کوتاه نوشت های سفر به افغانستان (3)

مسافر کابل

فرهنگی /
شناسه خبر: 465031

نگاه نخبگان به طالبان بنیاد آرمانشهر در سال 1395 مجموعه‌ای با نام «44 روایت از افغانستان» را منتشر کرد. این مجموعه، گفت‌و‌گو با طیف وسیعی از نخبگان، روشنفکران، روزنامه نگاران، شاعران، اهالی سیاست، هنرمندان و دانشگاهیان را در بر می‌گیرد.

 
 
 
 
 
 
 
 همه مصاحبه شوندگان یک ترس بزرگ را فریاد می‌زدند: ظهور مجدد طالبان. در این مجموعه گفت‌و‌گو، مصاحبه شوندگان اعتقادی به تغییر ماهیت طالبان ندارند، بلکه معتقدند قرائت این گروه از اسلام، انحرافی و افراطی است و مشارکت دادن آنها در بدنه دولت و قدرت، یک اشتباه استراتژیک است.
اما وضعیت میدانی در افغانستان نمی‌تواند وفق مراد نخبگان این کشور باشد. طالبان هر روز تسلط خود را بر شهرهای این کشور افزایش می‌دهد. کمک مالی و اطلاعاتی برخی از کشورهای عربی و همسایه و همچنین دسترسی طالبان به مزارع و آزمایشگاههای تولید مواد مخدر بر قدرت مالی این گروه مسلح می‌افزاید.دسترسی و استخراج معادن افغانستان که به گفته منابع محلی بیش از 1400 نوع سنگ قیمتی را در دل خود جای داده است، از دیگر منابع مالی طالبان است.
نخبگان و فرهیختگان افغان، وفاق ملی را یکی از راه‌های مقابله با سلطه طالب‌ها ارزیابی می‌کنند، اما مشکل اینجاست که هنوز مردم افغانستان «ملت» نشده‌اند. نزدیک به 50 قوم در این کشور زیست می‌کنند که چهار قوم، شامل هزاره، تاجیک، پشتون و ازبک، دارای اکثریت هستند. اکثریتی که دشمنی‌شان به درازای تاریخ است. در میان پشتون‌ها ضرب المثلی است که می‌گویند فردی پس از 40 سال دشمن خانوادگی خود را کشت، دوستانش به او گفتند عجله کردی!! در این کشور حتی احزاب هم بر اساس قومیت شکل می‌گیرد. در این شرایط، منافع قومی و فردی، بر منافع جمعی ارجحیت می‌یابد و نتیجه این می‌شود که احزاب، کارایی خود را از دست بدهند.
بر خلاف نیروهای مخالف طالبان که دارای چنددستگی هستند، طالب‌ها به رغم تعدد قومی، در استراتژِی و حرکت جمعی یکدست عمل می‌کنند و این موجب توفیق آنان شده است. گرچه این روزها طالبان ردای دیپلماتیک بر تن پوشیده و از طریق شبکه‌های اجتماعی با مخاطبان خود در تماس بوده و پروپاگاندا را نزد سرویس‌های اطلاعاتی کشور همسایه، بخوبی آموخته و به‌کار می‌گیرند، اما همان چند سال تسلط آنان بر افغانستان که با حمله نظامی امریکا به پایان رسید، آنچنان رسوبی در افکار عمومی این کشور کرده است که نامشان، وحشت بر دل‌ها می‌اندازد.
بر همین مبناست که نخبگان افغانستان می‌گویند طالبان امروز، فقط خود را آراسته کرده تا به دولت دست یابد، اما در حقیقت همان طالبان گذشته است، با همان خلق و خوی و رفتارهای خشونت بار. در شماره بعد، از مسائل سیاسی افغانستان فاصله می‌گیریم تا با مقوله فرهنگی و اجتماعی این کشور زیبا، آشنا شویم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.