رمضان، فصل دگرگونی و دگرسانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 471056

هر یک از مناسک عبادی اسلام از جمله «نماز، روزه، زکات، حج و جهاد» که در زمره عبادات مهم و برجسته به‌شمار می‌آیند، اگر چه با هدف مشترکی که همانا کمال انسان از طریق تقوای الهی است، تشریع شده‌اند، جهت دستیابی به هدف، روش خاصی را پیش روی انسان می‌گشایند.

درهمین راستا «نماز» از طریق تقویت ارتباط بی‌واسطه انسان با خالق هستی، «زکات»با تقویت رابطه انسان با سایر انسان‌ها، «حج» به شیوه تقویت رابطه انسان با خالق و مخلوق و «جهاد» به شیوه محافظت و مراقبت از همه‌ این روابط‌ است، به این معنی که اگر کسی مانع روابط صحیح انسان با خدا یا خلق خدا بود پای فریضه جهاد به میان می‌آید.  دراین میان مناسک ماه مبارک رمضان از جمله «صوم وصیام» نقش خطیری در تقویت بنیه معنوی و گسترش رابطه‌ انسان با خویشتن خویش است. به تعبیر دیگر فلسفه‌ وجودی روزه ماه مبارک رمضان، بازگشت انسان به خود در راستای اصلاح خویش است که می‌توان آن را اساس اصلاح جامعه دانست.
از این منظر ماه مبارک رمضان فرصت مبارک و مناسبی است که روزه دار به مدت یک ماه با خود به خلوت رفته و به محاسبه‌ نفس به معنای شرعی آن می‌پردازد و به نقاط ضعف خود ازکلیه جهات فکری، اخلاقی و رفتار اجتماعی چشم گشوده و پس از آن با عزمی راسخ و بردباری و توکل بر خدا، به رفع آنها با برنامه‌ عملی اهتمام می‌ورزد و اقدامات لازم جهت سد راه‌های نفوذ دوباره رذائل را پیش‌بینی می‌نماید. براین اساس ماه مبارک رمضان فرصت شناخت نقاط آسیب و قوت انسان است تا با ترمیم اولی و تقویت آن دیگری راه سعادت و کمال را یافته و با تکیه بر نقاط قوت ایمانی مسیر رشد و ترقی را پیش گیرد و ضمن جبران مافات از داشته‌های خود برای آینده‌ای روشن و هدفمند بهره‌ برد.
آنچه مسلم و قطعی است اینکه روزه دار زمانی می‌تواند به چنین نتیجه‌ای دست یابد که در راستای تعالیم الهی و رسولش یعنی قرآن و سنت گام بردارد و به تعبیری دیگر بازگشتی حقیقی به قرآن و سنت داشته باشد. چنین به نظر می‌رسد که نزول قرآن کریم در ماه مبارک رمضان نیز ناظربه همین مسأله باشد. بدین معنا که شاید نزول قرآن در ماه مبارک رمضان حامل این پیام باشد که اگر می‌خواهید از طریق عبادت روزه، به تقوای الهی دست‌یابید، چاره‌ای ندارید جز اینکه همراه با روزه داری، بازگشتی قطعی و حقیقی به قرآن داشته باشید!
با چنین نگرشی قطعاً مناسک ماه مبارک رمضان می‌تواند منشأ تحولات نیک و ستودنی و همچنین تصمیمات خوبی شده و مبنای اصلاح بسیاری از بدرفتاری‌های فردی و جمعی باشد و با ایجاد فضای معنوی به کاهش انواع بیماری‌های روحی و روانی و ناهنجاری‌های فکری و اخلاقی در اجتماع منجر شود.
لذا بر ما بندگان خدا ضروری است که ماه مبارک رمضان را نقطه عطفی جهت تغییر و تحول در نظرآورده و بهترین فرصت برای این مهم تلقی کنیم و چه به‌ صورت فردی و چه به‌ صورت جمعی از این موقعیت استثنایی‌ و شفابخش برای امراض روحی و برطرف کردن موانع پیشرفت و ترقی خود بهره ببریم و علاوه بر کسب رضا و خشنودی خداوند متعال، سعادت دنیا و آخرت را نیز به دست آوریم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.