فقدان مدارک قاطع برای استیضاح ترامپ

بین الملل /
شناسه خبر: 465026

در حالی که به نظر می‌رسد، دونالد ترامپ از مهلکه استیضاح به اتهام ارتباطش با روس‌ها طی رقابت‎های انتخاباتی سال 2016 ریاست جمهوری امریکا فاصله گرفته باشد، بررسی نکاتی چند در این روند الزامی است. وقتی اولین بار نام رابرت مولر به‌عنوان تحقیق‌گر اصلی پیرامون ارتباط فوق مطرح شد، ترامپ با لحن ناامیدانه به اطرافیان خود گفت: «کار من تمام است. مولر مرا ویران خواهد کرد.»

 
 
 
 
 
 
 
 
ترس ترامپ از تحقیقات مولر به‌دلیل شهرت این مقام به دقت مفرط در«کارش» و جدیت او در برقراری عدالت و نترسیدن از مقام‌های بالا دست نشأت می‌گرفت. اما اکنون بیش از یک سال بعد از شروع تحقیقات مولر و همچنین تلاش مشابه دیگری از سوی اف بی‌آی ترامپ از اینکه مولر سکان آن ماجرا را در دست گرفت نه تنها ناراضی نیست بلکه احساس خوشحالی می‌کند. از مولر که از مدیران ارشد سابق FBI است، خواسته شده بود تحقیقات پیرامون ارتباط ترامپ با روس‌ها را از همان نقطه‌ای شروع کند که جیمز کومی به سبب اخراجش از ریاست اف بی‌آی آن را ناتمام گذاشته بود. جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد ترامپ به وی اطمینان داده بود که از ضلع کومی هیچ ضرری نمی‌بیند زیرا این مقام در جریان کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون رقیب بزرگ ترامپ لطماتی شدید به این سیاستمدار زن وارد کرده بود و بدین روی دموکرات‌ها از دیدن سقوط وی لذت برده و در این مورد خاص هیچ مخالفتی را با ترامپ بروز نخواهند داد. ترامپ بی‌توجه به این مسأله هر چه نیرو و مهره و مهارت داشت صرف مهار جنبه‌های مختلف گزارش مولر کرده تا آنچه در نهایت منتشر می‌شود، چنان نباشد که استیضاح و در نهایت برکناری وی از پستش را موجب شود و اگر فرجام این گزارش و شرایط امروز ترامپ را مبنا بگذاریم، او در این کوشش آن قدرها هم ناموفق نبوده است. اینکه چرا 10 درصد از گزارش مولر هنوز علنی نشده، لزوماً نشانگر کمک وی به ترامپ و تلاش برای ابقای او در کاخ سفید نبوده بلکه گفته می‌شود، اگر این نکات رسماً بیان و چاپ می‌شد، به چرخه تحقیقات که هنوز ادامه دارد، به گونه‌ای لطمه وارد می‌شد. در گزارش مولر می‌توان نکاتی را یافت که دال بر ارتباط مستقیم نزدیکان ترامپ با عوامل روس با هدف فتح مواضع مهم استراتژیک در نبرد سه سال پیش وی با هیلاری کلینتون است و هم نکاتی را که می‌گویند بسیاری از دیدارهای ادعایی دموکرات‌ها بین کوشنر و مقام‌های روسی فقط برخاسته از تخیل بوده و تخلف‌ها در این ارتباط کمتر از واقعیات موجود بوده است. حتی بین دموکرات‌ها بر سر اینکه روی دو وجه متفاوت فوق چطور باید به یک نقطه وسط رسید و کدامیک را وسیله‌ای برای برخورد با ترامپ قرار داد، اختلاف سلیقه وجود دارد. تیم تحقیقاتی مولر متذکر شده است که وجوه «پیمان مشترک» بین ترامپ و روس‌ها بر سر انتخابات 2016 یک مسأله غیر قابل اثبات است اما تعامل و هماهنگی بین دو طرف چیزی نیست که مطلقاً روی نداده باشد.
در گزارش مولر همچنین تصریح شده که در تماس‌های کوشنر و همراهانش با مقام‌های مرموز روس مورد مشکوکی وجود ندارد اما نمی‌توان به این نتیجه قطعی رسید که سبب اصلی شکست کلینتون مذاکرات فوق بوده است. مولر بر ارتباط‌های پل مانافورت، رئیس کمپین تبلیغاتی ترامپ با چند مقام روسی نیز مهر تأیید زده است. آنچه قطعی می‌نماید کم و ناکافی بودن مدارک و نشانه‌های حاصله برای محاکمه و استیضاح ترامپ است و این همان چیزی است که دموکرات‌ها را به سوی یک وعده‌گاه ثانوی سوق می‎دهد و آن وعده‌گاه دل بستن به شکست دادن ترامپ در انتخابات 2020 است. امری که آسان حاصل نمی‌آید اما بسیار سهل‌تر از دور زدن برگه‌های پر تعارض گزارش مولر به قصد یافتن یک چکش برکناری و کوبیدن آن بر سر ترامپ است. این در دنیایی شکل می‌گیرد که ترامپ قطعاً مجرم و خطاکار است اما چرخه‌های قضایی از اثبات این جرم عاجز نشان می‌دهند.
منبع: project-syndicate
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.