برنی سندرز اصرار بر استیضاح را به نفع ترامپ و به ضرر دموکرات‌ها خواند

نانسی پلوسی پرونده استیضاح ترامپ را بست

بین الملل /
شناسه خبر: 465024

تاریخ می‌تواند یک آموزگار عاقل باشد و بسیار مهم است که از این آموزگار بموقع درس بگیری. شاید نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان امریکا هم همین درس‌های تاریخی را خوب آموخته که روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای خطاب به دموکرات‌های مجلس نمایندگان، از آنها خواست وارد قمار استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا نشوند تا مبادا محکوم به تکرار تاریخ شوند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
به گزارش سایت روزنامه امریکایی نیویورک تایمز، نانسی پلوسی که این روزها با دو دسته نماینده دموکرات با دو دیدگاه کاملاً متضاد درباره به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ مواجه است، روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای خطاب به دموکرات‌های مجلس نمایندگان مخالفت خود را با استیضاح اعلام کرد و در واقع پرونده استیضاح را بست. رئیس مجلس نمایندگان امریکا گفت، حتی اگر «رفتارهای بشدت غیراخلاقی و گستاخانه ترامپ بی‌احترامی به جایگاه ریاست جمهوری و از سوی او محکوم باشد»، استیضاح رئیس جمهوری در حال حاضر به صلاح نیست. پلوسی در ادامه این نامه و با هدف آرام کردن دموکرات‌هایی که بشدت علاقه‌مند به استیضاح ترامپ هستند، گفت: استیضاح تنها راه برای آشکار کردن حقایقی که کنگره به آنها برای مسئول دانستن ترامپ نیاز دارد، نیست. به جای استیضاح می‌توان تحقیقات درباره یافته‌های گزارش 450 صفحه‌ای رابرت مولر درباره ترامپ را ادامه داد.
هشدار سندرز درباره خطر اصرار بر استیضاح
پلوسی تنها چهره دموکراتی نیست که استیضاح را به صلاح آینده سیاسی حزب دموکرات نمی‌داند. برنی سندرز، کاندیدای ریاست جمهوری 2020 و رقیب دموکرات ترامپ در مرحله مقدماتی انتخابات 2016 هم به دموکرات‌ها درباره تمرکز افراطی بر استیضاح رئیس جمهوری هشدار داد و گفت، بعید نیست این اصرار بر استیضاح در نهایت به نفع ترامپ و به ضرر دموکرات‌ها تمام شود. او هم مانند پلوسی جدیت در تحقیقات درباره عملکرد ترامپ را بهتر از استیضاح دانست و گفت، از تحقیقات مجلس نمایندگان درباره اینکه رئیس جمهوری در مسیر تحقیقات رابرت مولر، بازرس ویژه پرونده تبانی احتمالی فراخوان ترامپ با روسیه مانع ایجاد کرده، حمایت می‌کند. سندرز همچنین در نامه‌ای به قانونگذاران امریکایی از آنها خواست از قدرت قانونی کنگره استفاده و وتوی رئیس جمهوری درباره قطعنامه پایان حمایت واشنگتن از عربستان در جنگ یمن را بی‌اثر کنند. هم مجلس نمایندگان و هم مجلس سنای امریکا در روزهای گذشته به پایان حمایت تسلیحاتی کشورشان از عربستان که درگیر جنگ یمن است، رأی دادند اما این قطعنامه به محض رسیدن به میز ترامپ وتو شد. وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) نیز روز دوشنبه اعلام کرد، استراتژی نظامی امریکا در جنگ یمن هیچ تغییری نکرده و در این باره عقب‌نشینی صورت نمی‌گیرد.
تکرار تاریخ
