گرایش تختی به جبهه ملی و علاقه‌اش به شخص مصدق از ویژگی‌های جذاب تختی است، پهلوانان ما به خاطر مقابله با زورگویان و ایستادن در کنار مردم پهلوان شدند.

آیا عصر قهرمانی برای جامعه ما گذشته است و یا این که جامعه امروز نیاز به اسطوره و قهرمان دارد موضوعی است که روزنامه ایران به مناسبت پایان اکران فیلم «تختی» در میزگردی با حضور جواد طوسی (منتقد سینما)، ابراهیم اصغرزاده (فعال سیاسی) و محمدرضا طالقانی (رئیس اسبق فدراسیون کشتی) به گفت‌وگو نشسته است. آنچه می‌خوانید بخش‌هایی از صحبت‌های محمدرضا طالقانی در این باره است:

• یک ویژگی تختی که مردم به آن گرایش پیدا کردند این بود که هیچ وقت در مقابل زورمداران سر خم نکرد. گرایش او به جبهه ملی و علاقه‌اش به شخص مصدق از ویژگی‌های جذاب تختی است، پهلوانان ما به خاطر مقابله با زورگویان و ایستادن در کنار مردم پهلوان شدند. پهلوانان مأمن مردم بودند و مردم به آنها تکیه می‌کردند و همیشه حق مردم را می‌گرفتند. به همین دلیل در هر عصری وجود چنین پهلوانی باعث می‌شد مردم دلگرم بشوند و در مقابل زورمداران بایستند. به همین خاطر گفتم مثل تختی اجازه دهیم مردم خودشان قهرمان خود را انتخاب کنند. تختی با وجود اینکه تحصیلات آکادمیک و مردم‌شناسی نداشت اما آنقدر از لحاظ اجتماعی بالا بود که مردم دوستش داشتند چون حرفی غیر از حرف مردم نزد. هر کس حرف دل مردم را بزند خریدار دارد و این ویژگی است که باعث می‌شود تختی یک پله که نه صدها پله از دیگران جلو بیفتد و به‌عنوان جهان پهلوان در دل مردم جا بگیرد.

• هر دوره‌ای احتیاج به یک قهرمان دارد و ما هم در مملکتمان قهرمان داریم اما در آن حد و اندازه‌ای نیستند که مردم انتخابشان کنند به‌همین دلیل می‌آیند و می‌روند؛ البته الان هم چهره‌های خوبی داریم اما الگوسازی به سمت دیگری گرایش پیدا کرده و آنها دیده نمی‌شوند. الان افراد زیادی داریم که کارهای زیبایی می‌کنند و پتانسیل قهرمان شدن را دارند اما چون یک عده دوست ندارند آنها دیده شوند پشت خط مانده‌اند این هم شاید به‌خاطر همان چیزی است که برخی از افراد نظام ما نمی‌خواهند کسی تبدیل به الگو شود.

• من خودم را آنقدر آدم ضعیفی نمی‌بینم که بخواهم غیبت کسی را بکنم (قهرمان‌های ورزشی‌ که در شورای شهر قرار می‌گیرند). باید از خودشان سؤال کنید. هر کس باید جواب کارهای خودش را بدهد. آنها شاید دلشان خواسته این طور بار بیایند و وارد این دست کارها بشوند. اما من ورزشکار، اگر الگویی مثل تختی دارم و راه او را انتخاب کردم و می‌خواهم ماندگار شوم باید تن به هر کاری ندهم. تختی هم چون اعتقادش این بود که با مردم باشد خیلی چیزها را نپذیرفت. الان خیلی‌ها خیلی کارها را انجام می‌دهند تا مطرح شوند و از کنار آن پولی به دست بیاورند. در آخر عرایضم دوباره می‌گویم که اجازه بدهید مردم خودشان قهرمانانشان را انتخاب کنند چون مردم اشتباه انتخاب نمی‌کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.