همکاری شرکت‌های مخابراتی امریکا با هواوی ممنوع می شود

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 471246

قرار است رئیس جمهوری امریکا بزودی فرمان اجرایی جدیدی صادر کند تا مانع استفاده شرکت‌های مخابراتی امریکایی از تجهیزات تولیدی شرکت هواوی شود.

بهانه دونالد ترامپ برای صدور این فرمان نگرانی‌های کاخ سفید در حوزه امنیت ملی است اما چنین اقدامی باعث خواهد شد تا تجارت شرکت‌های مختلف تجاری با هواوی در امریکا به‌طور کامل مختل شود. سه مقام دولت امریکا که از این تصمیم ترامپ مطلع هستند، به رویترز گفته‌اند وی از یک سال قبل در حال بررسی شرایط به‌منظور صدور فرمان مذکور بوده و به احتمال زیاد بزودی آن را صادر می‌کند هر چند ممکن است ملاحظاتی صدور فرمان یادشده را باز هم به تأخیر بیندازد.
صدور این فرمان بر مبنای قانون بین‌المللی اضطراری قدرت‌های اقتصادی صورت می‌گیرد که طبق آن، رئیس جمهوری امریکا حق دارد در واکنش به شرایط اضطراری تهدیدکننده امریکا قوانین تازه‌ای را در حوزه بازرگانی و تجارت وضع کند. در صورت صدور این فرمان، وزارت بازرگانی امریکا باید با همکاری دیگر نهادهای دولتی، برنامه‌ای را به منظور اجرای آن عملیاتی کند.
صدور چنین فرمانی در شرایطی که چین و امریکا درگیر نبردی تازه بر سر تعرفه‌های تجاری هستند، می‌تواند خصومت را بین دو طرف به اوج برساند. هواوی بارها ادعاهای امریکا در مورد سوءاستفاده دولت چین از تجهیزات تولیدی هواوی برای جاسوسی را رد کرده است.

/مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.