شرایط نامناسب خوزستان از نظر شیوع خون بالا

استانها /
شناسه خبر: 472048

رئیس مرکز بهداشت خوزستان با بیان اینکه در بررسی سال ۹۵ تنها ۵۱ درصد مردم خوزستان از وضعیت فشار خون خود آگاهی داشتند و از این تعداد نیز ۳۳ در صد مراقبت گرفته بودند، گفت: با توجه به جمعیت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری خوزستان، انتظار می‌رود بیش از ۵۰۰ هزار نفر در خوزستان مبتلا به فشار خون بالا باشند.

دکتر مهدی حسینی زاده در نشست خبری که شنبه شب در خصوص طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا، بررسی خدمات ارائه شده دانشگاه علوم پزشکی اهواز در سیل اخیر و پویش ملی بهار همدلی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد، اظهار کرد: با هشدار مسئولین در رابطه با احتمال وقوع سیل، بر اساس پروتکل سازمان بهداشت جهانی فعالیت‌های خود جهت مراقبت از جمعیت را آغاز کردیم. به طور مثال ابتدا مادران باردار از حیطه خطر به مناطق امن انتقال یافتند. همچنین برای کودکان و سالمندان برنامه‌ریزی لازم انجام شد.

وی افزود: خوشبختانه در زمان وقوع سیل در هر منطقه‌ای که سیل رخ داد، تیم سلامت ما حضور یافت و خدمات بهداشتی را ارائه دادند. زمانی که سیل رخ داد، اکوسیستم به هم خورد و ما وظیفه داشتیم دنبال جمعیت برویم و در روستاها یا محل‌های اسکان روستاییان خدمات لازم را ارائه دهیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: به طور مثال برای مادران بارداری که در مناطق سیل‌زده ماندند، به صورت روتین ویزیت یک ماه یا چند ماه را انجام دادیم و تیم سلامت ما شامل پزشک، ماما و کارشناس بهداشت محیط فعالیت خود را در این زمینه انجام دادند.

حسینی زاده تصریح کرد: در محل‌های اسکان سیل‌زدگان در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز هفت هزار و ۱۱۵ مورد ویزیت ماما، بیش از ۳۳ هزار مورد ویزیت پزشک و ۸ هزار مورد خدمات پرستاری ارائه شده است.

وی افزود: همچنین بیش از ۶ هزار کودک ویزیت و بیش از ۱۰ هزار کودک تحت مراقبت قرار گرفتند. بیش از ۲ هزار سالمند نیز توسط پزشک ویزیت و بیش از ۳ هزار سالمند مراقبت شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۲ هزار و ۹۷۳ نفر مبتلا به فشار خون توسط پزشک ویزیت شدند. همچنین در این مدت بیش از ۳ هزار بیمار فشار خون مراقبت شدند.

حسینی‌زاده با اشاره به توزیع اقلام مورد نیاز بین سیل‌زدگان، گفت: تا ۲۸ اردیبهشت ماه ۳۹ هزار و ۶۸۰ مکمل، بیش از ۴ هزار بسته نوار بهداشتی، بیش از ۵ هزار بسته پوشک بچه و بیش از ۲ هزار قوطی شیر بین سیل‌زدگان توزیع شده است.

وی عنوان کرد: همچنین در این مدت ۴۸۴ نفر مشکوک به بیماری‌های واگیر و بیماری‌های سندرمیک شناسایی شده‌اند. در این مدت نیز ۵۶۸ مورد سندرم اسهال حاد آبکی، ۳۸ سندرم مسمومیت غذایی و هشت مورد طغیان بیماری‌های منتقله از آب و غذا داشته‌ایم.

حسینی‌زاده ادامه داد: در این مدت ۵۶۸ مورد نمونه‌برداری از نظر التور و ۱۴ مورد نمونه‌برداری از نظر مالاریا انجام شده است.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در زمان وقوع سیل، مردم در محل‌های اسکان اضطراری زندگی می‌کردند که عواقب این تجمع‌ها، بیشتر در حوزه مسائل بهداشتی و بیماری‌ها است. از نخستین گروه‌هایی که در اردوگاه‌ها حضور پیدا کردند و خدمات ارائه دادند، تیم‌های سلامت بودند و در اردوگاه‌ها، حتی اقدام به ایجاد حمام کردیم.

وی تصریح کرد: همچنین اعلام کردیم حتماً در اردوگاه‌ها آب بسته‌بندی ارائه شود و تا زمانی که مرکز بهداشت خوزستان اعلام نکند که شرایط آب جهت استفاده مناسب است، همچنان آب بسته‌بندی توزیع می‌شود.

حسینی‌زاده تصریح کرد: علیرغم اینکه وقوع سیل با زمان پیک التور (شرایط رشد بیماری وبا) رخ داد اما با اقدامات انجام شده، خوشبختانه هیچگونه موارد وبا یا التور در مناطق سیل‌زده نداشتیم. همچنین اگر موارد اسهالی وجود داشته، بلافاصله نمونه‌برداری انجام و درمان شده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: ۲۶ هزار مورد کلرسنجی در مناطق سیل‌زده و حدود ۴ هزار مورد نمونه‌برداری میکروبی از آب محل کمپ‌ها انجام شده است. بیش از ۱۳ تن مواد غذایی که قابلیت مصرف نداشتند نیز منهدم شده است که اگر همکاران ما در بهداشت محیط از ورود این مواد غذایی به چرخه مصرف جلوگیری نمی‌کردند، قطعاً مسمومیت‌های زیادی داشتیم.

