ورود فناوری در محافظت از پانداها

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 472008

دولت چین با توسعه یک اپلیکیشن قصد دارد پانداها را از طریق فناوری تشخیص چهره شناسایی کرده و از آنها محافظت کند.

  در حال حاضر محققان چینی با بهره گیری از 120 هزار عکس و 10 هزار کلیپ ویدئویی از پانداهای کمیاب که پیشتر در پایگاه داده ها و اطلاعات مرتبط با این نوع حیوانات ثبت شده است، در تلاشند تا این حیوانات نادر را شناسایی کرده و از انقراض نسل آن ها جلوگیری کنند.

چن پنگ یکی از محققان مرکز حفاظت و تحقیقاتی پانداها در چین می گوید: اپلیکیشن موردنظر با دسترسی به پایگاه داده ها اطلاعاتی دقیق از جمعیت، توزیع جنسیتی، جنسیت، تولد و مرگ پانداهای وحشی که در کوه ها زندگی می کنند بدست آورده و با ثبت داده ها محققان را برای محافظت از آن ها یاری می کند.

در حال حاضر پانداها در چین به دلیل کاهش میزان تولید مثل در خطر انقراض جدی قرار گرفته است. این در حالی است که به گفته یک روزنامه رسمی چین دولت حداقل 10 میلیارد یوان (1.6 میلیارد دلار) برای محافظت از پانداها در مناطق کوهستانی جنوب غربی هزینه کرده و در تلاش است تا با شناسایی و طبقه بندی انها خطر انقراض این دسته از حیوانات را به حداقل برساند.

 گفتنی است دولت چین طی چند سال گذشته به خطر انقراض پانداها واقف شده و مقررات و راهکارهای بسیار سخت گیرانه ای را برای محافظت از ۲۰۰۰ پاندای باقی مانده در طبیعت در پیش گرفته است. از جمله قانون‌های سفت و سخت چینی‌ها می‌توان به حکم اعدام برای شکارچیان متخلف پاندا در این کشور اشاره کرد. همچنین این کشور در حفظ و بازسازی جنگل های بامبو به عنوان زیستگاه اصلی پانداها تلاش بسیاری کرده و با گسترش جنگل ها  زیست محیط مناسبی را برای پانداها مهیا کرده است. 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.