به نظر می رسد، دریاچه زیبا و کم ‌نظیر«اوان» که در حلقه 4 روستای «ورین»، «زواردشت»، «زرآباد» و «اُوان» منطقه الموت استان قزوین قرار دارد و به عنوان یک اثر طبیعی ملی نیز در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده، این روزها حال خوشی ندارد.

Image result for ‫دریاچه اوان‬‎

نبود متولی خاص

آنطور که بخشدار رودبار الموت شرقی عنوان کرد، با وجود دخالت های مستقیم و غیر مستقیم ادارات کل منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی و گردشگری به همراه جوامع محلی حاضر در این مجموعه، متاسفانه نمی توان متولی خاصی را برای این دریاچه معرفی کرد.

«احمد محمدی» ادامه داد: در10 سال گذشته و با وجود تعیین حریم 250 متری برای این مجموعه گردشگری، اما باز هم شاهد دخل و تصرفات از سوی بخش دولتی و خصوصی در آن بوده ایم که این مساله آسیب های جدی را برای آن به بار آورده است.

وی به تخریب ارزش زیست محیطی دریاچه اوان با توجه به نبودن مدیریت واحد اجرایی آن اشاره کرد و یادآور شد: در ایام تعطیلات روزانه تا 15 هزار گردشگر و مسافر را در حاشیه این دریاچه شاهدیم که به علت نبودن امکانات مناسب، نارضایتی هایی بوجود می آید و هیچ دستگاهی هم پاسخگو نیست.

محمدی، با اشاره به اینکه دریاچه اوان نیازمند مدیریتی واحد و درازمدت است، تاکید کرد: با توجه به معارضان محلی در اراضی محدود به شمال و جنوب این دریاچه و قابل کشت نبودن 4 هکتار از اراضی موجود، به نظر می رسد در صورت تصمیم گیری نشدن به موقع شاهد آسیب های فرهنگی و امنیتی آن بیش از گذشته باشیم.

به گفته وی، این دریاچه در صورت رسیدگی به موقع، ظرفیت حدود یک هزار فرصت شغلی در منطقه را خواهد داشت.

نیازمند بازنگری طرح جامع دریاچه هستیم

در همین حال،«علی فرخزاد» معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز با تاکید بر اینکه طرح جامع دریاچه اوان که در اوایل دهه 80 تهیه شده، نیازمند بازنگری است، افزود: برای انجام این کار علاوه بر نقطه نظر برخی دستگاه ها از جمله محیط زیست و منابع طبیعی، منافع عمومی مردم محل هم باید در نظر گرفته شود.

فرخزاد با یادآوری این نکته که در 3سال گذشته که مدیریت این مجموعه به تعاونی دهیاری ها واگذار شده در واقع شاهد هیچ تغییری در خصوص مساله مدیریت آن نبوده ایم، گفت: باید مساله این دریاچه از نگاه ملی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دیده شود. تا زمانی که این کار محقق نشده باید امور این دریاچه توسط همان شرکت تعاونی دهیاری ها ادامه پیدا کند و هزینه های کامل و ریز این مجموعه نیز ماهانه به کارگروه اعلام شود.

وی افزود: با توجه به مشکل اقامت گردشگران در محوطه این دریاچه، تلاش در خصوص ساخت و گسترش خانه های بومگردی با ارایه تسهیلات از سوی میراث فرهنگی در روستای اوان و سایر روستاهای پیرامون مورد پیگیری قرار گیرد.

Image result for ‫دریاچه اوان‬‎

طرح جامع دریاچه اوان تاکنون نتیجه نداده است

همچنین«حسن پسندیده» مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین هم دریاچه اوان را از جمله تالاب های ثبت شده در عرصه ملی کشور دانست و گفت: وظیفه حفاظت از اکوسیستم این مجموعه براساس قانون برعهده این سازمان قرار داده شده و هرگونه تصمیم گیری درخصوص این تالاب باید با این اداره کل هماهنگی شود.

پسندیده با اشاره به اینکه متاسفانه طرح جامع و موضوعات زیست محیطی این دریاچه تاکنون به انجام نرسیده، اظهار داشت: سیلاب طی سال های گذشته باعث کوچک تر شدن فضای 9 هکتاری این مجموعه شده است.

این مسئول محیط زیست ارایه آموزش جوامع محلی به عنوان یکی از ذینفعان این مجموعه گردشگری را حایز اهمیت دانست وگفت: انجام این طرح طی سال های گذشته از سوی محیط زیست برگزار شده و امسال نیز در اولویت برنامه های این اداره کل قرار گرفته است.

پسندیده، ویژگی های طبیعی این دریاچه را عامل جذابیت آن برای مسافران و گردشگران دانست و افزود: بر همین اساس در طرح جامع می توان بدون هرگونه ساخت و ساز و با استقرار مراکز خدماتی و اقامتی اقدام به توسعه زیربنایی و گردشگری آن کرد.

بیشتر بخوانید

http://دریاچه اوان - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

http://دریاچه اوان الموت | آدرس ، تصاویر و هر آنچه باید بدانید - کارناوال

http://دریاچه اوان کجاست ؟ آدرس و تصاویر - وبلاگ اقامت ۲۴ - رزرو هتل

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.