سایت شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا در تحلیل چرایی مخالفت جدی پلوسی و سندرز با استیضاح ترامپ در گزارشی نوشت، نگرانی از تکرار تاریخ یکی از دلایل اصلی این مخالفت است. در ادامه این گزارش به هزینه‌های سنگین اما کوتاه مدتی که جمهوریخواهان با درخواست استیضاح بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق امریکا پرداختند، اشاره شده و آمده است، دموکرات‌ها نمی‌خواهند این اتفاق این بار برای آنها بیفتد. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر امریکایی‌ها علاقه‌ای به نزاع از طریق استیضاح ندارند و حامیان دو آتشه ترامپ هم هر اتفاقی بیفتد دست از حمایت او بر نمی‌دارند؛ در نتیجه پلوسی، سندرز و دیگر نمایندگان دموکرات مخالف استیضاح با تکیه بر این منطق قراردادی؛که استیضاح می‌تواند آنها را به سرنوشت جمهوریخواهان در دهه 1990 دچار کند، علاقه‌ای به وقوع یک نزاع استیضاحی ندارند.
در گزارش سی‌ان‌ان آمده است، اما نگاه بلند مدت‌تر به حادثه تاریخی درخواست استیضاح کلینتون حکایت متفاوتی از آنچه  دموکرات‌ها به خاطر دارند را روایت می‌کند. دموکرات‌ها تنها این قسمت از ماجرا را به یاد دارند که جمهوریخواهان در دهه 1990 و پس از به جریان انداختن درخواست استیضاح کلینتون در انتخابات میان دوره‌ای بسیار تضعیف شدند و محبوبیت کلینتون در آن سال به شکل غیرعادی بالا رفت اما این قسمت را فراموش کرده‌اند که در سال 1998 جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری توانستند با تکیه بر مسائل اخلاقی کلینتون دموکرات‌ها را شکست دهند و پیروز شوند و جورج بوش را وارد کاخ سفید کنند.
دموکرات‌ها وقت ماجراجویی ندارند
البته تفاوت دهه 1990 با حال حاضر امریکا این است که دموکرات‌ها کمتر از یک سال تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 زمان دارد و اگر قرار باشد هزینه سنگین و کوتاه مدتی را بپردازند این هزینه در انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و نه انتخابات میان دوره‌ای. شاید به همین خاطر است که دموکرات‌های باتجربه از جمله پلوسی و سندرز، استیضاح را در شرایط کنونی به نفع حزب نمی‌دانند و می‌کوشند از روش دیگری که همان تمرکز بر یافته‌های تحقیقات مولر درباره ترامپ و انجام تحقیقات بیشتر در این زمینه است، استفاده کنند.
پلوسی پیشتر در ماه ژانویه و قبل از علنی شدن گزارش 450 صفحه‌ای مولر نیز گفته بود، قدم گذاشتن در راه استیضاح ارزش ندارد. هفته گذشته هم «استنلی هویر»، معاون پلوسی گفت« بهترین فضا برای شکست دادن ترامپ انتخابات 2020 است.»
در حالی که دموکرات‌ها بر سر استیضاح ترامپ دچار شکاف شده‌اند و نمایندگان جوان‌تر و کم تجربه‌تر در نتیجه گزارش 450 صفحه‌ای مولر به وجد آمده‌اند که رئیس جمهوری را با استیضاح کنار بگذارند اما دموکرات‌های قدیمی‌تر و باتجربه‌تر می‌کوشند مانع وقوع این قمار سیاسی شوند، ترامپ بی‌پروا به کری خوانی‌هایش ادامه می‌دهد و حریف می‌طلبد. او روز دوشنبه تأکید کرد که هیچ چیزی برای استیضاح وجود ندارد و «حتی یک ذره» هم نگران این مسأله نیست. او بار دیگر نتیجه گزارش مولر را که می‌گوید، هیچ سندی برای تبانی ترامپ و نزدیکانش با روس‌ها در انتخابات 2016 یافت نشده، تکرار کرد و گفت، مرتکب هیچ «جرم بزرگ و سوء رفتاری» نشده است.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.