معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، خبر داد:

تشکیل کمیته بازتوانی بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی در وزارت کشور/ بهزیستی مسئول کارگروه حمایت‌های اجتماعی

اجتماعی /
شناسه خبر: 471907

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در نشست تبیین و تشریح اقدامات بهزیستی در مناطق سیل‌زده از تشکیل کمیته بازتوانی بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی در وزارت کشور خبر داد و گفت: بهزیستی با مسئولیت کارگروه حمایت‌های اجتماعی این کمیته هماهنگی میان دستگاه‌هایی که مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا را انجام می‌دهند، عهده‌دار است.

به گزارش ایران ، نشست تبیین و تشریح اقدامات بهزیستی در مناطق سیل‌زده با حضور «احمدرضا شجیعی» معاون توسعه مدیریت و منابع، «حبیب‌الله مسعودی فرید» معاون اجتماعی، «محمد نفریه» معاون امور توانبخشی، «مجید رضازاده» معاون توسعه پیشگیری، «ذوالفقار یزدان‌مهر» معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس، «مسعود آسیما» مدیرکل روابط عمومی وامور بین‌الملل و «محمدرضا کاظم‌زاده» دبیر ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

پرداخت کمک هزینه معیشتی به 28 هزار خانوار آسیب‌دیده در سیل
در ابتدای این نشست «احمدرضا شجیعی» معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی کشور در تبیین و تشریح اقدامات بهزیستی در مناطق سیل‌زده از تشکیل دبیرخانه دائمی ستاد مدیریت بحران بهزیستی کشور خبر داد و گفت: راه‌اندازی سامانه گزارش خسارات، بازدید نمایندگان بهزیستی از استان گلستان، لرستان و خوزستان، پرداخت کمک هزینه معیشتی به 28 هزار خانوار آسیب‌دیده در سیل و انتخاب استان‌های معین از اقدامات بهزیستی در سیل اخیر است.

کمک 21 میلیارد تومانی به مددجویان تحت پوشش سیل‌زده
«ذوالفقار یزدان‌مهر» معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس بهزیستی کشور در ادامه با بیان اینکه براساس آمار تایید شده بنیاد مسکن به استثنا استان خوزستان یکهزار و 908 واحد تخریب کامل و 2 هزار و 741 نیازمند تعمیر و بازسازی است؛ هم‌اکنون طبق توافق با سازمان بسیج سازندگی ساخت و تعمیر واحدهای مددجویان با اواویت مناطق سیل‌زده زیرنظر بنیاد مسکن ظرف 6 ماه عملیاتی می‌شود.

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس بهزیستی کشور، تصریح کرد: برای خانوارهای دارای 2 عضو معلول طبق تفاهمنامه با بنیاد مستضعفان و بنیاد مسکن در شهرها 30 میلیون تومان و در روستاها 18 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود؛ همچنین برای مددجویان سرپرست خانوار مبلغ 10 میلیون تومان کمک بلاعوض اعطا خواهد شد.

وی با اشاره به مصوبه هیئت وزیران در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت و 12 میلیون تومان کمک بلاعوض و در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد. در مجموع برای ساخت مسکن خانوارهای شهری سیل‌زده دارای حداقل 2 عضو معلول 42 میلیون تومان کمک بلاعوض و 50 میلیون تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت و برای ساخت مسکن خانوارهای روستایی سیل‌زده دارای حداقل 2 عضو معلول 28 میلیون تومان کمک بلاعوض و 40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت پرداخت می‌شود.

یزدان‌مهر، با بیان اینکه برای مددجویان سرپرست خانوار شهری در مناطق سیل‌زده 22 میلیون تومان کمک بلاعوض و 50 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت پرداخت می‌شود، تصریح کرد: طبیعتا این امر در مناطق سیل‌زده روستایی 20 میلیون تومان کمک بلاعوض و 40 میلیون تومان تسهیلات قرض‌الحسنه بلندمدت مجموع کمک‌های عملیاتی شده است.

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس بهزیستی کشور، با بیان اینکه تاکنون 21 میلیارد تومان به مددجویان تحت پوشش سیل‌زده کمک‌‌رسانی صورت گرفته که شامل سبد غذایی و بهداشتی، لوازم توانبخشی، لوازم گرمایشی و سرمایشی است که تمرکز ما بر توزیع لوازم توانبخشی و خانگی است.

وی با بیان اینکه بیشترین کمک‌های غیرنقدی از استان‌های خراسان رضوی، البرز، اصفهان، آذربایجان شرقی و تهران جمع‌آوری شده است، گفت: 23 درصد حداقل حقوق قانون کار سالانه بابت بیمه سهم کارفرما و خویش‌فرمایی پرداخت می‌شود که سرانه امسال مبلغ 3.5 میلیون تومان خواهد بود؛ همچنین 50 درصد حداقل حقوق قانون کار سالیانه به کارفرمایانی که معلولان را به کار می‌گیرند تا 5 سال با اولویت مناطق سیل‌زده پرداخت می‌شود.

