اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

ساماندهی بازار «نقش جهان» همکاری کسبه را می طلبد

ساماندهی بازار «نقش جهان» همکاری کسبه را می طلبد
پریسا عظیمی خبرنگار

بازار تاریخی بزرگ تبریز چند روز پیش دچار آتش سوزی مهیبی شد که در جریان این حادثه بخش‌هایی از راستهٔ تاریخی «ایکی قاپیلار» آن که مرکز فروش انواع پوشاک و لوازم آرایشی بود، خسارات زیادی دید و اتصال برق علت این آتش ‌سوزی اعلام شد.وضعیت بازار میدان نقش جهان اصفهان هم از نظر آتش سوزی بحرانی است و باید به موضوع سیم‌های برق این بازار به طور جدی رسیدگی شود چراکه آتش سوزی مثل آنچه در تبریز رخ داد در این بازار با وجود چنین سیم کشی‌هایی دور از ذهن نیست.

صاحبان مغازه ها نسبت به اصلاح تاسیسات اقدام کنند 

---

عادل کاظمی»، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز،بدنبال وقوع این حادثه وضع تاسیسات مشترکان در داخل مغازه ها را نامناسب و غیراستاندارد اعلام کرده و گفته ضرورت دارد شرکت های دارای صلاحیت، تاسیسات داخلی مغازه ها را بررسی و موارد غیراستاندارد و غیرایمن را شناسایی و صاحبان مغازه ها نیز نسبت به اصلاح تاسیسات اقدام کنند تا از بروز حوادث اخیر مشابه آتش سوزی بازار تبریز پیشگیری شود. 

ضرورت ساماندهی وضعیت ایمنی حجره ها و مغازه ها

 در راستای همین موضوع، «فریدون اللهیاری»، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در گفت و گو با «ایران»، با تاکید بر اینکه عمده اماکن تاریخی نیازمند ایمن سازی و استانداردسازی است، افزود: متاسفانه برخی از آثار تاریخی سامانه های ایمنی و استاندارد ندارد، اما طی سال های اخیر به این موضوع توجه ویژه ای شده و نیاز به زمان زیاد و اعتبار بالایی دارد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، هم اکنون سامانه های الکترونیکی آثار تاریخی ازجمله عالی قاپو؛ باغ فین و چهل ستون ساماندهی و ایمن سازی شده اما شرایط اجرای این کار برای همه آثار تاریخی فراهم نیست ولی رعایت نکات ایمنی و تجهیز این بناها به سامانه اطفای حریق ضروری است. بر این اساس از کسبه بازار تاریخی میدان نقش جهان نیزمی خواهیم تا حادثه ای مثل آتش سوزی بازار بزرگ تبریز اتفاق نیفتاده با همکاری کردن با اداره کل میراث فرهنگی استان و آتش نشانی نسبت به ساماندهی وضعیت ایمنی حجره ها و مغازه های خود اقدام کنند.

همکاری کسبه با اداره میراث فرهنگی

اللهیاری همچنین تاکید کرد: کسبه بازار در صورت ساماندهی و ایمن سازی وضعیت برق کشی مغازه های خود حتما با اداره میراث فرهنگی هماهنگ باشند تا به منظر ظاهری بازار آسیبی نرسد ضمن اینکه با اداره آتش نشانی هم همکاری کنند، تا نکات ایمنی رعایت شود.

وی با بیان اینکه حوزه میراث فرهنگی اعتبار و بودجه چندانی ندارد، خاطرنشان کرد: با این گونه تامین شدن مالی امکان اینکه بتوانیم بدون همکاری کسبه ایمنی بازار را بالا ببریم، وجود ندارد.

اللهیاری با اشاره به اینکه در بازار باید اجماع عمومی وجود داشته باشد زیرا بازار مانند جریان زندگی است که هر لحظه مردم در آن هستند، بنابراین همه دستگاه ها ازجمله شهرداری، آتش نشانی و حجره دار بازار در نگهداری این آثار سهیم و مسئول هستند.

کپسول های آتش نشانی به موقع شارژ شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با گلایه از برخی کسبه بازار، گفت: برخی از کسبه حتی به طور شخصی اقدام به شارژ کپسول آتش نشانی که ما به آنها داده ایم، نمی کنند. گاهی اوقات کارشناسان مربوطه فرصت اینکه تک به تک برای شارژ کپسول آتش نشانی به مغازه های بازار مراجعه کنند، ندارند و متاسفانه خود کسبه هم به موقع اقدام به این کار نمی کنند، این در حالی است که سیم کشی بازار چندان ایمن نیست و هر لحظه امکان وقوع حادثه ای وجود دارد.

سیم کشی جدید با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و آتش نشانی

وی با بیان اینکه با توجه به فصل گرما بعضی از کسبه بازار اقدام به نصب کولر گازی می کنند، افزود: این کار نیاز به سیم کشی جدید دارد و نباید بدون نظارت کارشناسان میراث فرهنگی و آتش نشانی انجام شود، در صورت مشاهده با آنها برخورد خواهد شد. زیرا برای بازاری به این قدمت چنین سامانه ای تعریف نشده که هرمغازه داری به خواسته خود بخواهد چنین کاری را انجام دهد.

اللهیاری تصریح کرد: البته سامانه برق کشی بازار نقش جهان بطور مرتب در حال اصلاح شدن است اما نیازمند به یک سامانه کاملا ایمن نیز هست.

بیشتر بخوانید

www.ion.irخطر آتش سوزی بازار میدان نقش جهان را تهدید می کند

 

 

 

 

---

 

 

 

 

کپی