سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فجر به خط پایان نزدیک می‌شود

معماهای یک جشنواره

فرهنگی /
شناسه خبر: 465032

سی‌وهفتمین جشنواره جهانی فجر در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که پارادوکس‌های برگزاری یک جشنواره بین‌المللی با استانداردهای جهانی در یک کشور مسلمان صاحب سینما از ابهاماتی است که هر ساله با برگزاری این رویداد مورد توجه قرار می‌گیرد.

 
 
 
 
 
 
 بخصوص که سیاست صنعت سینما در جهان و سینمای روشنفکری اروپا موضوعات اقلیت‌های دینی و جنسی را اولویت خود قرار داده است. در چنین شرایطی آیا جایگزینی جشنواره منطقه‌ای به جای جشنواره بین‌المللی با اهداف سینمای ایران سازگاری بیشتری ندارد؟ جهانبخش نورایی منتقد فیلم، نویسنده، مترجم و حقوقدان برجسته به این سؤال ما پاسخ داده است که در ادامه می‌خوانید:
به نظر من اگر منظور شما کشورهای مسلمان دور و بر ما باشد، آنها سینمای قابل توجهی ندارند و حتی ترکیه- با یکی دو تااستثناء مانند نوری بیلگه‌جیلان - سینمای تجاری‌اش مانند سریال‌هایش در ملودرام‌های بی‌مایه و رنگ و لعاب و اکشن خلاصه می‌شود. سوریه و لبنان و عراق هم عملاً یا سینمای ملی ندارند یا تولیداتشان انگشت‌شمار است. افغانستان و پاکستان هم که مرخصند. یمنی‌ها هم که مشغول جنگ و جدال هستند و فرصت و امکان فیلمسازی ندارند. عربستان هم که چشم دیدن ما را ندارد و تازه بعد از سال‌ها اجازه ساختن سالن سینما را برای نمایش فیلم‌های پاستوریزه می‌دهد چه برسد که خودش فیلم تولید کند. امارات و قطر هم چیزی برای گفتن ندارند (البته قطر توی سرمایه‌گذاری برای تولید فیلم‌های خارجی فعالیت مختصری دارد). اگر به کشورهای مسلمان بالای سرمان هم نگاه کنیم می‌بینیم سینمای ملی آنها از باکو گرفته تا بیشکک از عشق و عاشقی و اشک و ناله و البته بزن و برقص پرشده و بانگ نوشانوش هم عندالاقتضاء بلند است.
به هر حال کشورهای منطقه چیز دندانگیری ندارند که از راه سینما به هم بدهند و معیارهای مذهبی و اخلاقی و هنجارهای فرهنگی‌شان هم لزوماً مانند آنچه در جمهوری اسلامی می‌گذرد نیست. بعد هم اگر چنین جشنواره‌ای بخواهد راه بیفتد می‌شود شبیه جشنواره عمار با یک برچسب منطقه‌ای. به نظر می‌رسد در این شرایط با جشنواره بین‌المللی فجر با همه ایرادها و بازیگوشی‌هایش باید یک جوری ساخت.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.