نگاه طوسی، اصغرزاده و طالقانی به روایت مرگ تختی

مردم می‌گفتند تختی خودکشی نمی‌کنه!

فرهنگی /
شناسه خبر: 470921

در چگونگی مرگ تختی همیشه چالش وجود دارد و عده‌ای دوست دارند زندگی و مرگ این قهرمان در هاله‌ای از اوهام باقی بماند.

جواد طوسی (منتقد سینما)، ابراهیم اصغرزاده (فعال سیاسی) و محمدرضا طالقانی (رئیس اسبق فدراسیون کشتی) در گفت‌وگویی با ایران درباه نحوه روایت مرگ تختی در فیلم «غلامرضا تختی» بهرام توکلی صحبت کرده‌اند.

در این گفت‌وگو جواد طوسی  در باره مرگ پر ابهام زنده یاد تختی و تایید خودکشی این قهرمان مردمی گفت: " خودکشی ای که در فیلم «غلامرضا تختی» می‌بینیم، خودکشی نهیلیستی و پوچ انگارانه نیست؛نوعی انتخاب است و با پیش زمینه‌ای که ایجاد شده، در چارچوب «مرگ آگاهی» قرار می‌گیرد و صرفاً محدود و مقید به یک اختلاف خانوادگی نمی‌شود، بلکه از جامعه به او انتقال پیدا می‌کند. درواقع، وقتی سیستم به شیوه و روشی آگاهانه تصمیم به بایکوت شدن تختی می‌گیرد و او می‌بیند که در برابر موج مثبت عاطفی مردم نمی‌تواند قدمی برای‌شان بردارد، احساس خلأمی‌کند و به پیشواز «مرگ آگاهی» می‌رود. این یک انتخاب است و به عقیده من با خودکشی عادی وبدون منشأ اجتماعی وانسانی تفاوت بارز دارد."

ابراهیم اصغرزاده فعال سیاسی نیز معتفد است که نمایش گذاشتن مرگ تختی در این فیلم انتخاب خوبی است: " متأسفانه توده‌های مردم به خاطر خیال‌پردازی و رؤیاپردازی گاهی اوقات دچار انحراف می‌شوند و تلقی آنها این است که تختی برای اینکه قهرمان باقی بماند باید توسط ساواک یا شاه کشته شده باشد، این امر در مورد صمد بهرنگی هم صدق می‌کند. در این فیلم بهرام توکلی بدرستی اسطوره‌ زدایی می‌کند یا اگر هم از قهرمانی زمینی اسطوره‌ای خلق می‌کند، شبیه تمام اسطوره‌های ناب ایرانی و مرگ تراژیک آنهاست؛ اسفندیار، سهراب، سیاوش و... که پایان زندگی‌شان تراژیک است، تراژیک به این معنا که نه اختیار که تقدیر محتوم حکم می‌کند به این صورت از بین بروند."
اما محمدرضا طالقانی (رئیس اسبق فدراسیون کشتی) اگر چه معتقد است آنچه که "تختی را تختی کرد زندگی او بود و نه مرگش" با این وجود می‌گوید نباید روایت مرگ تختی خدشه‌ای بر تصویر همسرش وارد کند: " مردم می‌گفتند تختی خودکشی نمی‌کند اما حالا در این فیلم می‌بینند جام مرگ را به دستش داده‌اند و شاید همین دلیل هم باعث شد فیلم فروش خوبی نداشته باشد. من چندین بار با خانم تختی به‌عنوان زنی که بیش از 49 سال با عشق این اسطوره زندگی کرد و هیچ‌وقت بد نگفت، صحبت کرده‌ام، نباید چهره او را خراب می‌کردیم. در نهایت باز هم می‌گویم چگونگی مرگ تختی مهم نیست تختی به‌خاطر حضورش در بین مردم و نوع زندگی‌اش اسطوره شد نه اینکه چگونه از دنیا رفت یا چه بدی‌هایی در حقش کردند. من معتقدم آنچه تختی را تختی کرد نوع زندگی او بود و نه چگونگی مرگش. زندگی 40-30 ساله او با مردم، از تختی پهلوان ساخت حالا چه فرقی دارد او را چه کسی کشته است. حتی مدال تختی هم به رخ مردم کشیده نشده و کسی نمی‌گوید او 11 مدال داشته، همه از فتوت او می‌گویند اگر چه تختی همه این افتخارات را هم برای مردم می‌دانست و می‌گفت من بدون مردم هیچ نیستم."

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.