هزاران تن از حامیان اپوزیسیون لهستان در ورشو راهپیمایی کردند تا در آستانه انتخابات مهم پارلمان اروپایی عضویت کشورشان در اتحادیه اروپا را جشن بگیرند.

 در ورشو دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا و نخست‌وزیر سابق لهستان و چندین تن از چهره‌های اپوزیسیون راهپیمایی "لهستان در اروپا" را هدایت کردند. این تجمع اروپاگرا با هدف تاکید بر این مطلب بود که لهستانی‌ها به‌رغم اینکه دولت جناح راست آنها به شدت منتقد اتحادیه اروپا و نهادهای آن است، قصد دارند عضو مهمی در این نهاد ۲۸ عضوی باشند.

یکی از شرکت‌کنندگان در تجمع ورشو گفت: ما باید همواره در اتحادیه اروپا باشیم، ما اروپایی هستیم و متحد بودن به توسعه لهستان و احساس امنیت کمک می‌کند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان از شهرهای مختلف لهستان آمده بودند تا حمایت خودشان از عضویت در اتحادیه اروپا را نشان دهند. نظرسنجی‌ها هم نشان می‌دهد حمایت لهستانی‌ها از آن حدود ۸۵ درصد است که بالاترین میزان در اروپاست. شرکت‌کنندگان پرچم‌های اتحادیه اروپا و لهستان را به همراه داشتند.

همزمان یاروسلاو کاچینسکی، رهبر حزب حاکم لهستان در جمع حامیانش برای تضعیف اپوزیسیون تلاش کرده و گفت سیاست‌های آنها در راستای تامین منافع لهستان در اتحادیه اروپا نیست. کاچینسکی گفت، حزب اپوزیسیون موسوم به پلتفورم مدنی از سیاست‌های جناح چپ و ضد مسیحیت حمایت می‌کند.

در راهپیمایی روز شنبه ورشو، رهبرانی از احزاب چپ میانه شامل پلتفورم مدنی از لهستانی‌ها درخواست کردند تا در انتخابات ۲۶ مه پارلمان اروپایی رای بدهند و آن را برای موضع لهستان در اتحادیه اروپا حیاتی توصیف کردند. مشارکت لهستانی‌ها در انتخابات‌های اروپایی همواره پایین‌تر از ۳۰ درصد بوده است.

دونالد تاسک که از بنیانگذاران حزب پلتفورم مدنی است، با درخواست از مردم برای رای دادن به احزاب طرفدار اتحادیه اروپا گفت این یک رای به "لهستانی آزاد، دموکراتیک، بدون ترس، بدون محدودیت، بدون تحقیر سایرین" خواهد بود. سخنان او انتقاد آشکاری از حزب حاکم قانون و عدالت بود که سیاست‌های رسانه‌ای، مهاجرتی و قضایی آن به شدت این کشور را چند دسته کرده است.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.