وزیر آموزش و پرورش در جلسه امروز مجلس از تلاش این وزارتخانه برای رفع موانع ارتقای شغلی و حرفه‌ای معلمان یاد کرد و نمایندگان هم از پاسخ‌های وی درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران، قانع شدند.

سید محمد بطحایی در جلسه علنی نوبت بعد از ظهر امروز سه‌شنبه مجلس در پاسخ به سوال نماینده نیشابور در خصوص اقدام این وزارتخانه برای ارتقای جایگاه آموزش و پرورش گفت: مهمترین برنامه ما اجرا و استقرار سند تحول بنیادین است که با جامعیت خود همه ارکان و اجزا و بخش‌های نظام آموزش و پرورش را در بر می‌گیرد. بنابراین پس از اجرای آن هر قدر بیشتر پیش برویم ارتقای جایگاه آموزش و پرورش هم محقق می‌شود.

وی افزود: ما تلاش کردیم برنامه‌های عملیاتی این سند را فراهم کنیم. در سال ۹۸ هم تمام برنامه‌های آموزش و پرورش در همه واحدهای تابعه و استان‌ها مبتنی بر سند تحول تنظیم شده و اگر بتوانیم با محدودیت اعتبارات و مشکل تخصیص، اعتبار کامل دریافت کنیم در سال ۹۸ گام جدی در اجرا و استقرار سند تحول بر می‌داریم.

وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: شورای عالی اداری در مصوبه‌ای مقرر کرده هر کارمندی فقط یک مرتبه می‌تواند مدرک تحصیلی ارائه کند و این محدود به آموزش و پرورش نیست بلکه مربوط به همه دستگاه‌های اجرایی است. البته ما مکاتبه کردیم که آموزش و پرورش به دلایل مختلف مستثنا شود که هنوز این اتفاق نیفتاده و امیدواریم در شورای عالی اداری این مصوبه را به نفع آموزش و پرورش تغییر دهیم تا همکاران برای ادامه تحصیل انگیزه پیدا کنند.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حضور دو نماینده در شورای عالی اداری به عنوان عضو ناظر مجلس گفت: من در این شورا به عنوان یک عضو حضور دارم و تمام تلاشم را در این راستا انجام دادم. زیرا معتقدم کار یک معلم با یک کارمند متفاوت است و هر قدر سطح تحصیلاتش بالا برود باید او را تشویق کنیم و مدرکش را اعمال کنیم.

بطحایی اضافه کرد: من در سه نامه‌ای که به آقای انصاری نوشتم از ایشان درخواست کردم اعمال بیش از یک مقطع تحصیلی برای ارتقای شغلی و حرفه‌ای معلمان انجام شود. همین جا از کمیسیون آموزش یا اجتماعی مجلس نیز درخواست می‌کنم جلسه‌ای تشکیل دهند و از آقای انصاری به عنوان عضو مؤثر شورای عالی اداری دعوت کنند و من هم مدافع اعمال مدرک تحصیلی معلمان در این جلسه خواهم بود تا بتوانیم موانع ارتقای شغلی و حرفه‌ای معلمان را برداریم.

مجلس از پاسخ «بطحایی» درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران قانع شد

در جلسه علنی عصر امروز سه شنبه، سوال علی وقفچی نماینده زنجان از وزیر آموزش و پرورش درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران بدون توجه به حداقل ملزومات عزل و نصب مسئولان آموزش و پرورش از جمله مدیرکل آموزش و پرورش زنجان مورد بررسی قرار گرفت.

بعد از توضیحات وزیر، وقفچی گفت که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده است به همین دلیل این سوال به رأی نمایندگان گذاشته شد.

نمایندگان با ۱۱۰ رأی موافق، ۷۰ رأی مخالف و چهار رأی ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌اند.

امروز سه سوال از وزیر آموزش و پرورش پرسیده شد که در یک مورد مربوط به رشد بی رویه آموزشگاه‌های علمی آزاد و کتاب‌های کمک آموزشی، مجلس قانع نشد و در یک مورد دیگر درباره برنامه‌های وزارتخانه در راستای جایگاه آموزش و پرورش نماینده سوال کننده از پاسخ قانع شد.

 

 

---


اتهام دروغگویی نزنید

محمد بطحائی در جلسه نوبت عصر امروز (سه شنبه) در پاسخ به سوال علی وقفچی نماینده زنجان درباره دلایل عزل و نصب‌های مدیران و مسئولان وزارت آموزش و پرورش از جمله مدیرکل آموزش و پرورش زنجان گفت: ما بدون اینکه انتصابات را مبتنی بر روال معین و مشخصی جلو ببریم، نمی‌توانیم کار را انجام دهیم.

ملاک ما در مسیر انتصابات مدرک تحصیلی، سنوات خدمت و رزومه آن افراد به عنوان ریاست یا معاونت اداره کل است و بر این اساس و بعد از طی شدن فرآیند و دادن امتیازات افراد به عنوان مسئول در مناطق مختلف منتصب می‌شوند. در این کار از مراجع ذیربط هم استعلام لازم گرفته شده و با استاندار و مجمع نمایندگان نیز هماهنگی‌های لازم صورت می‌گیرد.

