توقیف 2 کشتی ترال در آبهای ساحلی کنارک و چابهار

استانها /
شناسه خبر: 471768

حضور چند ساله کشتی های ترال در محدوده آب های ساحلی کنارک و چابهار و صید بی رویه در فصل صید موجی از نارضایتی صیادان به راه انداخته و سبب نگرانی خانواده هایی که از راه صید و صیادی امرار معاش می کنند شده است.

کشتی های ترال به صورت کف روب در کف دریا اقدام به صید و همه موجودات دریایی را جارو می کنند.
با وجود اینکه مسئولان شیلات ایران به ویژه مدیران اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان بارها اعلام می کنند که صید و صیادی توسط این کشتی ها ضرری ندارد اما مردم صید کشتی های ترال را عامل نابودی صید و صیادی در سواحل مکران می دانند.
شماری از صیادان کنارک و چابهار از فرمانداری، مسئولان قضایی، امنیتی، نظامی و انتظامی درخواست کردند باید هر چه سریع تر به توقف فعالیت کشتی های ترال اقدام کنند و اجازه ندهند این کشتی ها تمام آبزیان و ماهی ها را جارو و سفره صیادان زحمتکش را روز به روز خالی تر کنند.
عبدالصمد بارانی یکی از صیادان کنارک گفت: کشتی های ترال علاوه بر ماهی های غیرماکول هر نوع ماهی دیگر را صید می کنند به طوری که در سال های اخیر به شدت ماهی در دریا کم شده و بیشتر صیادان هزینه های خود را نمی توانند تامین کنند.
وی گفت: کشتی ترال چه می داند که کدام ماهی ماکول هست یا غیر ماکول؟ متاسفانه این کشتی ها انواع ماهی و آبزیان دریایی را صید می کنند و کسی هم در این باره پاسخگو نیست.
لال محمد رئیسی نیز اظهار داشت: مالکان کشتی ترال هیچ توجهی به ضرر و زیان مردم ندارد و فقط به دنبال سودآوری خود هستند و برخی افراد داخلی نیز سود می برند زیرا از فعالیت آنها جلوگیری نمی شود.
ابابکر بلوچی نیز گفت: چه کسی به اعتراض صیادان و سفره آنان توجه می کند؟ همین کشتی ها کل زندگی مردم را نابود کرده اند و هر سال هم اعتراض می شود اما باز هم در سال بعد در اوج فصل صید این کشتی ها ظاهر می شوند.

**کشتی های ترال باید توقیف و جریمه شوند
رئیس شورای اسلامی شهرستان کنارک نیز اظهار داشت: حضور کشتی های ترال در آب های ساحلی چابهار و کنارک در سال های گذشته و سال جاری صید و صیادی را تحت تاثیر قرار داده و باید هر چه سریع تر توقیف شوند.
ابراهیم فروزانمهر گفت: در سال های گذشته بیش از 60 کشتی ترال مشغول صید و صیادی بودند که با اقدامات خوب مسئولان هم اینک تعداد انگشت شماری مشغول به صید ماهی در حوزه آب های کنارک هستند.
وی از اقدامات دادستان و فرمانداری کنارک در توقیف کشتی های ترال قدردانی کرد و افزود: جای سوال هست چرا مسئولان شیلات ایران برای این کشتی ها مجوز صادر می کنند و هیچ توجهی به نارضایتی مردم و صیادان ندارند.

**کشتی های ترال ماهی های غیرماکول را صید می کنند
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز با تایید حضور کشتی های ترال در آب های چابهار و کنارک خاطرنشان کرد: این کشتی ها صیدماهیان غیرماکول (غیر حلال) را انجام می دهند و هیچ ضرری برای صید قایق و لنج ها ندارند.
هدایت الله میرمرادزهی اظهار داشت: کشتی های ترال در عمق بیش از 100 تا 200 متری ماهی های غیرماکول را صید می کنند و این ماهی ها در ایران هیچ استفاده ای ندارند.
وی تصریح کرد: صید کشتی های ترال کاملا متفاوت است و این کشتی ها گونه های ماهی مهاجر نظیر مرکب، سلطان ابراهیم، یال اسبی، حسول و غیره را صید می کنند که چنانچه استحصال نشوند به راحتی از محدوده آب های ساحلی ایران خارج شده و به دیگر کشورها از جمله عمان و پاکستان مهاجرت می کنند.
وی با بیان اینکه کشتی های ترال در فاصله 10 تا 12 مایلی ساحل به صید ماهی مشغول هستند، ادامه داد: این کشتی ها اکثرا ایرانی و دارای مجوز از سازمان شیلات ایران هستند و هیچ گاه حق تجاوز به ساحل را ندارند.
میرمرادزهی گفت: لنج ها و قایق های چابهار و کنارک توانایی صید این نوع ماهی ها را ندارند و معمولا قایق در کمتر از 12 مایل اقدام به صید می کنند.
وی ادامه داد: صید کشتی های ترال برای ایران ارزآور است و ضرری به صیادان و دریا ندارند.
مدیرکل شیلات سیستان وبلوچستان به تعداد کشتی ها اشاره ای نکرد و توضیحات بیشتر و بررسی این موضوع را به زمان دیگری موکول کرد وافزود: گزارش کاملی از حضور کشتی های ترال به رسانه ها اعلام خواهد شد.

**توقیف 2 کشتی ترال در آبهای ساحلی کنارک و چابهار
سرپرست فرمانداری کنارک از حضور کشتی های کف روب ترال اظهار تاسف کرد و گفت: با تصویب و تدابیر شورای تامین شهرستان کنارک و با هماهنگی دادستان این شهرستان 2 کشتی ترال در محدوده کمتر از 12 مایلی توقیف شدند.
ابابکر بلوچ افزود: فعالیت کشتی های ترال در کنارک موجب افزایش نارضایتی صیادان این شهرستان شده است و موجی از نگرانی برای تخریب محیط زیست و آبزیان را در پی داشته است.
وی بیان کرد: با هرگونه فعالیت کشتی های ترال در زیر 12 مایل دریایی توسط پایگاه های دریابانی چابهار پس از دریافت گزارش های مردمی و به ویژه صیادان برخورد می شود.
سرپرست فرمانداری کنارک با بیان اینکه کشتی های ترال به دلیل سودآوری و صید فراوان در مدت کوتاه به تذکرات داده شده توجهی نمی کنند، خاطرنشان کرد: براساس هماهنگی و دستور دادستان 2 کشتی را توقیف کرده ایم.
وی ادامه داد: مسئولان باید در راستای حمایت از صیادان منطقه محروم سیستان وبلوچستان و حفظ گونه های ماهی ها گام بردارند و نباید سازمان شیلات ایران به کشتی های کف روب ترال اجازه صید در چابهار و کنارک دهند.
بلوچ گفت: حفاظت از حقوق مردم وظیفه مسئولان است و باید با افرادی که موجب آسیب رساندن به بخش صید و صیادی که شغل اصلی این مردمان است برخورد جدی کنند./ ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.