طی 4 دهه گذشته، به‌دلیل رشد جمعیت و مشکلات معیشتی ساکنان حاشیه دنا، این زیست ‌بوم بین‌المللی حیات ‌بخش، به‌صورت مستمر و به شیوه‌های مختلف مورد تعرض و بهره‌برداری‌های یک‌سویه و مخرب قرار گرفته است. بهار، فصل رویش سبزی‌های کوهی و گیاهان دارویی در استان‌هایی است که غنی از این نوع پوشش هستند.

Image result for ‫مشارکت همگانی برای نجات گونه‌های گیاهی در حال انقراض «دنا»‬‎

رویش گیاهان به‌صورت طبیعی

در این فصل از سال، پوشش گیاهی مناطق مختلف که بخشی از زنجیره طبیعت را تشکیل می‌دهد، تکمیل می‌شود.متأسفانه برخی با اقدمات نادرست و غیراصولی خود اجازه نمی‌دهند رویش این نوع از گیاهان به‌صورت طبیعی پیش برود. این افراد که غالباً غیربومی هستند با حضور در مراتع اقدام به چیدن سبزی‌های کوهی به مقدار وسیع و تجاری می‌کنند.

تداوم برداشت بی‌رویه گیاهان مرتعی

کهگیلویه وبویراحمد از جمله نقاطی است که مملو از سبزی‌های کوهی است؛ با وجود اطلاع‌رسانی و اقدام‌های پیشگیرانه از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان، برداشت بی‌رویه گیاهان مرتعی همچنان ادامه دارد. این درحالی است که مسئولان و کارشناسان منابع طبیعی استان بر همکاری بیشتر مردم، شوراهای اسلامی روستاها و دهیاران برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه این گیاهان خوراکی تأکید دارند.

Image result for ‫مشارکت همگانی برای نجات گونه‌های گیاهی در حال انقراض «دنا»‬‎

کهگیلویه و بویراحمد مملو از داشته‌هاست

کهگیلویه و بویراحمد با اینکه مملو از داشته‌هاست، پوشش‌های گیاهی اش به‌دلیل اینکه با توسعه پایدار شکل نگرفته درحال نابودی است. از طرفی، مردم منطقه هم بجز فروش این گیاهان منبع درآمد دیگری ندارند و متأسفانه آگاهی چندانی نیز در مورد اینکه تا چه اندازه‌ای مجاز به برداشت این گیاهان هستند، وجود ندارد و همین مسأله موجب نابودی و انقراض برخی از این گونه‌ها می‌شود. کما اینکه اکنون شاهد انقراض گیاه «کرفس وحشی» در این منطقه هستیم. مردم این دیار سعی می‌کنند که معیشت‌شان را از این راه بگذرانند غافل از اینکه روز به روز خود و سرزمین غنی خود را فقیر و فقیرتر می‌کنند.

لزوم همکاری مردم منطقه برای برخورد با سودجویان

«غلامحسین حکمتیان»، مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص برخورد با افرادی که به‌طور غیرمجاز برای برداشت به این مناطق می‌روند، می‌افزاید: هرسال گروهی را برای بررسی و سرکشی به مناطقی که مردم به‌طور غیرمجاز برای برداشت به آن نقاط می‌روند، اعزام می‌کنیم تا در صورت مشاهده با آنان برخورد شود.

کمبود قرق‌بان

حکمتیان کمبود قرق‌بان را یکی ازعلل از بین رفتن این رویشگاه‌های طبیعی می‌داند و خاطرنشان می‌کند: بالغ بر یک میلیون و 400 هزارهکتار عرصه ملی در استان است که 10 درصد آن را رویشگاه‌ها و ذخیره‌گاه‌های سبزی‌های کوهی به خود اختصاص داده است.

Image result for ‫مشارکت همگانی برای نجات گونه‌های گیاهی در حال انقراض «دنا»‬‎

جریمه سودجویان

وی درباره برخوردی که با متخلفان برداشت این نوع گیاهان می‌شود، تصریح می‌کند: افرادی که سبزی‌های کوهی را به‌طور بوته‌ای از جا می‌کنند برای هر بوته جریمه می‌شوند و جریمه هر گیاه هم براساس اهمیت آن تعیین می‌شود که معمولاً یا نقدی، زندان یا کشت مجدد همان گیاه کنده شده(به‌عنوان مثال برای یک سال)زیر نظارت مسئولان اداره منابع طبیعی است.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به احیای 40 درصدی رویشگاه‌های استان نسبت به چند سال گذشته اشاره می‌کند، اما می‌گوید: در مقابل هم شاهد ریشه‌کنی این گیاهان در مقیاس زیاد هستیم. در نظر داریم در یک برنامه 5 ساله گونه‌هایی که بتوان از انقراض نجات شان داد را به کمک مردم منطقه انجام دهیم. در صورت استقبال مردم، بذر این گونه‌ها را در قالب قرارداد حفاظت 3 ساله به‌طور رایگان در اختیارشان می‌گذاریم و در هرمنطقه‌ای که بشود این گیاهان را کاشت، با آنان همکاری خواهیم کرد، ضمن اینکه تمام هزینه این کار را در این 3 سال خودمان متقبل می‌شویم و متقاضی فقط موظف به نگهداری و حفاظت از آن است. زمانی که محصول به مرحله بهره‌برداری برسد فرد متقاضی موظف است 20 درصد از فروش بهره‌برداری خود را به این اداره بدهد. خوشبختانه تاکنون از این طرح نیز استقبال شده، اما نیاز به فرهنگ‌سازی بیشتر دارد.

بیشتر بخوانید

http://سرنوشتی تلخ در انتظار گیاهان کوهی - YJC

http://ایرنا - حفاظت از حیات زیر آب؛ ضامن توسعه پایدار

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.