انجام اقدامات پلیسی کارآگاهان موفق به شناسایی 20 مال باخته شدند که به این شیوه از آنان کلاهبرداری شده بود و زمانی که تعدادی از مال باختگان برای تحقیقات به پلیس آگاهی دعوت شدند یکی از آنها به پلیس گفت، 'قصد داشتم یک دستگاه تلفن همراه را از طریق انتشار آگهی در اینترنت به فروش رسانم. در همان روز اول نشر آگهی، یک زن و مرد جوان با ظاهر متشخص و آراسته پس از هماهنگی تلفنی، در ساعات پایانی شب به منزلم مراجعه کرده و با پیشنهاد قیمت مناسب برای خرید گوشی اظهار داشتند که وجه مورد نظر به میزان چهار میلیون و 500 هزار تومان را از طریق نرم افزار موبایل بانک پرداخت خواهند کرد. متعاقبا با اخذ شماره کارت عابر بانکم و نمایش رسید انتقال وجه که بعد متوجه شدم جعلی است، در صفحه نمایشگر تلفن همراهشان به گونه ای وانمود کردند که وجه مذکور به حساب بنده واریز شده، اما برای من پیامک واریزی وجه نیامد و وقتی به آنها اعلام کردم مدعی شدند که به علت تعطیلی بانک ها و ساعات پایانی شب (12 شب) بعضا انتقال وجه تا دو ساعت زمان می برد. در ادامه همین مانور متقلبانه ، این شخص با اپراتور بانک تماس گرفت که مرد جوانی به عنوان اپراتور بانک ضمن تأیید کسر وجه از حساب این شخص اظهار کرد که به علت قطعی سیستم ها ممکن است واریز وجه به حساب مقصد حداکثر با دو ساعت تاخیر انجام شود. نهایتا با توجه به ظاهر موجه آنان اعتماد کرده و گوشی تلفن همراهم را در اختیار آنها قرار دادم اما با توجه به عدم وایز پول در زمان مقرر، در اول وقت اداری به بانک مراجعه کرده و متوجه شدم افراد یاد شده کلاهبردار بوده اند.
رییس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اعتراف صریح متهمان به کلاهبرداری بیش از 100 میلیون تومان به این شیوه از شهروندان، به منظور کشف دیگر جرایم ارتکابی، آنها با صدور قرار قانونی از سوی مرجع قضائی در اختیار کارآگاهان پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند و تحقیقات برای شناسایی سایر جرایم و همچنین سایر شکات و مال باختگان احتمالی کماکان در دستور کار پلیس قرار دارد./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.