تقدیر انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران از مدیرکل پیشین هنرهای نمایشی

تئاتر غیردولتی متعلق به نسلی است که منتظر دولت نمی‌ماند

فرهنگی /
شناسه خبر: 472285

انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران در مراسمی صمیمی در عمارت نوفل لوشاتو از مهدی شفیعی، مدیرکل پیشین هنرهای نمایشی تقدیر کرد.‌ شامگاه شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه مدیران تماشاخانه‌های غیردولتی و اعضای انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران در جمعی صمیمانه گرد هم آمدند تا از مهدی شفیعی مدیر کل پیشین هنرهای نمایشی که در زمان مدیریت اش بر هنرهای نمایشی، تماشاخانه‌های غیردولتی پاگرفتند

و انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران نیز به‌طور رسمی و قانونی در دو وزارتخانه به ثبت رسید، تقدیر کنند. شاهین چگینی در سخنانی کوتاه با اشاره به راه‌اندازی انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران، گفت: ما در ابتدا پیش‌بینی می‌کردیم که یکسری مشکلات احتمالاً از طرف دستگاه‌های نظارتی و حکومتی پیش آید و نیز از طرف خود صنف، اما ما در این سال‌ها به هیچ وجه مشکلی با آنها نداشتیم و همیشه تعامل وجود داشت. او با اشاره به تشکیل شورای داوری و به رسمیت شناختن داوری‌های آن از سوی نهاد‌های مرتبط ادامه داد: آنچه باعث اصطکاک در کار ما شد، درون خودمان بود و از طرف دستگاه‌هایی که به ما نزدیک هستند اتفاق افتاد مثل دو دفعه‌ای که مجبور به دادن بیانیه به خانه تئاتر شدیم. اخیراً هم که آیین‌نامه‌ای برای تماشاخانه‌های خصوصی بدون اطلاع ما نوشته‌اند و این باعث گله‌مندی ماست. چگینی افزود: ما در این انجمن ابتدا با ۱۰ عضو کار را شروع کردیم ولی بعد 70 درصد افزایش یافت و الان بخش زیادی از سالن‌ها عضو انجمن هستند اما نمی‌دانیم چرا باید این‌طور از بالا نگاه شود و یک نگاه تمامیت خواه حاکم باشد؟ با این حال من امیدوارم با تعامل بهتراز این به بعد بتوانیم فعالیت کنیم.
رئیس هیأت مدیره صنف تماشاخانه‌های ایران تأکید کرد: حرکتی که شروع شده نیاز به حراست و حمایت دارد و امیدوارم به مشکلات تماشاخانه‌ها نیز توجه کنند. در ادامه هیأت مدیره این انجمن صنفی با اهدای لوح سپاس از حمایت‌ها و زحمات مهدی شفیعی در دوره تصدی مدیریت هنرهای نمایشی قدردانی کرد.
مهدی شفیعی نیز در این مراسم گفت: همواره از عنوان تئاتر خصوصی پرهیز کرده‌ام، چرا که تماشاخانه خصوصی تعریفی دارد که در فرآیندی که شاهد بوده‌ایم مصداق پیدا نمی‌کند. به همین جهت عنوان تئاتر غیردولتی را درست‌تر می‌دانم. اتفاقی که در تهران افتاد به تئاتر غیردولتی نزدیک‌تر بود تا تئاتر خصوصی و تابوی این مسأله را شکست. او ادامه داد: آنچه در بخش تئاتر غیردولتی و راه‌اندازی تماشاخانه‌ها رخ داد، کار یک شخص، نهاد و اداره نبود چون به هر حال وقتش رسیده بوده انجام شود و البته کامل هم انجام نشد و فرآیندی بود که با بالا رفتن بینش خانواده تئاتر می‌تواند تکمیل شود. این اتفاق از جایی رخ داد که در دهه ۸۰ تعداد ۱۲ دانشکده تئاتری به ۶۰ دانشکده رسید، هرچند شاید خیلی‌ها منتقد این اتفاق در حوزه آکادمیک باشند ولی من با آن موافقم و نقدی که به کیفیت سیستم آموزشی هست جای خود را دارد.
وی گفت: در این افزایش تعداد دانشکده‌ها علاوه بر اینکه فعالان بیشتری را می‌بینیم، شاهد حضور نسلی با تفاوت‌های زیاد هم هستیم. این نسل به‌دلیل ارتباط و آشنایی با تئاترهای خوب دنیا و گروه‌های خارجی حتی در فرم هم تغییراتی در کارش ایجاد می‌کند و از ظرفیت‌های تکنولوژی و ارتباطی بسیار کارآمدتر بهره می‌برد و مخاطبان بیشتری را به تئاتر وصل می‌کند. این‌ها نسلی هستند که منتظر دولت نمی‌مانند تا برایشان فرصت مالی ایجاد کند یا تماشاخانه بسازد و به همین دلیل آنچه در تئاتر غیردولتی و تماشاخانه اتفاق افتاد باید رخ می‌داد و عامل اصلی آن هم فعالان این بخش بودند که عادت‌واره‌های مخصوص خود را دارند.
شفیعی تأکید کرد: در این بین دولت هم باید نقش خود را ایفا می‌کرد و با تغییر پارادایمی که در جامعه پیش آمده بود، برای تغییر در این تئاتر کمک می‌کرد. البته امیدوارم این اتفاق فقط به تهران محدود نشود و خارج از پایتخت هم شاهد گسترش فعالیت‌های تئاتر باشیم و دولت هم حمایت‌های خود را به سمت مؤسسات تخصصی و تماشاخانه‌های  مستقل سوق دهد.
مدیرکل پیشین هنرهای نمایشی یادآور شد: این کار در بدو انجام، سه دسته مخالف داشت؛ دسته اول آن‌هایی که همیشه نگران گسترش هنر هستند. دسته دوم از خانواده تئاتر بودند که مدیران همیشه موظف بودند به تقاضاهایشان برای واگذاری سالن‌ها جواب بدهند و آنها نگران بودند اگر این اتفاق رخ دهد شاید برخورداری‌شان کمتر شود. دسته سوم هم گروهی از تئاتری‌ها بودند که با گسترده شدن تئاتر، نگران بودند توجه مخاطب و رسانه‌ها به آنها محدود شود که البته این اتفاق هم افتاد و آنها بالاخره پذیرفتند. به همین دلیل از این دوستان نگران دعوت می‌کنم که فارغ از حمایت دولت و هر دستگاه دیگری، توانایی خودشان را در یک سالن غیردولتی تجربه کنند.
شفیعی در آخر گفت: امروز که وضعیت اقتصادی جامعه خوب نیست قیمت بلیت تئاتر هنوز خیلی افزایش پیدا نکرده و فرآیند تئاتر دیدن در تماشاخانه‌های غیردولتی فرآیندی جذاب برای همه خواهد بود.‌ در این مراسم اعلام شد که مدیران اداره کل هنرهای نمایشی و نیز هیأت مدیره خانه تئاتر در افطاری رئیس جمهوری دعوت بودند و نتوانستند به مراسم برسند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.