وی افزود: بعد از انتصاب فردی به پست مدیریتی یک گروهی وظیفه نظارت بر عملکرد آن فرد را دارد. این علاوه بر رسیدگی به شکایات است. این گروه افراد معتمد بدون تعلق به گروه‌های سیاسی هستند که ارزیابی‌های خود از عملکرد مدیران را به بنده اطلاع می‌دهند. لذا اگر قرار به جابجایی باشد دلایل مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به جابجایی مدیرکل آموزش و پرورش زنجان گفت: بعد از جلسات متعدد و بررسی‌ها با همکارانم و استماع اشکالات و همچنین هماهنگی با استاندار و مجمع نمایندگان این جابجایی صورت گرفت. چون اگر حمایت نمایندگان در اجرای فعالیت‌ها نباشد نمی‌توان کار آموزش و پرورش را جلو برد. قطعاً بنده بنا به وظیفه‌ام هماهنگی‌هایی را با مجمع نمایندگان زنجان کرده و اقدام به جابجایی نمودم. قطعاً اگر چنین فرآیندی طی نشود شیرازه کار از دسترس خارج شده و نمی‌توان آموزش و پرورش را اداره کرد.

بطحائی خطاب به مجلس گفت: من از آقای وقفچی عذرخواهی می‌کنم که اگر گاهی در این باره بلند صحبت کردم و ایشان ناراحت شد ولی مطمئنم که اگر او هم وزیر بود خود را مقید به عبور از این فرآیند و چهارچوب‌ها می‌دانست.

وزیر آموزش و پرورش در بخش دوم صحبت‌های خود بعد از بیان برخی اتهامات از سوی وقفچی به او همچون اتهام دروغگویی و طرح ادعاهایی درباره انتصاباتش در سطح معاونت‌ها و مسئول دفترش، گفت: آقای وقفچی گفت که می‌خواهد سربسته صحبت کند اما ایشان در ماه مبارک رمضان اتهامات زیادی به افرادی زدند که امکان دفاع از خود ندارند. ایشان صحبت از فردی کرد که محکومیت قضائی و جزایی دارد اما در یک پست هیأت مدیره منصوب شده است. حال اینکه هیچ فردی بدون استعلام از مراجع ذیربط امکان انتصاب ندارد، هر چند اگر وزیر بخواهد.

وی افزود: آقای وقفچی شما در صحبت‌های خود اشاره داشتید که بنده چندین نفر را از بیرون به وزارت آورده و منصوب کردم. آقای کریمی رئیس مرکز بین‌الملل وزارتخانه مردی است که سال‌ها معاون امور بین‌الملل بود. بنده به عنوان کسی که آبرویم را در گرو این کار گذاشتم چطور حاضر می‌شوم که آخرت خود را بسوزانم تا فردی در پستی دو لقمه نان سر سفره‌اش ببرد؟ آنچه شما گفتید زیر سوال بردن همکاران‌تان بود. شما نمایندگان شرح وظایف وزرا را تعیین کردید. اگر من بخواهم به صورت جزئیات به این سوال پاسخ دهد تنها همکار عزیزم را تحت الشعاع قرار می‌دهم. همکاری بسیار ارزشمند و توانمند در زمینه‌های دیگری که بنده بنا به اختیاراتم او را جابجا کردم.

بطحائی توضیح داد: در زمان استاندار قبل زنجان به کرات به من گفته شد که این جابجایی صورت گردد. بعد که استاندار جدید سر کار آمد از من خواست که صبر کنم اما به اعتراف همکاران شما در مجمع نمایندگان استان زنجان و همکاران من در این استان آنقدر شرایط متزلزل شده بود که می‌گفتند اگر جابجایی امروز صورت گیرد بهتر از فرداست. من که دلم برای آموزش و پرورش بیشتر می‌سوزد. چون آبروی خود من است.

وی خطاب به وقفچی گفت: شما چندین بار این مسئله را توضیح دادید. حتی با لحن بلند و داد و بیداد در دفتر بنده فضای دفتر را به هم ریختید، اما من کاری غیر از احترام و ادب انجام ندادم. شما اختیار را به وزیر دادید که بر اساس تشخیص و مصلحت جابجایی را انجام دهد. من با مجمع نمایندگان هم صحبت کردم و آنها هم به این موضوع تاکید داشتند. گزارش‌ها هم از بازرسی گرفتم پس با زبان روزه به بنده اتهام دروغگویی نزنید.

وی افزود: چرا باید برای پست وزارت آموزش و پرورش حق و ناحق کنم؟ اگر وزارتخانه و سازمان دیگری بود و سفر خارجی و درآمد داشت یک چیزی اما ما در آموزش و پرورش مسئولیت تربیت و پرورش بچه‌های شما را بر عهده داشتیم. ممکن است که بنده خطا کنم ولی بر اساس تشخیصم به جمع‌بندی برای جابجایی رسیدم.

وزیر آموزش و پرورش به بخشی از صحبت‌های وقفچی درباره انتصاب مسئول دفتر اشاره و اظهار کرد: آقای نعمت اللهی از همکاران ماست که از ۷ صبح تا ۱۲ شب کار می‌کند. او در رده معاون وزیر در سازمان برنامه بود. پس اینطور نیست که پشت میز دانشگاه بوده و او را در این سمت آورده باشند. آقای علی عسگری به عنوان یکی از مدیران کل پارلمانی هم نیروی قرارداد کار معین است که نیروی استخدام رسمی با دولت نیست. آیا به این دلیل باید از ایشان هم استفاده نکنم؟/ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.