اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

پرورش شترمرغ؛ صنعتی پر رونق در سیستان و بلوچستان

پرورش شترمرغ؛ صنعتی پر رونق در سیستان و بلوچستان
شیما جهان بخش خبرنگار

در حالی که این روزها اکثر جوان ها از نداشتن شغل گلایه مندند، اما عده ای با راه اندازی کسب و کار های کوچک توانسته اند یکی از مراحل هفت خان را پشت سر بگذارند و با سرمایه ای کوچک علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، عده ای دیگر را نیز از بیکاری نجات دهند .

اشتغال زایی با توجه به اقلیم منطقه ای

شاید تصور کنید این افراد سرمایه زیادی داشته اند اما اشتباه می کنند چون آنها فقط نگاه  جدیدتری به اشتغال داشته اند  و از امکانات موجود بهره کافی را برده اند. یکی از این مشاغل که حدود 2 دهه است در کشور رونق پیدا کرده پرورش شتر مرغ است. این صنعت در استان هایی همچون سیستان و بلوچستان که زمینه اقلیمی مناسبی را در این راستا دارد  طی این سال ها رشد چشمگیری داشته  و توانسته موجب اشتغالزایی صدها جوان روستایی شود.

اهالی این استان به خوبی دریافته اند که با تکیه بر داشته‌های خود می توانند کار‌های بزرگی را در زمینه تولیدات کشاورزی و دامی  انجام دهند . همین موضوع در  کنار شرایط  اقلیمی منطقه موجب شده این استان یکی از بهترین مناطق برای پرورش شترمرغ به حساب آید.

‌9 واحد پرورش شتر مرغ تا پایان سال در استان به بهره برداری می رسد

«غلام حیدر زورقی»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در این زمینه اظهار داشت: با توجه به شرایط مناسب  آب و هوای استان برای پرورش شتر مرغ،  در حال حاضر ۷ واحد پرورش شتر مرغ در استان فعالیت دارد و به زودی نیز ۹ واحد دیگر با ظرفیت تولید ۱۳۵ تن گوشت و یک هزار قطعه جوجه  تا پایان امسال به بهره برداری خواهد رسید .

پیش بینی تولید 205 هزار تن گوشت شتر مرغ

وی با اشاره به ظرفیت بالای این استان در تولید گوشت شترمرغ، افزود: در حال حاضر 7 واحد تولیدی فعال با  ظرفیت یک هزار و ۹۰۰ قطعه شتر مرغ مولد و گوشتی موفق شده سالانه ۷۰ تن گوشت و یک هزار و۳۰۰ قطعه جوجه تولید و به بازار مصرف عرضه  کند. البته با راه اندازی 9 واحد جدید پیش بینی می شود  ظرفیت تولید گوشت به ۲۰۵ تن  افزایش پیدا کند.

اختصاص 710 میلیارد تومان  برای راه  اندازی مشاغل جدید

رئیس جهاد کشاورزی سیستان‌وبلوچستان ادامه داد: دولت  در سال‌های اخیر در کنار بخش خصوصی سرمایه‌گذاری و حمایت‌های ویژه‌ای  را از این صنعت کرده است.  در این راستا امسال 710 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به جهاد کشاورزی استان تخصیص یافته است.

زورقی با اشاره به اینکه هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات اشتغال زایی نداریم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر تمام متقاضیان می توانند از تسهیلات حمایتی این بخش استفاده کنند. میزان تسهیلات پرداختی با توجه به توجیه اقتصادی طرح در استان تا سقف 10 میلیارد تومان خواهد بود. اما اگر طرحی بیش از این مبلغ نیاز داشته باشد برای دریافت مازاد تسهیلات به وزارت خانه معرفی خواهد شد و در صورت تأیید می تواند از تسهیلات بیشتری برخوردار شود.

امکان پرورش شتر مرغ با کمترین هزینه

این مقام مسئول با بیان این که پرورش شترمرغ با کم ترین هزینه قابل انجام است، افزود: مراکز نگهداری شتر مرغ بر خلاف دیگر مراکز تولید دام و طیور نیازمند مصرف انرژی از جمله گازوییل و برق برای سامانه های گرمایشی و سرمایشی نیست، زیرا شتر مرغ از گونه های بسیار مقاوم به شرایط بد آب و هوایی است.
9 واحد  پرورش شتر مرغ در شهرهای شمالی استان راه اندازی خواهد شد
وی با بیان اینکه 9 واحد تولیدی جدید در شهرهای شمالی استان راه اندازی خواهد شد، گفت: با گسترش این صنعت در استان تلاش داریم تا با اشتغال زایی بتوانیم بخشی از معظل بیکاری را برطرف کرده و علاوه بر آن زمینه رونق اقتصادی بیش از پیش استان را مهیا کنیم.
رئیس جهاد کشاورزی سیستان‌ و بلوچستان اظهار داشت : تولید و افزایش درآمد خانوارهای روستایی یکی دیگر از اهداف توسعه واحد های پرورش شتر مرغ در استان است. توسعه این صنعت سبب راه اندازی دیگر صنایع جانبی وابسته از قبیل کشتارگاه، تولید محصولات پوستی، واحد روغن‌کشی و تولید محصولات بهداشتی و ... خواهد شد که همگی زمینه مناسب اشتغال زایی را فراهم خواهند کرد.

ارز آوری با صادرات گوشت شتر مرغ
زورقی بازارمصرفی گوشت شتر مرغ را در منطقه  مناسب دانست و افزود: از آنجایی که هزینه نگهداری این پرنده در مقایسه با انواع دیگر طیور پایین تر است  روستاییان می توانند با صرف هزینه کم در این بخش تولیدی سود آور مشارکت داشته باشند. از سوی دیگر، وجود زیرساخت های مناسب این استان مانند کشتارگاه های صنعتی، راه های دسترسی، وجود بندر، وجود گمرگ و ...  می توان  زمینه ساز افرایش صادرات و ارز آوری برای این استان شود.

بیشنر بخوانید

وزیر جهاد کشاورزی از مزرعه پرورش شترمرغ در هیرمند بازدید کرد

ابتکار طلبه جوان در پرورش شترمرغ + تصاویر


 

کپی