وی عنوان کرد: علیرغم اینکه تاکید داشتیم سمپاشی انجام نشود اما مساحت‌هایی در اردوگاه‌ها را سمپاشی کردیم و ۲۱۴ مترمکعب نیز گندزدایی شده است.

حسینی‌زاده با اشاره به برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا نیز خاطرنشان کرد: این برنامه از ۲۷ اردیبهشت ماه مصادف با روز جهانی فشار خون تا ۱۵ تیر ماه اجرا می‌شود و جمعیت هدف این برنامه نیز افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی است.

وی افزود: این برنامه در در خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشت، داروخانه‌ها، ادارات، ارگان‌ها، فرورگاه‌ها، مطب‌ها، درمانگاه‌ها و جاهایی که جمعیت زیادی وجود دارد، انجام می‌شود. در این برنامه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیش از ۵۰۰ ایستگاه به ثبت و ارزیابی فشار خون بالا اقدام می‌کنند و تیم سلامت، مراقبت از افرادی که با فشار خون بالا شناسایی شوند را پیگیری می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: نیم ساعت قبل از گرفتن فشار خون باید از مصرف چای یا قهوه خودداری شود. همچنین از نیم ساعت قبل باید استراحت داشته باشید و دچار عصبانیت و استرس نباشید.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: سالانه ۱۶ میلیون مرگ زودرس (زیر ۷۰ سال) در دنیا رخ می‌دهد که این آمار در کشورهای با درآمد کم و متوسط بیش از ۸ میلیون مورد است. برآورد شده است که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۵ مبلغی معادل ۷ تریلیون دلار برای عوارض بیماری‌های غیرواگیر هزینه شود در حالی که این رقم می‌تواند محرومیت و فقر دنیا را کاهش دهد.

وی با تاکید بر لزوم تلاش جهت کاهش مرگ‌های زودرس و یا ناشی از بیماری‌های غیر واگیر بیان کرد: اکثر بیماری‌های واگیر قابل کنترل هستند. یک سری عوامل خطر رفتاری مانند دخانیات، الکل، آلودگی هوا، رژیم غذایی ناسالم و نداشتن فعالیت فیزیکی در کنترل سرطان‌ها، بیماری‌های تنفسی مزمن، اختلالات روانی و بیماری‌های قلبی و عروقی تأثیرگذار هستند. عوامل خطر متابولیک این بیماری‌ها نیز مانند فشارخون، دیابت و چربی خون بالا قابل کنترل هستند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: مرگ‌های زودرس کشور ما سالیانه ۱۷۷ هزار مورد است و علت مرگ‌های زودرس نیز سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، دیابت، بیماری‌های ریوی مزمن و کلیوی هستند. همچنین تعداد موارد مرگ خیلی زودرس در کشور (زیر ۵۰ سال) ۸۵ هزار مورد در سال است که به علت بیماری‌های غیرواگیر، سوانح و حوادث و بیماری‌های عفونی رخ می‌دهند.

حسینی‌زاده گفت: انتظار می‌رود تا سال ۱۴۰۴ کاهش ۲۵ درصدی احتمال خطر مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و بیماری‌های مزمن (ریوی، آسم) را شاهد باشیم.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: در این راستا سازوکارها با اجرای برنامه‌هایی مانند برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون بالا فراهم می‌شود.

وی افزود: در سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ میلیون مرگ در جهان به علت فشار خون بالا رخ داده است. بر اساس پیمایش ملی سال ۲۰۱۶ حدود یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال ایران به فشار خون بالا مبتلا هستند. همچنین بالغ بر ۱۵ میلیون نفر مبتلا به فشار خون بالا در ایران وجود دارد.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان بیان کرد: با توجه به جمعیت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفری خوزستان، انتظار می‌رود بیش از ۵۰۰ هزار نفر در خوزستان مبتلا به فشار خون بالا باشند. طبق یک بررسی که در سال ۹۵ انجام شد، تنها ۵۱ درصد مردم از وضعیت فشار خون خود آگاهی داشتند و از این تعداد نیز ۳۳ در صد مراقبت گرفته بودند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه عوامل خطر فشار خون قابل کنترل هستند، تصریح کرد: نارسایی کلیوی و سکته‌های قلبی و مغزی برخی عوارض فشار خون بالا هستند.

حسینی‌زاده ادامه داد: این در حالی است که فشار خون بالا با مراقبت‌های درمانی قابل کنترل است تا عوارض ناشی از آن رخ ندهد.

وی با بیان اینکه جایگاه خوزستان از نظر توزیع فشار خون بالا شرایط مناسبی ندارد، افزود: همچنین زنان بیشتر از مردان به فشار خون بالا مبتلا هستند و فشار خون بالا در جمعیت روستایی نیز بیشتر از جمعیت شهری است./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.