11هزارتن کاغذ بین نشریات توزیع شد

فرهنگی /
شناسه خبر: 470756

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توزیع 11هزارتن کاغذ با نظارت این وزارتخانه میان اهالی مطبوعات در سال 97 خبر داد.

به ‌گزارش روابط‌عمومی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سیدمحمدرضا دربندی» با اشاره به تشکیل کارگروه کاغذ در شهریورماه 97 و حضور نمایندگان سازمان‌های ذیربط نظیر سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران، تعزیرات حکومتی و انجمن‌ها و تشکل‌های فعال در حوزه کتاب و مطبوعات، گفت: از بدو تاسیس این کارگروه تاکنون، پروفورمای مربوط به 105 هزار تن کاغذ روزنامه به تصویب اعضای کارگروه رسیده و برای طی مراحل بعدی به وزارت صمت ارسال شده است.
وی افزود: 90هزار تن از پروفورماهای مصوب کارگروه کاغذ با تایید وزارت صمت، برای تامین ارز به بانک مرکزی ارجاع شد؛ بانک مرکزی نیز با تامین ارز 16هزار تن کاغذ مطبوعات موافقت کرد که تاکنون حدود 11هزار تن کاغذ پس از طی مراحل گمرکی با نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار نشریات کشور قرار گرفته است.
دربندی در تشریح بیشتر این موضوع تصریح کرد: مجموع این 11هزار تن کاغذ به روزنامه‌های سراسری، محلی، استانی و منطقه‌ای و همچنین نشریات با دوره‌های انتشار هفته‌نامه، دوهفته‌نامه، ماهنامه، فصلنامه و سالنامه در سراسر کشور، تخصیص و گزارش آماری آن در درگاه اینترنتی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی منتشر شد.

افزایش 100 درصدی قیمت کاغذ در بازار

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی گفت: در چنین شرایطی ما شاهد یک بازار باثبات و آرامی بودیم و کاغذ با ارز دولتی به مبلغ 5هزار تومان و با ارز آزاد 7 هزار تومان عرضه می‌شد تا اینکه از ابتدای بهمن‌ماه اختصاص ارز دولتی به کاغذ متوقف شد و با توجه به اینکه واردکنندگان، کاغذ مورد نیاز را به بازار عرضه نمی‌کردند، قیمت کاغذ در بازار آزاد با افزایش 100درصدی مواجه شد.
دربندی به رایزنی‌های صورت‌گرفته با رئیس دفتر رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی برای حل این مشکل اشاره و عنوان کرد: اخیرا دولت به این نتیجه رسید که کاغذ را از لیست کالاهای اساسی حذف و ارز مورد واردات نیاز آن از محل ارز نیمایی تامین شود که بدیهی است در صورت بروز چنین اتفاقی، با افزایش دوباره قیمت کاغذ مواجه خواهیم شد.
وی به تاکید رهبر معظم انقلاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر حل مشکل کاغذ با کمک وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان بازدید ایشان از نمایشگاه کتاب اشاره و اظهار داشت: پس از دستور رهبر معظم انقلاب، وزیران مربوطه برای بازگرداندن کاغذ به فهرست کالاهای اساسی اقدام کردند و در جلسه ای به ریاست معاون اول رئیس جمهور مقرر گردید تخصیص ارز دولتی به کاغذ نشر و مطبوعات تداوم داشته باشد.

ترخیص کاغذ از بنادر 

دربندی تصریح کرد: بعد از این تصمیم و تخصیص ارز، به زودی کاغذهای مستقر در بنادر کشور ترخیص و نیاز مطبوعات تامین خواهدشد.
مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی ضمن اظهار امیدواری از سامان یافتن وضعیت کاغذ نشریات گفت: در شورای سیاست‌گذاری معاونت امور مطبوعاتی مصوب شده است از این پس حمایت‌های صورت گرفته در قالب «یارانه‌های مستقیم» و «کاغذ یارانه‌ای» به این صورت اختصاص می‌یابد که گزارش شمارگان واقعی از نشریه اخذ و اطلاعات دریافت شده پس از استعلام از چاپخانه و جهت راستی‌آزمایی، موارد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده می‌شود./ایرنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.