استقرار 82 تیم اورژانس اجتماعی در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان
در ادامه «حبیب‌الله مسعودی فرید» معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور کودکان، سالمندان، زنان و تمامی افراد دهک‌های پایین جامعه را گروه‌های نیازمند حمایت‌های روانی_اجتماعی در بلایا معرفی کرد و گفت: با وقوع سیل 82 تیم اورژانس اجتماعی در استان‌های خوزستان، لرستان و گلستان مستقر شدند که این افراد اعم از شناسایی گروه‌های هدف تا ارائه خدمات تخصصی و معیشتی را عهده‌دار هستند؛ از طرفی در حوزه کودک نیز با راه‌اندازی 23 مهد سیار در گلستان، 24 مهد سیار در لرستان و 26 مهد سایر در خوزستان فضایی شاد ایجاد کردیم.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از تشکیل کمیته بازتوانی بهداشتی، اجتماعی و فرهنگی در وزارت کشور خبر داد و گفت: بهزیستی مسئولیت کارگروه حمایت‌های اجتماعی این کمیته را برعهده دارد و هماهنگی میان دستگاه‌هایی که مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا را انجام می‌دهند تا از موازی‌کاری جلوگیری شود.

24 هزار 308 نفر از افراد آسیب‌دیده در سیل نیازمند مداخلات روانی بودند
در ادامه این نشست «مجید رضازاده» معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با تاکید بیشتر بر حمایت‌روانی افراد آسیب‌دیده در وقوع بلایای طبیعی از اعزام 265 تیم محب(مشاوره و حمایت‌های روانی در بلایا) شامل 844 روانشناس، مشاور، مددکار خبر داد و گفت: مداخلات روانی و اجتماعی به مدت یکسال در 4 فاز صورت می‌پذیرد.

در بازده زمانی 10 روزه پس از سیل حدود 4 درصد افراد خدمات مشاوره‌ای دریافت کردند که تزلزل شبکه‌های حمایتی اجتماعی، احساس بی‌عدالتی، اختلال در تمرکز و تصمیم‌گیری، عدم کنترل احساسات، اختلال در خواب، شب‌ادراری، اضطراب و ترس عمده مشکلات روانشناختی شناخته شده ست.

معاون توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 24 هزار 308 نفر از افراد آسیب‌دیده در سیل نیازمند مداخلات روانی بودند که 31.4 درصد مرد، 39.3 درصد زن و 29.3 درصد کودکان هستند که از این تعداد 15 درصد در غربال مثبت بودند که نیازمند دریافت خدمات بیشتر بودند و حتی تعدادی به روانپزشک ارجاع شدند. در مجموع 11.6 درصد از مردان، 18.9 درصد از زنان و 13.4 درصد از کودکان غربال مثبت بودند.

وی، در پایان یادآور شد: 14 هزار و 833 نفر حمایت‌های روانی اجتماعی را به صورت فردی، گروهی، بازی‌درمانی و آموزش دریافت کردند.

توزیع یکهزار و 800 کارتن پوشینه و 2 هزار و 400 وسائل کمک توانبخشی
«محمد نفریه» معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تشکیل ستاد مدیریت بحران در این معاونت ۱۵۷ مرکز ما متاثر از سیل بود و در معرض سیل قرار داشت که ۹۴ مرکز شبانه‌روزی و ۶۲ مرکز روزانه توانبخشی بودند؛ بسیاری از این مراکز ایمن‌سازی شدند و ۱۵ مرکز شبانه‌روزی به لحاظ غذا، آب و دارو تامین شدند.

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 3 مورد جابجایی مرکز صورت پذیرفت، عنوان کرد: ۸۷ نفر بیمار روانی مزمن، سالمندان و معلولان ذهنی جابجا شدند.

وی توزیع یکهزار و 800 کارتن پوشینه، توزیع 2 هزار و 400 وسائل کمک توانبخشی همچون عصاف واکر، ویلچر و ...، 16 هزار بازدید در قالب طرح CBR، توزیع وسائل زندگی و پرداخت کمک هزینه معیشت به 28 هزار و 711 نفر در مناطق سیل‌زده از اقدامات صورت گرفته در این حوزه بود.

نفریه در پایان با بیان اینکه 33 هزار و 644 معلول در سه استان گلستان، لرستان و خوزستان متاثر از سیل شدند، یادآور شد: 14 هزار و 150 معلول جسمی حرکتی، 8 هزار 628 معلول ذهنی، 4 هزار و 870 معلول بینایی و 4هزار و 960 معلول شنوایی، 652 معلول گفتاری و 882 قطع نخاعی بیشترین معلولی بودند که تحت تاثیر سیل قرار گرفتند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.