یادداشت

اجازه ندهیم سیل بار دیگر غافلگیرمان کند

استانها /
شناسه خبر: 471225

دوران پسا سیل از راه رسیده و این روزها بیشتر از اینکه بخواهیم دنبال مقصر برای خرابی های سیل بگردیم باید به دنبال راهکارهایی باشیم که دیگر این تجربه تلخ برای هیچیک از استان هایمان تکرار نشود و حتی اگر نتوانیم سیل های آتی را هم به طور کامل مهار کنیم لااقل شدت آنرا کاهش دهیم .

پر واضح است که اجرای طرح های آبخیزداری همواره می تواند از شدت سیل و فرسایش خاک بکاهد و باید قبول کنیم  که که اگر طرح های آبخیزداری به حد کافی اجرا می شد  شاهد چنین تخریب گسترده ای بدنبال سیل  اخیر در شمال و جنوب کشور نمی‌‌شدیم چرا که آبخیزداری سیل را در کانون‌های اولیه کنترل می‌کند. بدنبال وقوع سیل اخیر در کشور تاثیر آبخیزداری در کنترل سیل کاملا برای مقامات ارشد و  استانی و خود مردم مشخص شد .

خوشبختانه از سال گذشته بحث آبخیزداری بیشتر مورد توجه مسئولان همگان قرار گرفته و در سال 97 با دستور مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیون دلار معادل ۷۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی به اجرای عملیات آبخیزداری تخصیص یافت که زمینه ساز اجرای  ۸۵۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری شد.

آبخیزداری از یک سو سرعت آب را کاهش می دهد و از سوی دیگر زمان تمرکز سیلاب را می کاهد. جالب است بدانید با اجرای طرح های آبخیزداری در گلستان توانستیم بیش از 75 میلیون متر مکعب آب را در حوزه آق قلا مدیریت کنیم .

از سوی دیگر طرح های آبخیزداری در لرستان نیز کارساز بود به گونه ای که با اجرای این طرح ها در بالا دست شهر خرم آباد 3 میلیون متر مکعب آب مهار شد که اگر این اتفاق نمی افتاد قطعا در مرکز  لرستان نیز دچار مشکلات بیشتری می شدیم .

اینکه بناست در سال 98 بیش از یکهزارو 500 میلیارد تومان برای آبخیزداری اختصاص یابد نشان دهنده توجه ویژه دولت به این بحث است اما به نظر می رسد باید اجرای طرح های آبخیزداری در استان های سیل خیز را افزایش دهیم و اولویت بیشتری برای  اجرای این طرح ها در  حوزه دز ،کارون ، دریاچه ارومیه و  گلستان قائل شویم .

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.