ترامپ به جنگ لاتاری رفت

بین الملل /
شناسه خبر: 471626

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا روز پنجشنبه به وقت واشنگتن یک بار دیگر به جنگ مهاجران رفت و این بار با متوقف کردن رسمی اعطای گرین‌کارت از طریق لاتاری؛ سد بزرگ دیگری بر سر راه مهاجرانی قرار داد که می خواستند وارد امریکا شوند.

 او که این روزها تمام تمرکز خود را به انتخابات ریاست جمهوری 2020 معطوف کرده درست مانند سال‌های 2015 و 2016 که در رقابت‌های انتخاباتی شدیدترین حملات را به مهاجران می‌کرد و وعده به حداقل رساندن مهاجرت به امریکا را می‌داد، این بار هم درصدد بهره‌جویی از مسأله مهاجرت برای ماندن در کاخ سفید است. به‌گزارش سایت مجله تایم، رئیس جمهوری امریکا روز پنجشنبه در «رُز گاردن» کاخ سفید از طرح مهاجرتی جدید خود پرده برداشت که به موجب آن دیگر هیچ خارجی‌ای نمی‌تواند از فرصت ثبت‌نام در لاتاری برای دریافت گرین‌کارت امریکا استفاده کند. به موجب این طرح همچنین امنیت مرزی در مرزهای جنوبی امریکا به حداکثر خواهد رسید و این یعنی ورود به امریکا و دریافت گرین‌کارت این کشور دست کم برای مردم عادی در سراسر جهان بسیار دشوار می‌شود. البته رئیس جمهوری امریکا برای شهروندان نخبه جهان اعم از نخبه اقتصادی، علمی و... نه تنها محدودیت جدیدی قائل نشده بلکه به موجب طرح جدید او، ورود مهاجران نخبه به امریکا افزایش می‌یابد. این بدین معناست که او درصدد جذب نخبه‌های جهان و تشویق آنها برای سفر به امریکاست در صورت اجرایی شدن طرح مهاجرتی جدید ترامپ ورود مهاجران متخصص با مهارت بالا به امریکا از ۱۲ درصد به ۵۷ درصد می‌رسد اما مهاجرت خانواده از ۶۶ درصد به ۳۳درصد کاهش می‌یابد.
ترامپ روز پنجشنبه در خلال رسانه‌ای کردن طرح مهاجرتی جدیدش از حمله لفظی به دموکرات‌ها غافل نماند و نمایش تبلیغاتی خود را تمام و کمال اجرا کرد. او گفت: دموکرات‌ها پیشنهاد مرزهای باز، حقوق پایین‌تر و ناآرامی و بی‌قانونی را می‌دهند. ما پیشنهاد یک طرح مهاجرتی که اشتغال، حقوق و امنیت کارگران امریکایی را در اولویت قرار می‌دهد؛ می‌دهیم.
روز پنجشنبه به محض رسانه‌ای شدن طرح جدید مهاجرتی ترامپ، انتقادها از این طرح آغاز شد و بیش از همه دموکرات‌ها که از سیاست‌های درهای باز حمایت می‌کنند از رئیس جمهوری امریکا انتقاد کردند. علاوه بر این انتقادها، از نظر قانونی هم طرح جدید مهاجرتی ترامپ در حال حاضر راه به جایی نخواهد برد زیرا مجلس نمایندگان امریکا در کنترل دموکرات‌هاست و در تمام طرح‌های مهاجرتی گذشته ترامپ دموکرات‌ها مخالفت‌های جدی خود را نشان داده‌اند. در سنا هم اگرچه جمهوریخواهان در اکثریت هستند اما سنا هم در شرایط کنونی هیچ علاقه‌ای ندارد که این طرح مهاجرتی را به رأی بگذارد و خود را درگیر یک طرح مهاجرتی دیگر کند. بویژه اینکه این اولین بار نیست که امریکا می‌کوشد مهاجران را گزینش کند و مهاجران نخبه از سراسر جهان را جمع کند. در سال 1990 هم در امریکا چنین طرحی مطرح شد اما در آن هیچ اشاره‌ای به حذف خانواده‌های مهاجر معمولی نشده بود. با وجود این، در سال 1990 هم امریکا موفق به اجرای طرح پذیرش گزینشی مهاجران نشد.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.