انتظار شجاعت از دولت و حاکمیت

سیاسی /
شناسه خبر: 471934

دو سال دیگر وقت دولت دوازدهم برای اداره کشور و خدمت‌رسانی به مردم پایان می‌یابد. امروز فارغ از اینکه در دو سال گذشته چه روی داده است، باید این پرسش را مطرح کرد که در فرصت باقی مانده چه می‌توان کرد؟ این پرسش یک پاسخ سرراست ندارد. یا به تعبیر دیگر، نمی‌توان پیشنهاد خاصی، آن هم تنها برای دولت داشت، بلکه در مقابل می‌توان از یک راهبرد کلی تر، اساسی و ریشه‌ای‌تر سخن گفت که همه بخش‌های حکمرانی کشور را در برمی گیرد.

در شرایط امروز کشور، بویژه با مسائلی که در سیاست خارجی و مشکلات داخلی با آن رو به رو هستیم و در پرتو همدلی و همفکری، همان طور که از دولت انتظار مواجهه شجاعانه با مسائل می‌رود، از سایر بخش‌های غیر دولتی هم توقع است از این شجاعت برخوردار بوده و هماهنگی برای چاره‌جویی را سرلوحه خود قرار دهند.
 به رغم شرایطی که کشور با آن رو به رو است، اما باز می‌بینیم که روش اداره اقتصاد کشور همچنان مانند گذشته است. گویی در یک شرایط عادی قرار داریم، به این معنی که تنها منابع کشور مصرف می‌شود. همچنان که در سال‌های گذشته هم این گونه بوده است؛ نفت را می‌فروختیم، کسری بودجه داشتیم، نقدینگی را اضافه کردیم و براساس واردات زندگی مردم را اداره کردیم.
شرایط کشور اما ایجاب می‌کند که این چرخه تغییر کند. اگر قرار است کار شجاعانه‌ای انجام شود، می‌بایست با همدلی و هم نظری تصمیم گرفته شود تا روش مصرف خام منابع پایان یابد اگر چه تحقق آن آسان نیست. اما اگر دولت، مجلس و سایر بخش‌های حاکمیت به این اصلاحات اعتقاد داشته باشند، باید شجاعانه از این تغییر و تصمیم خود دفاع کند. به عبارت دیگر، هم دولت باید تصمیم و تغییر رویکرد را به تأیید همه برساند، هم مجلس از آن دفاع کند، هم ائمه جمعه به میدان بیاینند، هم صداوسیما فقط ساز خود را نزند و در نهایت همه تلاش کنند تا پیامدها و ضرورت‌های این تغییر را برای مردم تشریح کنند.
معنای این سخن آن است که امروز نه تنها به لحاظ سیاسی و اقتصادی فرصت و امکان بهبود حکمرانی و گرفتن تصمیمات سخت را داریم، بلکه چاره‌ای جز این نیست. البته یکی از الزامات جدی آن، روراست بودن، صریح و شفاف سخن گفتن با مردم است. زیرا درصورت همراهی همه بخش‌های حاکمیت، اگر مردم همراه نباشند، این فرآیند راه به جایی نخواهد برد.
ضرورت این تصمیم‌گیری از آن رو است که وضعیت امروز کشور به مراتب سخت‌تر و دشوارتر از وضعیت 8 سال دفاع مقدس است. از این رو ضروری است که یک بار، با صراحت و جدیت، این مسائل برای مردم تشریح شده و منابع کشور هرچه بیشتر و بهتر مدیریت شود.
گام نخست در این زمینه، تصمیم‌گیری در سطوح بالای کشور و میان جمعی است که نسبت به مسائل حساس و نسبت به آینده کشور دغدغه دارند. البته باید در نظر داشت که دولت تنها بخشی از حکمرانی در کشور است. هنگامی که مجلس خود به کسری بودجه اضافه می‌کند، نمی‌توان از دولت انتظار ویژه‌ای داشت. از این رو، راه حل هم در تصمیم‌گیری صریح و شفاف و هم همفکری وهمدلی همه بخش‌ها است.
باید با مردم رو راست بود و به راحتی با مردم صحبت کرد و عواقب تصمیم گیری‌ها که بر زندگی آنان تأثیر می‌گذارد را برای آنان تشریح کرد. در این صورت قطعاً علاوه بر نهادهای مختلف همراهی مردم را نیز خواهیم داشت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.