نقش آفرینی های «وندی شرمن» در پسابرجام

سیاسی /
شناسه خبر: 472262

در بحبوحه افزایش تنش‌های دیپلماتیک تهران و واشنگتن، دموکرات های امریکا از وندی شرمن، معاون سابق وزیر خارجه امریکا وجان برنان، رئیس پیشین سی‌آی‌ای خواسته اند برای گفت‌و‌گو پیرامون ایران در نشستی ویژه حاضر شوند

دموکرات‌های امریکا برای بررسی آنچه میان ترامپ، برجام و ایران می‌گذرد وندی شرمن، سیاستمدار کهنه کار دموکرات را به کنگره دعوت کرده‌اند.

به گزارش ایران آنلاین، شرمن که بسیاری او را با برجام و مذاکرات هسته‌ای می‌شناسند بارها در خلال این گفت‌و‌گوها رو به روی همتایان ایرانی‌اش نشست و با از سرگذراندن مذاکراتی شبانه روزی در قامت قائم مقام وزیر خارجه امریکا نقش مهمی در حل موضوع هسته‌ای ایفا کرد.

از این‌رو بود که او وقتی مطمئن شد دونالد ترامپ می‌کوشد هر آنچه را که امریکا و شرکای اروپایی اش در رابطه با پرونده اختلافی با ایران رشته‌اند، پنبه کند، آستین‌ها را برای دفاع تمام قد از برجام بالا زد و گفت: «آنچه ترامپ نمی‌داند این است که ایران، فرهنگ مقاومت دارد و در برابر تهدیدات تسلیم نخواهد شد». شرمن در مسیر دفاع از برجام حتی به سایر شرکای اروپایی برجام هم هشدار داد و توصیه کرد پاریس، برلین و لندن در راستای کمک به ایران برای دوری‌گزینی از درگیری احتمالی با ایالات متحده نقش بیشتری برای ایفا کردن دارند.

حالا در بحبوحه افزایش تنش‌های دیپلماتیک تهران و واشنگتن و در حالی که شاید دموکرات‌های مخالف رویکرد تقابلی کاخ سفید بی‌تفاوتی به سیاستی را که رئیس جمهوری امریکا در قبال ایران در پیش گرفته است با توجه به روحیات ترامپ بیش از حد تحریک‌کننده و مخرب می‌دانند، از شرمن خواسته‌اند به همراه جان برنان، رئیس پیشین سی‌آی‌ای، برای گفت‌و‌گو پیرامون ایران در نشستی ویژه حاضر شود.

در شرایطی که جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، ارسال ناو هواپیمابر و بمب افکن به آب‌های خلیج فارس را پیام روشنی به تهران مبنی بر آمادگی کاخ سفید برای هرگونه جنگ افروزی می‌داند، حضور این دیپلمات با سابقه امریکایی در جلسه کنگره می‌تواند کمک مؤثری برای تقویت اپوزیسیون ترامپ باشد و دشواری‌های پیش روی او را برای پیگیری سیاست فشار حداکثری علیه تهران بیشتر کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.