اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹

واکنش دستیار وزیر خارجه به اعدام همزمان 37 نفر در عربستان

واکنش دستیار وزیر خارجه به اعدام همزمان 37 نفر در عربستان

دستیار وزیر امورخارجه کشورمان از اعدام همزمان ۳۷ تن در عربستان که اغلب آنها شیعه بودند، انتقاد و آن را ظالمانه توصیف کرد

دستیار وزیر امورخارجه کشورمان از اعدام همزمان ۳۷ تن در عربستان که اغلب آنها شیعه بودند، انتقاد و آن را ظالمانه توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، حسین قریبی دستیار وزیر امورخارجه کشورمان پس از اعدام ۳۷ تن در عربستان به بهانه دست داشتن در فعالیت‌های تروریستی در صفحه توئیتر خود نوشت: دست کم ۳۲ نفر از آنها شیعه بودند که به شکلی بی‌رحمانه برای ترساندن و هشدار به جمعیت شیعیان کشته شدند.

وی ادامه داد: روز یک‌شنبه در سریلانکا طی یک سری حملات تروریست مسیحیان هدف قرار گرفتند و روز سه‌شنبه نیز شیعیان گردن زده شدند.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز توییتی در واکنش به اعدام‌های اخیر در عربستان و رویکرد دولت ترامپ در قبال این اعدام‌ها منتشر کرد.

به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف نوشت: پس از چشم‌پوشی از تکه‌تکه کردن یک خبرنگار، حالا از دولت ترامپ وقتی عربستان سعودی ۳۷ تن را در یک روز گردن می‌زند، صدایی در نمی‌آید؛ حتی وقتی عربستان یک نفر را دو روز پس از عید پاک به صلیب می‌کشد.

او ادامه داد: عضویت در تیم ب -بولتون، بن سلمان، بن زائد و بی‌بی [بنیامین نتانیاهو]- برای ارتکاب هر جرمی مصونیت ایجاد می‌کند.

عربستان سعودی روز سه‌شنبه اعلام کرد که ٣٧ نفر را به اتهام تروریسم مجرم شناخته و اعدام کرده است. این اعدام‌ها در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همچنین در استان قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اقلیت شیعه این کشور انجام شده است.

بنابر گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، مردانی که اعدام شدند تفکر تروریستی و افراطی در پیش گرفته بودند و باندهای تروریستی شکل داده بودند تا امنیت را بر هم بزنند و مخدوش کنند. همچنین یکی از این افراد پس از اعدام مصلوب شده است.

یک نفر نیز به اتهام تفرقه‌افکنی فرقه‌ای اعدام شده است، اتهامی که معمولاً برای فعالان شیعه استفاده می‌شود.

بنا به آمار خبرگزاری رسمی عربستان، از آغاز سال ٢٠١٩ تاکنون صد نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

کپی