سازمان ملل: حوثی‌ها بنادر حدیده را تحویل دادند

بین الملل /
شناسه خبر: 471173

هیئت سازمان ملل در حدیده با تاکید بر اینکه نیروهای انصارالله بنادر این استان را به نیروهای گارد ساحلی تحویل دادند، اعلام کرد: عقب‌نشینی نیروهای حوثی از سه بندر استان حدیده طبق توافق به شکل جزئی انجام شد و هنوز کارهای بسیاری برای برچیدن نمادهای نظامی از بنادر سه‌گانه استان حدیده وجود دارند.

 هیئت سازمان ملل در حدیده با تاکید بر اینکه نیروهای وابسته به جنبش انصارالله سه بندر حدیده، الصلیف و راس عیسی را به گارد ساحلی حدیده تحویل دادند، اعلام کرد: مایکل لولیسگارد، رئیس کمیته هماهنگی استقرار دوباره نیروها در حدیده سه‌شنبه برای اطمینان از استقرار دوباره نیروهای حوثی (انصارالله) از این سه بندر بازدید کرد و اکنون نیروهای وابسته به سازمان ملل بر این عملیات نظارت دارند و کارهای بسیاری هنوز باقی مانده اما همکاری‌ها بسیار خوب هستند.

هیئت سازمان ملل تاکید کرد: اجرای فعال توافقنامه‌ها نیازمند تقویت حضور سازمان ملل در بنادر حدیده برای حمایت از مدیریت آن توسط شرکت بنادر دریای سرخ و نیز تقویت نظارت بر تحقیقات سازمان ملل است و این امر برای تضمین ارسال کمک‌های بشردوستانه برای نجات جان میلیون‌ها جنگ‌زده ضروری است.

کمیته هماهنگی استقرار دوباره نیروها در حدیده با انتشار بیانیه‌ای در کنفرانس مطبوعاتی در حدیده اعلام کرد: لولیسگارد از انتقال مسؤولیت حفظ امنیت بنادر حدیده به گارد ساحلی و نیز تلاش‌های انجام شده برای حذف تجهیزات و استحکامات نظامی از این تاسیسات استقبال کرد.

لولیسگارد در ادامه دو طرف را به اتمام مذاکرات مربوط به اجرای کامل مراحل اول و دوم توافقنامه حدیده دعوت کرد.

در حالی که دولت مستعفی یمن، انصارالله را متهم کرد که بنادر یاد شده را به نیروهایی وابسته به خود با لباس غیرنظامیان تحویل داده است، محمد عبد السلام، سخنگو انصارالله تاکید کرد که نیروهای این جنبش به تعهدات خود در مرحله اول عملیات استقرار دوباره نیروها عمل کردند.

انصارالله روز شنبه از آغاز عقب‌نشینی یک‌جانبه خود خبر داده و تاکید کرد که این اقدام در پی مخالفت نیروهای دولت مستعفی با اجرای توافقنامه سوئد انجام شد.

طبق توافقنامه سوئد، تیراندازی‌ها در استان حدیده باید متوقف شده و تمامی شبه‌نظامیان از بندر این شهر و دو بندر دیگر در شمال استان عقب‌نشینی کرده و نیروهای انصارالله و دولت مستعفی از کل این شهر عقب‌نشینی کنند.

مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن به شدت نسبت به افزایش درگیری‌ها در استان الضالع طی هفته‌های اخیر به شدت ابراز نگرانی کرده و دو طرف را به خویشتن‌داری تا حد ممکن دعوت کرد.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.