شورای اروپا با بازگرداندن حق رأی به روسیه نخستین گام برای پایان تنش با مسکو را برداشت

نرمش اروپا مقابل روسیه

بین الملل /
شناسه خبر: 471948

روسیه در شورای اروپا خواهد ماند و حق رأیی را که این شورا در سال 2014 به بهانه الحاق کریمه به روسیه از آن گرفته بود، به این کشور باز می‌گردد. این تصمیمی است که وزرای خارجه 47 کشور عضو شورای اروپا در نشست روز جمعه خود در هلسینکی فنلاند گرفتند و همگی به اتفاق آرا به ادامه حضور بی‌قید و شرط روسیه در این شورا رأی دادند.

به گزارش گاردین، در نشست روز جمعه وزرای خارجه شورای اروپا، نمایندگان 47 کشور عضو این شورا در بیانیه‌ای اعلام کردند: تمام کشورهای عضو [از جمله روسیه] باید مجاز باشند که با حقوق برابر در کمیته وزرای شورا و همچنین مجمع پارلمانی این شورا شرکت کنند.
اوکراین با عصبانیت به این تصمیم شورای اروپا واکنش نشان داد و نماینده این کشور در این شورا به خبرگزاری فرانسه گفت: «این دیپلماسی نیست؛ تسلیم شدن است.» او در حساب توئیتر خود نیز نوشت، علاوه بر اوکراین 5 کشور دیگر عضو شورای اروپا هم مخالف تصمیم این شورا درباره عضویت بی‌قید و شرط روسیه هستند و معتقدند، «درگیری» با روسیه باید در شورای اروپا و مجمع پارلمانی این شورا ادامه یابد. مجمع پارلمانی شورای اروپا در ماه ژوئن تشکیل جلسه خواهد داد و تصمیم رسمی برای ماندن بی‌قید و شرط روسیه در شورای اروپا در جلسه پارلمانی ماه ژوئن گرفته و اجرایی می‌شود. فرانسه و آلمان، دو کشور مهم اروپایی بیشترین تلاش‌ها و رایزنی‌ها را برای بازگشت بی‌قید و شرط روسیه به شورای اروپا کردند واین بدین معناست که پس از 5 سال تنش‌های جدید بین اروپا و روسیه بر سر کریمه، اکنون در اروپا عزم جدی برای پایان دادن به این تنش‌ها وجود دارد و این اروپایی‌ها هستند که گام نخست در این زمینه را برداشته‌اند. وزیر خارجه آلمان درباره این تصمیم شورای اروپا درباره روسیه گفت: «به نفع ما نیست» روسیه را دور نگه داریم. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم روز جمعه در نشست هلسینکی به همتاهای اروپایی خود گفت، به رغم تنش‌های 5 ساله بین اروپا و روسیه و سلب حق رأی روسیه در شورای اروپا، کشورش «هیچ قصدی برای خروج از شورای اروپا ندارد.» او افزود، در صورتی که حق رأی روسیه در این شورا بازگردانده شود، روسیه هم مانند گذشته به تمام تعهداتش در قبال این شورا از جمله تعهدات مالی اش عمل می‌کند. در ژوئن 2017 روسیه در واکنش به سلب شدن حق رأی خود در شورای اروپا، از پرداخت 46 میلیون دلار به این شورا امتناع کرد و این شورا را با بحران مالی مواجه کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.