عفو بین الملل، ونزوئلا را به نقض حقوق بشر متهم کرد

بین الملل /
شناسه خبر: 471251

عفو بین‌الملل از دادگاه کیفری بین‌الملل خواست تا جرایم علیه بشریت صورت گرفته از سوی دولت ونزوئلا به ویژه در موج اعتراضات خشونت‌آمیز در ژانویه 2019 را مورد تحقیق قرار دهد.

عفو بین‌الملل در گزارش خود اعلام کرده که شواهدی از اعدام‌هایی بدون محاکمه، بازداشت‌های خودسرانه و قتل و جرح در نتیجه استفاده بیش از حد از زور توسط دولت نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در اختیار دارد.

از ژانویه سال جاری میلادی و زمانی که خوآن گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا خود را رئیس جمهوری خودخوانده اعلام کرد، با بحران شدید اقتصادی و سیاسی روبرو شده است.

اریکا گوآرا، مدیر قاره آمریکای عفو بین‌الملل در مقر آن در مکزیک به خبرنگاران گفت: همانطور که طی چند سال گذشته گفته‌ایم، سیاست سیستماتیک سرکوب علیه اپوزیسیون در ونزوئلا وجود دارد.

بر اساس گزارش عفو بین‌الملل، در نتیجه درگیری‌های خشونت‌آمیز ژانویه سال جاری میلادی در ونزوئلا، دست کم ۴۷ تن کشته شدند. همچنین بیش از ۹۰۰ تن به صورت خودسرانه در این تظاهرات پنج روزه بازداشت شدند.

گروهی از عفو بین‌الملل در بازه زمانی ۳۱ ژانویه تا ۱۷ فوریه سال جاری میلادی به ونزوئلا رفت و در آنجا شش مورد اعدام بدون محاکمه، سه مورد استفاده بیش از حد از زور و شش مورد بازداشت خودسرانه را ثبت کرد.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.