حوادث ترافیکی در ماه رمضان

حوادث /
شناسه خبر: 468171

رانندگی در ماه مبارک رمضان به واسطه شرایط جسمی خاص روزه داران مستلزم رعایت نکاتی از سوی رانندگان است. در عصرهای ایام ماه مبارک رمضان، خستگی و خواب آلودگی و ضعف و بی‌حالی عامل مهمی است که باید به آن توجه شود و حتی المقدور نباید در این حالت پشت فرمان قرار بگیریم بخصوص رانندگانی که به‌سمت غرب یا همان غروب آفتاب رانندگی می‌کنند بیشتر متأثر از گرما و نور مستقیم خورشید خواهند بود، بواسطه نور مستقیم خورشید و خستگی عصرگاهی و...

 از میزان دید آنان کاسته شده و حوادث احتمالی را زمینه‌سازی خواهد کرد. موضوع بعدی این است که روزه‌داری باعث می‌شود برخی افراد، کمی با اُفت فشار و قند خون مواجه شوند یا در افراد با سن بالا ممکن است حتی تاری دید رخ دهد. بنابراین باید در این شرایط پشت فرمان خودرو قرار نگیریم چون تأثیر آن در رانندگی مشهود است.  بنا به تجارب سال های گذشته، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی در ایام ماه مبارک رمضان مشهود بوده و کاهش تخلفات و تصادفات را شاهد هستیم. در ماه رمضان سال گذشته حدود 11درصد کاهش تصادفات را نسبت به ماه قبل آن شاهد بودیم اما با وجود این، معضل‌هایی وجود دارد که آسایش عمومی را تحت‌الشعاع قرار داده و نیازمند توجه بیشتر است.
ترافیک قبل از افطار، بیشتر به خاطر توقف‌های سد معبری است که برخی برای خرید نان، شیرینی، تهیه شام و... مبادرت به توقف‌های دوبله در مقابل فروشگاه‌ها و اغذیه فروشی‌ها می‌نمایند.
 مشکل بعدی قبل از افطار، عجله و شتاب‌های عصرگاهی و نزدیک به اذان مغرب و افطار است. سرعت‌های غیرمجاز، حرکات مارپیچ و تغییر مسیر از یک خط به خط دیگر و... باعث بی‌نظمی در عبور و مرور و حوادث رانندگی می‌شود. هرچند که این تخلفات رصد شده و رانندگان اعمال قانون می‌شوند اما دلیل این تخلفات، نبود زمانبندی برای حرکت از مبدأ به مقصد یا توجه نکردن به شرایط ترافیکی مسیرهایی است که قبل از افطار باید طی نماییم از سوی دیگر تماس‌های تلفنی میزبان یا میهمانانی که در مسیر هستند باعث اختلال حواس راننده می‌شود و سهم خود را در بروز تصادف ایفا می‌کند.
علل تصادفات در این ایام متفاوت با سایر ماه‌های سال است. خستگی و خواب آلودگی نسبت به ماه‌های دیگر به اوج خود می‌رسد و طبیعی است بیدار شدن برای صرف سحری و نخوابیدن به‌دنبال آن، رانندگی صبحگاهی را تحت‌الشعاع قرار داده و احتمال تصادفات را به‌دلیل خواب آلودگی و عدم تمرکز در هنگام رانندگی بالا می‌برد.
پلیس راهور ناجا در مقابل مساجد و حسینیه‌ها و مراکزی که مرتبط با برنامه‌های ماه مبارک رمضان است، حضور خواهند داشت و تا هر زمانی نیاز باشد به کنترل ترافیک می‌پردازند تا مردم بموقع به مراسم و برنامه‌ها و میهمانی‌های خودشان برسند البته انتظار می‌رود با مأموران پلیس راهور در سطح کشور همراهی بشود، چرا که آنها نیز مثل سایر اقشار مردم روزه دار هستند و در گرمای عصرگاهی در خیابان‌ها و میادین و جاده‌ها انجام وظیفه می‌نمایند و تا عبور و مرور خلوت نشده محل خدمت را برای افطار ترک نخواهند کرد. بی‌تردید توجه به توصیه‌های آنها در هنگام انجام وظیفه و رعایت بیش از پیش مقررات راهنمایی و رانندگی، می‌تواند بار سنگین خدمت در این ایام و ماه مهربانی را به حداقل ممکن برساند.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.