گام برداشتن در تقویت تولید چای داخلی

استانها /
شناسه خبر: 471686

امسال بهترین زمان برای گام برداشتن در تقویت تولید چای داخلی و فرصت رونق چای در یک مدت ۵ ساله است که در این مسیر وظایف دولت، سندیکای چای و اتحادیه چایکاران باید به وضوح مشخص باشد.

برای پایدار ماندن صنعت چای نیازمند همکاری، وفاق و همدلی درون استانی هستیم. باید با ایجاد ساز و کار مناسب همچون نوع نرخ گذاری، ایجاد منابع برای آبیاری نوین و پشتیبانی از سیاست کیفی سازی، چایکاران را به چیدن برگ سبز با کیفیت امیدوار و ترغیب کنیم.

تلاش ما بر این است تا در جهت حفظ صنعت چای انتظارات دست اندرکاران تولید این محصول را محقق کنیم و حذف اختصاص ارز دولتی در محصول چای و حمایت‌های دولت منجر به رونق بازار این محصول ارزشمند کشاورزی شده و زمانی می توانیم این رونق را حفظ کنیم که با بهزراعی شاهد تولید برگ سبز با کیفیت تر باشیم.

چای با کیفیت داخلی قدرت رقابت با صنعت چای دنیا و نیز افزایش میزان صادرات را دارد و همچنین تولید چای با کیفیت اقبال عمومی مردم برای استفاده از چای تولید داخل را نیز به دنبال خواهد داشت.

رقابت میان کارخانه داران باید تقویت شود و فعالیت کارخانه‌‌های تولید چای در گروی حضور با رغبت چایکاران در باغ چای است.

خاطرنشان می شود، استان های گیلان و مازندران 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای دارند که 90 درصد این باغ ها در گیلان قرار دارد. در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک 32 هزار و 750 ریال و برگ سبز درجه دو ، 18 هزار و 492 ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب 20 و 21 درصد افزایش دارد. برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود. 158 کارخانه برای خرید تضمینی برگ سبز چای با سازمان چای کشور قرارداد منعقد کرده اند.

بیشتر بخوانید

http://نگاهی به وضع بازار چای ایران - خبرگزاری صدا و سیما

http://ایرنا - افت و خیزهای صنعت چای

http://شکوفائی صنعت چای کشور؛ نماد تحقق اقتصاد مقاومتی - دیارمیرزا

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.